Мобилно меню

113 години от превземането на Одринската крепост отбелязаха във Варна

Историческата дата се чества като Ден на Тракия
113 години от превземането на Одринската крепост отбелязаха във Варна

С общоградско поклонение пред паметника арка на Осми приморски полк във Варна, тържествено бяха отбелязани 113 години от превземането на Одринската крепост от Българската армия по време на Балканската война (1912–1913 г.). Историческата дата е вписана в календара на Република България като „Ден на Тракия“ с решение на Министерския съвет от 24 март 2006 година. 

Датата е пряко свързана с една от най-големите победи на българската армия, когато на 26 март (13 март по стар стил) след мощна атака е превзета смятаната за непревземаема Одринска крепост. На този ден почитаме подвига на българските воини по време на Балканската война и паметта на хилядите тракийски бежанци, потърсили спасение в пределите на страната. 

Честването бе организирано от Тракийско дружество „Капитан Петко Войвода“ – гр. Варна, съвместно с Военноморските сили на Република България, Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва и Съюза на ветераните от войните. Инициативата се реализира с подкрепата на дирекция „Култура и духовно развитие“ към Община Варна.

По традиция в отбелязването на историческите събития участваха и ученици от ОУ „Капитан Петко войвода“ в кв. Галата. Второкласникът от училището Пламен Христов рецитира стихотворение на Ивайло Балабанов, посветено на подвига на Приморци. Паметта на загиналите воини бе почетена с минута мълчание и заупокойна молитва, отслужена от свещеници от Варненската и Великопреславска света митрополия. Официални лица и граждани поднесоха венци и цветя в знак на почит. 

Като част от съпътстващата програма премиерно снощи бе излъчен документалният филм „Осми Приморски“, реализиран от Национално движение „Традиция“ (клон Варна) и медийната платформа TV21. Продукцията е посветена на героичния Осми пехотен Приморски полк – на нейно величество Княгиня Мария Луиза, участвал във всички войни за освобождение, обединение и защита на България. 

Честванията за 113 години от превземането на Одринската крепост продължават с тържествен концерт от 18 часа тази вечер в Дом „Тракия“.

2026 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

Откриха изложба "Варна – 105 години курортен град"

Експозицията е подредена в Музея за нова история на Варна и може да бъде разгледана до края на септември
Откриха изложба "Варна – 105 години курортен град"

Изложба "Варна – 105 години курортен град" бе открита в Музея за нова история на Варна. Експозицията е подготвена от отделите "Нова история" и "Най-нова история" към Регионалния исторически музей – Варна и проследява развитието на Варна като морска дестинация от края на XIX век до 80-те години на XX век. По време на откриването беше прочетен оригиналният текст на прокламацията, с която през 1921 г. Варна е провъзгласена за "специален и свободен курортен град".

В приветствието си към гостите заместник-кметът Снежана Апостолова подчерта, че преди повече от век Варна е направила един от най-важните избори в своята модерна история, насочвайки развитието си към морето и туризма. След тежките години на войни и икономически трудности тогавашната варненска управа поглежда към морето не просто като към природна даденост, а като към бъдеще. Това е бил смел и далновиден избор. Още тогава амбицията е била Варна да се развива като модерен морски курорт, който да се нареди до известните европейски туристически градове, посочи Апостолова.

Тя отбеляза, че Морската градина, започнала своето развитие още в края на XIX век и свързана с имената на Михаил Колони и Антон Новак, е част от душата на Варна, а Морските бани, чието изграждане започва през 1925 година и които са открити през 1926 година, дават на града модерния облик на европейски морски курорт.

Историята на Варна не се изчерпва само с градския център и Морската градина. Тя живее и в курортите край града – "Св. св. Константин и Елена", "Златни пясъци", "Слънчев ден", "Ривиера", "Чайка" и всички туристически зони, които посрещат гости от България и света. Те са неразделна част от туристическата идентичност на Варна. Те носят нейното име, нейното гостоприемство и нейния образ пред света, каза още заместник-кметът.

Апостолова изрази признателност към всички хора, работещи в сферата на туризма, които с труда и професионализма си допринасят за добрия имидж на града и за развитието му като предпочитана туристическа дестинация. Преди 105 години Варна е имала смелостта да си представи бъдеще, по-голямо от своето настояще. Днес ние сме длъжни да направим същото. 105 години са повод за гордост, но и за амбиция, каза още Апостолова.

Сред най-ценните експонати в изложбата са оригиналната покана до цар Борис III за откриването на Морските бани през 1926 г., бански костюми и плажни аксесоари от 30-те години на миналия век, както и редки фотографии и пощенски картички, разкриващи облика на Варна като курортен град преди повече от век.

Посетителите имат възможност да разгледат още оригинални документи, рекламни материали, брошури и бюлетини, свързани с развитието на курортното дело и морелечението. Специално място в експозицията е отделено на курортните комплекси "Св. св. Константин и Елена" и "Златни пясъци", които през годините се утвърждават като символи на българския морски туризъм.

Експозицията ще бъде достъпна за посетители до края на месец септември.

По повод годишнината Община Варна направи дарение за фонда на музея от юбилейни книги, албуми и рекламни материали, свързани с историята на Варна като курортен град.

2026 © Варна е / снимка: Пресцентър Община Варна