Мобилно меню

2837 са новорегистрираните болни в Онкодиспансера във Варна

Ранното откриване на ракови и предракови състояния гарантира по-голям успех на лечението, отбелязва управителят на СБАЛОЗ – Варна проф. д-р Георги Кобаков. 
2837 са новорегистрираните болни в Онкодиспансера във Варна

На 4 февруари се отбелязва Световният ден за борба с рака. Тече кампанията на Съюза за международен контрол на рака с тема: "Уникални и единни" / "United By Unique", фокусирана върху грижата за хората и тяхното поставяне във фокуса на здравеопазването, а техните истории  - в центъра на дискусията за онкологичните заболявания.

Добрата тенденция от последните години е, че цифрата на новорегистрираните болни в "Специализираната болница за активно лечение на онкологични заболявания д-р Марко А. Марков – Варна" ЕООД е относително константна. За 2025 г. те са 2837 при 2710 за миналата година. "До голяма степен това се дължи на многогодишната програма на здравното заведение да насърчава профилактиката, за да имаме все повече ранно открити ракови и предракови състояния, защото това гарантира по-голям успех на лечението на онкологичните заболявания", отбеляза управителят на СБАЛОЗ – Варна проф. д-р Георги Кобаков

"За съжаление, все още не се наблюдава тенденция на намаляване на новорегистрираните", допълва той. Поради тази причина здравното заведение и през настоящата година ще кандидатства за участие във финансираните от Община Варна профилактични програми, както ще следва и собствената си многогодишна традиция да обявява всяка година безплатни профилактични прегледи за най-често срещаните онкологични диагнози. 

Водещи диагнози и миналата година са карциномите на стомашно-чревния тракт и на кожата.

При жените най-често срещаната диагноза е рак на млечната жлеза, а при мъжете – рак на простата. 

През 2025 г. в кабинетите на Диагностично-консултативния блок на СБАЛОЗ – Варна са извършени 41 347 прегледа.

Направените операции са 1673.

СБАЛОЗ – Варна ще продължи да подкрепя и кампанията "Уникални и единни", която стартира на този ден миналата година и зад която стои посланието "Лекувайте човека, а не само болестта". В общинската болница за лечение на онкологични заболявания това не е просто послание, а верую, което се следва от години. Пациентите на здравното заведение получават не само професионална здравна грижа, но индивидуален подход, състрадание и съпричастност от целия екип на болницата. 

Още преди почти 10 години СБАЛОЗ – Варна стартира оказването на психо-социална подкрепа на пациентите и техните близки като част от лечението им и този комплексен подход продължава да дава мотивиращи резултати. 

"За мен и екипът на СБАЛОЗ – Варна здравето на нашите пациенти не е кампания, а всекидневна отговорност и ние ще продължим да поддържаме високите стандарти в комплексната грижа и лечението им", заявява проф. Кобаков. Той благодари на целия екип на лечебното заведение за отговорното и професионално отношение в работата, за проявяваната ежедневно съпричастност към болните и разбиране към техните близки. 

Световният ден за борба с рака се отбелязва от 2000 г. насам с цел да припомня поне веднъж в годината на хората по света да бъдат внимателни и да не пропускат профилактичните си прегледи, защото най-добрите шансове за пълно излекуване от рак са когато е хванат в ранен стадий. Датата е избрана с подписването на Парижката харта след световната конференция за борба с рака на 4 февруари 2000 година.

2026 © Варна е

49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

Церемонията се проведе пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев в градинката до ЖП гарата в морската столица
49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

С церемония по полагане на венци и цветя във Варна отбелязаха 49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма".

Пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев (1925 – 1996) – началник на Централното управление Противопожарна охрана - МВР в годината на инцидента на "Ерма" и ръководител на операцията по ликвидирането на пожара, беше отдадена почит към хората, които през юни 1977 г. застават на първа линия в една от най-критичните ситуации в историята на града.

На събитието присъстваха областният управител Марио Смърков, началникът на отдел "Отбранително мобилизационна подготовка" към Община Варна Георги Иванов, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, директорът на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" – Варна ст. комисар Стоян Стоянов, депутати, представители на ВМС, както и на различни организации.

Ветерани, участвали в събитията преди 49 години, споделиха спомени за трудните часове на борба с огнената стихия и за проявените смелост и професионализъм.

Този ден остава в паметта като един от най-драматичните и опасни моменти в съвременната история на града в мирно време. На 23 юни 1977 г. Варна се изправя пред една от най-големите си заплахи. На борда на танкера "Ерма", акостирал на пристанището и разтоварващ близо 18 000 тона нефт, отеква мощна експлозия, последвана от огромен пожар. Причината е техническа повреда в спомагателен генератор. При взрива в машинното отделение загиват механикът Александър Бонев и огнярят Никола Николов.

2026 © Варна е / снимка: Общински съвет - Варна