Мобилно меню

520 гимнастички от 15 клуба в страната се включиха в турнира "Морски звезди"

Двудневната надпревара се проведе в национална спортна база "Спортпалас" край Варна
520 гимнастички от 15 клуба в страната се включиха в турнира "Морски звезди"
510

Рекордните 520 грации от 15 клуба в страната взеха участие в 10-ото издание на турнира по художествена гимнастика "Морски звезди" и приз "Меглена Михайлова". Двудневната надпревара се проведе в национална спортна база "Спортпалас" край Варна и бе открита от заместник-кмета на общината Илия Коев.

Специални гости на събитието бяха 3-кратната световна шампионка и почетен председател на Българската федерация по художествена гимнастика Мария Гигова, почетния председател на СКХГ "Грация" Минка Ванкова, председателят на СК "Черноморец" Ани Бошева и други официални лица.

В първия ден на състезанието своите съчетания показаха ансамблите, девойките младша и старша възраст и жени в категории А, Б и Елит, а във втория се изявиха най-малките гимнастички и участниците в гимнастрадата.  

Всички призьори бяха наградени с купи, медали и грамоти, а приз "Меглена Михайлова" бе връчен на шампионките при девойки старша възраст и жени: Анастасия Калева от "Чар-ДКС" с треньор Филипа Филипова и Александра Мутафчиева от клуб "Грация" с треньор Светлана Юриевна.

Раздадени бяха много юбилейни плакети, а момичетата от клуба домакин изненадаха приятно своите треньори и ръководители със специални грамоти.

Главен съдия бе Мария Калангерова – категория Бреве и член на ТК на БФХГ, а спортният празник завърши с огромна торта и томбола с много предметни награди.

Турнирът бе организиран от СКХГ "Грация", с подкрепата на Община Варна и Министерство на младежта и спорта. 

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

Грации от 43 държави пристигат във Варна за Европейското по художествена гимнастика

Дворецът на културата и спорта в морската столица за втори път е домакин на престижния форум
Грации от 43 държави пристигат във Варна за Европейското по художествена гимнастика

Варна отново ще бъде европейска столица на художествената гимнастика, след като от 27 до 31 май градът ще приеме едно от най-престижните спортни събития на континента – Европейското първенство по художествена гимнастика. Шампионатът, който се организира с подкрепата на Община Варна, ще събере рекорден брой участници – 372 гимнастички от 43 държави.

Това е едва вторият път в историята, в който България организира континентален шампионат по художествена гимнастика, като първото домакинство отново беше във Варна през 2021 г. в Двореца на културата и спорта.

В надпреварата при жените ще участват 260 състезателки, включително 26 ансамбъла, а при девойките сили ще премерят 112 гимнастички.

Очаква се изключително силна конкуренция във всички дисциплини.

Сред основните претендентки за отличията в индивидуалната надпревара са българските гимнастички Стилияна Николова и Ева Брезалиева. Сериозна конкуренция ще окажат действащата европейска шампионка в многобоя Таисия Онофричук (Украйна), световната и олимпийска шампионка Даря Варфоломеев (Германия), както и бронзовата медалистка от Олимпийските игри в Париж 2024 София Рафаели (Италия).

С голям интерес се очаква и представянето на българския ансамбъл в състав София Иванова, Рая Божилова, Магдалина Миневска, Маргарита Василева, Магдалена Вълкова и Емилия Обретенова. Възпитаничките на треньорите Весела Димитрова и Ясена Стойнева ще се борят за призово класиране пред родна публика.

При девойките България ще бъде представена от Сияна Алекова, Деа Емилова и Александра Петрова, които ще демонстрират възможностите на новото поколение на българската художествена гимнастика.

Очаква се шампионатът да привлече хиляди зрители, гости и спортни делегации от цяла Европа, което ще подпомогне туристическия сектор и ще затвърди позицията на Варна като утвърден домакин на големи международни спортни форуми.

2026 © Варна е