Мобилно меню

Балетна школа За принцеси осинови бял вълк от Варненския зоопарк

Грациозното животно ще носи името Акита по инициатива на своите благодетели
Балетна школа За принцеси осинови бял вълк от Варненския зоопарк
1120

Един от красивите бели вълци във Варненския зоопарк вече има своя осиновител. Балетна школа За принцеси ще финансира грижите за силното и енигматично животно в рамките на година, съобщи за ВАРНА Е ръководителят на школата Йонка Иванова. Белият вълк ще носи името Акита по инициатива на своите благодетели.

"Искахме да помогнем на някое от по-големите животни в зоопарка, защото сметнахме, че може би чисто финансово изискват повече ресурс и имат повече нужди, а и щом го видяхме просто се влюбихме в него", разкрива Йонка Иванова за първата среща на Балетна школа За принцеси с Акита.

"Моето желание е да възпитам в децата уважение към всичко, което ни заобикаля и готовност винаги да си помагаме", подчертава грациозната дама, която е художествен ръководител на Балетна школа За принцеси.

Освен че вършат добри дела за животните във варненския зоопарк, малките възпитанички на Йонка Иванова вече се подготвят и за следващата си голяма изява пред публика. На 20 април във Фестивалния и конгресен център в морската столица, Балетна школа За принцеси ще представи спектакъла си "20 диаманта", който ще включва 20 впечатляващи танца на малките балерини. Билетите ще бъдат пуснати за продажба на 1 април, съобщи още Йонка Иванова.

2024 © Варна е

Със специално събитие във Варна отбелязаха Световния ден на бежанците

Отличени бяха творби, получени в рамките на инициативата "Варна помни"
Със специално събитие във Варна отбелязаха Световния ден на бежанците

Представители на държавни и местни институции, международни организации и граждани отдадоха заслужено признание на хората и организациите, които ежедневно работят за подкрепата, интеграцията и социалното включване на бежанци и мигранти. Сдружение "Енерджи" съвместно с Община Варна организира инициативата "Варна помни: град на култури и преселения" под мотото #UntilEveryoneIsSafe. Събитието пред сцена "Раковина" в Морската градина бе по повод 20 юни - Световния ден на бежанците, мигрантите и принудително разселените лица, отбелязван от Организацията на обединените нации, както и във връзка със 75-годишнината от приемането на Конвенцията за статута на бежанците (Женевска конвенция от 1951 г.). 

Събитието бе открито от заместник-кмета Снежана Апостолова, която отбеляза, че Варна е град с хилядолетна история и през вековете е приютявала хора в нужда от различни националности. Ние следваме тези стъпки и в бъдеще ще продължим да помагаме на хората, които се нуждаят от помощ и подкрепа, каза Апостолова. От своя страна организаторите от Сдружение "Енерджи" отбелязаха, че Община Варна е първата община в България, която е включила в годишния си събитиен календар Световния ден на бежанците и е приела каузата в тяхна подкрепа като част от социалната политика на града.

Сред официалните гости на събитието бяха още Бюлент Пекер – заместник-представител на Върховния комисариат на ООН за бежанците, Петър Радушев – председател на БЧК - Варна, доц. д-р Ирина Тодорова от Технически университет – Варна, д-р Ванухи Аракелян – съдия в Апелативен съд - Варна и Димитринка Георгиева – директор на СУ "Любен Каравелов" в кв. "Аспарухово". Събитието събра представители на арменската, иранската, сирийската и украинската общност, които са намерили своя дом във Варна. Сред присъстващите бяха и десетки деца, родени тук, които не познават друг дом освен Варна. 

Отличени бяха институциите и организациите, които имат значителен принос към интеграцията и социалното включване на уязвимите групи, сред които наред с Община Варна са още ВКБООН България (UNHCR Bulgaria), Международната организация по миграция – България (IOM Bulgaria) – Варна, Дирекция "Социално подпомагане" – Варна, Български Червен кръст – Варна, Фондация за достъп до права ФАР, Каритас Русе – Варна, Сдружение "Хипофиза", СУ "Любен Каравелов" – Варна. 

В рамките на инициативата "Варна помни" гражданите на Варна имаха възможност да изпращат онлайн свои семейни истории, архивни снимки, спомени и детски рисунки, свързани с преселване, търсене на нов дом и живот във Варна. Получени са 88 творби – 48 детски рисунки, 22 есета, 12 архивни снимки и 6 творби в категория "Други". Зад всяка рисунка, снимка или разказ стои лична история – за напуснат дом, за спасение, за надежда и за нов живот, отбелязват организаторите. 

Част от най-вдъхновяващите материали бяха представени на събитието пред сцена "Раковина". Своите лични истории споделиха Ванухи Аракалеян от арменската общност, Мохамад Алосман от сирийската общност, Хюсеинзадех Гашти Алиреза Реза от иранската общност и представители на украинската общност. Всеки от тях разказа своята история за пътя към България, трудностите на новото начало и надеждата, която са открили във Варна. 

Отличени бяха победителите в отделните категории на конкурса: 

  • Есе - деца: Симеон Колев (11 г.)
  • Есе - възрастни: Анна Галач (47 г.)
  • Рисунка: Арина Мартюшенко (14 г.)
  • Рисунка: Тараном  Гашти Хосеинзадех Алиреза (12 г.)
  • Рисунка: Агния Щишман (6 г.)
  • Песен: Валентина Козак (80 г.)

Специални награди бяха осигурени от Върховния комисариат на ООН за бежанците, а всяко дете, участвало в конкурса, получи сертификат и подарък. Всички материали ще бъдат включени в публичен дигитален каталог, който ще съхрани тези истории като част от паметта на града и ще ги направи достъпни за бъдещите поколения. Инициативата има за цел да насочи общественото внимание към историческата памет на Варна като град, формиран от различни култури и човешки съдби.

2026 © Варна е / снимки: Сдружение "Енерджи"