Мобилно меню

Без сключени договори за снегопочистване в голяма част от Варна

От Общината уверяват, че ситуацията е под контрол и няма да се допусне проблем с почистването на улиците при снеговалеж
Без сключени договори за снегопочистване в голяма част от Варна

Голяма част от Варна остава без сключени договори за снегопочистване в разгара на зимния сезон. Подготовката на обществената поръчка е започнала още през лятото, но за два от районите кандидатите са се отказали, а за още два изобщо не са се явили. В момента има договор за зимна поддръжка единствено за район "Аспарухово", информира БНТ.

От Община Варна уверяват, че ситуацията е под контрол и няма да се допусне проблем с почистването на улиците при снеговалеж.

"Ние сме намерили някакъв резервен вариант да обслужваме всички останали улици – основно автобусната пътна мрежа, с обработка от страна на фирмата, с която вече имаме сключен договор", заяви заместник-кметът на Варна Димитър Кирчев.

По думите му фирмата е осигурила допълнителен капацитет. "Вече извършвахме такова почистване – общо около 15 камиона бяха изкарани", допълни Кирчев.

Шофьорите във Варна обаче добре знаят, че движението в града е затруднено дори при малки количества сняг. Основните проблеми при зимни условия край морето са силният вятър и заледяванията.

"Миналата година заваля пет сантиметра сняг, автобусите спряха тук, беше бедствено положение, трагедия пълна. Като има лед във Варна, по-добре е да не се кара", споделя жител на града.

В по-отдалечените райони и вилните зони проблемите са още по-сериозни.

"Аз съм до вилната зона във Виница – при нас никой не чисти. Чистят главния път, където вървят рейсовете", казва друг варненец.

"Спираме, не можем да рискуваме. Както видим, че е заледено и като дойде баирът, как да продължиш", допълва шофьор.

Според общинската администрация слабият интерес към обществените поръчки за зимна поддръжка се дължи на липсата на конкуренция.

"Няма конкурентна среда. Това са 4–5 фирми. Когато сключат договор с АПИ или имат други ангажименти, просто нямат интерес. Може би и цената е ниска", обясни заместник-кметът.

Въпреки това от общината уверяват, че са подготвени.

"Ние имаме готовности, имаме организация и смятам, че няма да има проблеми. Градът е обезпечен в момента относно почистването на снега", каза още Кирчев.

Шофьорите в градския транспорт настояват при снеговалеж да се обърне специално внимание на най-рисковите отсечки.

"Владиславово" е най-рисковата част – там най-много навявания има. После ‘Възраждане’, кварталите отгоре надолу", посочват водачи.

"КАТ, където е нагоре баирът, и после преди обръщача на "Владиславово" – там е най-зле", допълват те.

Очаква се до края на януари да приключи новата обществена поръчка за снегопочистване на районите "Младост" и "Приморски".

2026 © Варна е / източник: БНТ, снимката е илюстративна

49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

Церемонията се проведе пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев в градинката до ЖП гарата в морската столица
49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

С церемония по полагане на венци и цветя във Варна отбелязаха 49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма".

Пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев (1925 – 1996) – началник на Централното управление Противопожарна охрана - МВР в годината на инцидента на "Ерма" и ръководител на операцията по ликвидирането на пожара, беше отдадена почит към хората, които през юни 1977 г. застават на първа линия в една от най-критичните ситуации в историята на града.

На събитието присъстваха областният управител Марио Смърков, началникът на отдел "Отбранително мобилизационна подготовка" към Община Варна Георги Иванов, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, директорът на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" – Варна ст. комисар Стоян Стоянов, депутати, представители на ВМС, както и на различни организации.

Ветерани, участвали в събитията преди 49 години, споделиха спомени за трудните часове на борба с огнената стихия и за проявените смелост и професионализъм.

Този ден остава в паметта като един от най-драматичните и опасни моменти в съвременната история на града в мирно време. На 23 юни 1977 г. Варна се изправя пред една от най-големите си заплахи. На борда на танкера "Ерма", акостирал на пристанището и разтоварващ близо 18 000 тона нефт, отеква мощна експлозия, последвана от огромен пожар. Причината е техническа повреда в спомагателен генератор. При взрива в машинното отделение загиват механикът Александър Бонев и огнярят Никола Николов.

2026 © Варна е / снимка: Общински съвет - Варна