Мобилно меню

До края на юни 2026-а: Ремонтират спортен комплекс "Локомотив" и Народно читалище "Христо Ботев" във Варна

Основната цел е енергийно обновяване на сградите и осигуряване на достъп за хора в неравностойно положение
До края на юни 2026-а: Ремонтират спортен комплекс "Локомотив" и Народно читалище "Христо Ботев" във Варна

Община Варна стартира два проекта за въвеждане на мерки за енергийна ефективност на сградите на Спортен комплекс "Локомотив" и на Народно читалище "Христо Ботев 1928". Общата им стойност е над 4 млн. лв., като финансирането е осигурено по Националния план за възстановяване и устойчивост по процедура, насочена към административни културни и спортни обекти. 

Рехабилитация на спортен комплекс Локомотив ще бъде извършена на обща стойност 3 037 471,11 лева, от които безвъзмездната финансова помощ е в размер на 2 494 596,14 лева, а собственото финансиране - 542 874,97  лева (за финансиране на недопустимите разходи). Срокът за изпълнение на инвестицията е до 30.06.2026 година.

Основната цел на проекта е енергийно обновяване на сградите – общинска собственост, на територията на СК "Локомотив" - Спортна зала "Димитър Нушев" с долепената до нея зала за модерен петобой и Сграда на "Закрит лекоатлетически комплекс Локомотив". Ще бъде поставена топлинна изолация на външните стени, на подовите, таванските и покривни конструкции. Ще бъде изградена фотоволтаична система за производството на електрическа енергия за собствено потребление и за намаляване на крайните енергийни разходи. Ще бъде осигурен и достъп на хора в неравностойно положение. 

Очакваните резултати от изпълнението на проекта са достигане клас на енергопотребление "А" и на минимум 30% спестяване на енергия за всеки обект. Така ще се постигне намаляване на разходите на Община Варна за електроенергия, респективно - спестяване на публичен ресурс чрез икономии в годишното потребление и ще се осигури по-рентабилна експлоатация на сградите, устойчиво управление и поддръжка. Ще се модернизират и подобрят условията за спорт в базите на комплекса. 

В сградата на Народно читалище "Христо Ботев 1928" планираният ремонт ще е на обща стойност 986 865,33 лева, от които безвъзмездна финансова помощ в размер на 616 726,79 лева и собствено финансиране - 370 138,54 лева.

Основната цел на проекта е енергийно обновяване на сградата, а очакваните резултати от изпълнението му са подобрени енергийни характеристики и намаляване на разходите за енергопотребление с минимум 30% чрез топлоизолиране на външните стени, подмяна на старата дограма с нова PVC, монтаж на фотоволтаична електроцентрала за собствено потребление на покрива на сградата, цялостна подмяна на осветлението с нови LED осветителни тела. Ще бъдат подобрени условията както за посетителите, участващи в различни кръжоци, танцови състави, самодейни групи др., така и за работа на служителите в читалището. Сградата ще бъде приведена в съответствие с изискванията за достъпна архитектурна среда. 

През последните 15 години в читалището не е правен голям ремонт, текущи ремонти се извършват със собствени средства, отбеляза председателят на читалищното настоятелство Франциска Йорданова. Срокът за изпълнение на инвестицията е до 30.06.2026 година.

2025 © Варна е

49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

Церемонията се проведе пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев в градинката до ЖП гарата в морската столица
49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

С церемония по полагане на венци и цветя във Варна отбелязаха 49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма".

Пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев (1925 – 1996) – началник на Централното управление Противопожарна охрана - МВР в годината на инцидента на "Ерма" и ръководител на операцията по ликвидирането на пожара, беше отдадена почит към хората, които през юни 1977 г. застават на първа линия в една от най-критичните ситуации в историята на града.

На събитието присъстваха областният управител Марио Смърков, началникът на отдел "Отбранително мобилизационна подготовка" към Община Варна Георги Иванов, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, директорът на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" – Варна ст. комисар Стоян Стоянов, депутати, представители на ВМС, както и на различни организации.

Ветерани, участвали в събитията преди 49 години, споделиха спомени за трудните часове на борба с огнената стихия и за проявените смелост и професионализъм.

Този ден остава в паметта като един от най-драматичните и опасни моменти в съвременната история на града в мирно време. На 23 юни 1977 г. Варна се изправя пред една от най-големите си заплахи. На борда на танкера "Ерма", акостирал на пристанището и разтоварващ близо 18 000 тона нефт, отеква мощна експлозия, последвана от огромен пожар. Причината е техническа повреда в спомагателен генератор. При взрива в машинното отделение загиват механикът Александър Бонев и огнярят Никола Николов.

2026 © Варна е / снимка: Общински съвет - Варна