Мобилно меню

Експерти: С развитие на културния и медицински туризъм може да удължим сезона у нас

Фокусът върху винения туризъм през 2025 г. вече дава измерими резултати и международна разпознаваемост на България, отбеляза министърът в оставка Мирослав Боршош
Експерти: С развитие на културния и медицински туризъм може да удължим сезона у нас

Националният съвет по туризъм заседава с участието на представители на държавните институции, общини, туристическия бранш, браншови и неправителствени организации. В рамките на срещата бяха отчетени резултатите от изминалата година и очертани основните приоритети за развитието на сектора през 2026 г., сред които активната роля на държавата, диверсификацията на туристическото портфолио на България, подобряването на свързаността и справянето със структурни предизвикателства като недостига на работна ръка и силната сезонност.

Министърът на туризма в оставка Мирослав Боршош подчерта, че настоящият форум традиционно цели да дава балансирана и реалистична оценка за състоянието на сектора. По думите му през изминалата година е било от ключово значение държавата ясно и последователно да заеме активна позиция в сектор "Туризъм". Освен конкретните добри резултати от летния и зимния сезон, като основен напредък беше откроено утвърждаването на държавата като реален участник в диалога с бранша. "Ако успеем да надградим постигнатото на национално ниво през следващата година, ще можем да превърнем туризма в устойчив и стратегически значим сектор за държавата", посочи Мирослав Боршош.

Сред основните теми в дискусията беше и необходимостта от диверсификация на туристическото предлагане. Министърът в оставка акцентира върху нуждата България да се представя като многопластова дестинация. "Когато не разширяваш портфолиото си и не представяш дестинацията си като многопластова, рано или късно изчерпваш съществуващото предлагане. Затова, освен основните форми на туризъм, които носят приходи за страната, всяка година държавата трябва да има и ясен допълнителен акцент, към който целенасочено да насочва рекламата и маркетинга си", заяви Мирослав Боршош. Той отчете, че фокусът върху винения туризъм през 2025 г. вече е дал измерими резултати и международна разпознаваемост, а като следваща логична стъпка посочи развитието на културния туризъм с цел по-добро разпределение на туристопотока и удължаване на сезона.

Председателят на Комисията по туризъм в Народното събрание д-р Десислав Тасков отчете добрия диалог между законодателната и изпълнителната власт през изминалата година и подчерта като положителна практика провеждането на изнесени заседания в туристически дестинации, където проблемите се обсъждат на място с бизнеса и местните власти.

Недостигът на кадри беше откроен като един от най-сериозните проблеми пред сектора.

В резултат на съвместната работа с бранша Министерството на туризма е обобщило конкретни потребности за между 8 и 10 хиляди работници. Информацията е предоставена на Министерството на външните работи и ще бъде обект на последващ мониторинг с цел по-добра координация и облекчаване на визовите процедури. По време на срещата беше инициирана и дискусия по темата за дуалното професионално обучение, като бяха представени възможностите на проекта "ДОМИНО 2: интегриране на дуалното професионално образование и обучение в БГ", въведен от МОН за първи път през 2015 година.

От страна на туристическия бранш беше дадена положителна оценка за работата на Министерството на туризма и за ясното поставяне на ключовите теми още в началото на годината, за надградените политики и запазените добри практики. По време на срещата беше изтъкнат и потенциалът на медицинския туризъм, който вид туризъм може да се превърне в национален приоритет и да допринесе за удължаване на сезона и за по-добро международно позициониране на дестинация България.

В рамките на заседанието беше представена Програмата за национална туристическа реклама през 2026 г, бяха засегнати и въпроси, свързани със законодателните промени, управлението на националните курорти, засилването на контролната функция на държавата и мерките, предприети от страна КЗП в сътрудничество с Министерството на туризма, с цел защита на коректния бизнес и на потребителите на туристически услуги, като участниците се обединиха около необходимостта от тясно междуинституционално взаимодействие.

В заключение министърът на туризма в оставка Мирослав Боршош подчерта стратегическата роля на сектора и необходимостта от приемственост в провежданите политики. "В туризма има решения на стратегическите задачи, които стоят не само пред сектора, но и пред държавата като цяло. Свършената през тази година работа не беше малко и създава стабилна основа за бъдещото управление. Няма да се откажа от тази линия на работа, защото е важно да не загубим постигнатото и да продължим да надграждаме в интерес на страната", заяви министърът и благодари на участниците за ангажираността и съвместната работа.

2026 © Варна е / снимки: Министерство на туризма на Република България

Дара: Любимият ми предмет в училище беше историята

Родният ми град Варна е мястото, с което се чувствам най-силно свързана, изтъкна победителката в Евровизия, която прие поканата на министъра на туризма да се включи в мащабна кампания за представяне на България пред света
Дара: Любимият ми предмет в училище беше историята

Популярната изпълнителка от Варна Дарина Йотова - Дара, която преди месец спечели песенния конкурс Евровизия, прие поканата на министъра на туризма Илин Димитров да се включи в мащабна кампания за представяне на България пред света

Проектът на Министерството на туризма предвижда да бъдат заснети клипове и рекламни материали с известни българи - артисти, спортисти, учени, млади таланти и хора с високи постижения, които могат да говорят за страната ни лично и убедително.

Дара посочи родния си град Варна като мястото, с което се чувства най-силно свързана.

Тя сподели, че е горда със забележителностите на морската столица, като Варненския халколитен некропол (най-старото обработено злато в света), природния феномен "Побити камъни", Аладжа манастир, Римските терми и др.

"Любимият ми предмет в училище беше историята. За мен е важно посланието към публиката да бъде лично. Когато човек говори за място, което наистина е почувствал, тогава то стига много по-силно до хората", каза Дара.

Тя сподели и емоцията си от миналогодишно посещение до Белоградчишките скали, които символизират за нея красотата на България.

Според генералния директор на БНТ Милена Милотинова, която има за задача да организира домакинството на България на Евровизия през 2027-а, страната ни има изключително силна идентичност като древна държава, дала една от най-разпространените писмености, и този разказ трябва да бъде представян пред света. "Евровизия е световно шоу, което прави целогодишна кампания на страната-домакин. С лице като Дара ще повишим интереса към България", подчерта Милотинова.

Министър Илин Димитров връчи на Дара и специален подарък - статуетка с роза, която е най-популярният символ на страната ни.

2026 © Варна е / снимка: Министерство на туризма на Република България