Мобилно меню

Фестивал “Танцови маршрути” ще се проведе във Варна

Събитието започва на 10 ноември, когато ще се проведат четири различни артистични събития
Фестивал “Танцови маршрути” ще се проведе във Варна

Фестивалът за съвременен танц “Танцови маршрути” се завръща през ноември във Варна с втора част на своята програма. Събитието започва на 10-и, когато ще се проведат четири различни артистични събития.

На 10 ноември от 10:00 ч., в Юнашки салон ще се проведе Танцов уъркшоп с Коста Каракашян - 100% Authentic Movement. Уъркшопът ще се състои от задачи за импровизация, дискусия и работа в група и записване на финално видео, като всеки участник ще получи индивидуална обратна връзка от хореографа. Събитието е подходящо за участници с всякакъв предишен опит и танцов стил.

На 10 ноември от 17:30 ч., в NICOTEA - склад за култура,  ще се проведе лекцията на Елена Маринова - "Неограничените възможности на танцовото тяло // Laban research". Лекцията ще ни потопи в принципите на Labanotation (Movement Notation System). Гостите ще се  гмурнат в неограничените възможности за развитие на движенчески материал, провокирани от семпли избори, които твърде “логични”, остават неизследвани в нашите танцови тела. Лабанотацията е система за анализ и запис на човешкото движение. Тя е разработена от австро-унгарския хореограф и танцьор Рудолф фон Лабан.

На 10 ноември от 19:00 ч., в Behemoth - creative hub & bar ще се проведе Silent Technicians -  имърсив моноспектакъл на режисьора и хореограф Коста Каракашян с участието на Емилия Тончева в колаборация със словенския поет Сергей Харламов. Създаден по време на фестивала Leap Off Page на фондация „Елизабет Костова“, който обединява писатели и танцови артисти, спектакълът трансформира стихотворение на Харламов в имърсив преживяване, което отвежда публиката на пътешествие из изоставените пространства на призрачен театър. По време на представлението зрителите се запознават отблизо с четири образа от тихото минало на театъра – техника, пияницата, актрисата и божеството.

На 10 ноември от  20:30 ч., на сцената на The Center със "Синдром на отсъстващия" - съвременна танцова миниатюра. “Синдром на отсъстващия” е танцова творба за избора, разглеждаща търсенето на вътрешния Бог, автентичността на човека. Творба за зависимостта във връзките. Момент, в който липсата на чуваемост се извежда на всеослушание. Автор на хореографията е Елена Маринова, а на сцената ще видим танцовите артисти Цветина Матова и Велизар Груев  (Head Under Water Dance Company).

Програмата продължава на 13-и ноември от 19:00ч., където на новооткритата Сцена Филиал ще се изиграе танцовият спектакъл "Послания" на Varna Dance Theater с хореографи Карина Илиева и Силвия Христова. Този спектакъл вече няколко пъти пълни залите в страната, а освен това има варненски корени. Спектакълът е изграден върху житейската философия и стиховете на известния варненски поет Никола Илиев (1946—2002), автор на редица стихосбирки и председател на Сдружение на писателите – Варна от 1997 г. до 2001 г.

Финалът на „Танцови маршрути” тази година ще бъде поставен на 14-и ноември от 19:00ч. на Сцена Филиал с танцовия пърформанс BEHIND YOU. Солов танцов пърформанс за връзката между съзнателните и безсъзнателните ни опити. Спомените се сливат и разделят, търсейки пътя си към съзнанието. Пърформансът е по идея и хореография на Филип Миланов в изпълнение на Петя Колева-Вучов.

Информация за записване и билети на сайта на фестивала danceroutes.eu.

2024 © Варна е

На 25 октомври започва фестивалът Moving Body

В програмата на деветото издание са включени 70 танцови филма, три ателиета и четири спектакъла
На 25 октомври започва фестивалът Moving Body

От 25-и октомври до 3-ти ноември във Варна ще се проведе деветото издание на фестивала Moving Body (Движещо се тяло). Събитието обединява богата програма от танцови филми, ателиета и представления. Общото между всички тях е разглеждането на тялото и движението не само като поле на изява, но и като инструмент за себепознание, и изграждане на културни връзки.

Филмовата програма включва селекция от 39 танцови филма от общо 90 кандидатури от цял свят, както и 30 от най-влиятелните хореографи в Лос Анджелис в партньоство с HystericaProds and DanceCameraWest. Прожекциите ще бъдат два пъти дневно - от 25-и до 27-и октомври включително - ранна вечерна от 19:00 ч. до 20:00 ч. и късна вечерна от 20:15 ч. до 21:15 ч., и ще се провеждат в ReBonkers (ул. "Барутен Погреб", № 4).

В рамките на фестивала, в  The Center ще се проведе и петдневна лаборатория за контактна импровизация- "Танц с Гравитацията" с Каталин Дякону от Румъния. Лабораторията е в чест на Стийв Пакстън - основополагаща фигура в съвременния танц, известен с пионерската си работа в областта на импровизационния танц. Той е най-известен със създаването на Контактната Импровизация (CI) в началото на 70-те години на ХХ век., която оказва огромно влияние върху света на танца, като оспорва традиционните йерархии в танца, премахвайки необходимостта от формално обучение и техника, подчертавайки, че всеки може да танцува и да участва в творческия процес, благодарение на което демократизира танца.

Второто ателие "Тяло, произход и развитие на речта" с Анна Данкова, от 30-и до 31-ви октомври, от 11:30 до 14:30 часа в The Center, поставя фокус върху произхода и функцията на езика (говора) като физически и като психически процес. Уъркшопът е насочен към актьори, музиканти, танцьори, артисти в областта на съвременните изпълнителски изкуства, но и към непрофесионалисти, интересуващи се от физическото и психическо изследване на гласа и проявата му в речта.

Moving Body (Движещо се тяло) отново ще ангажира най-малките в света на движението и творчеството с ателието "Креативно движение за деца (8 + г.) и техните родители" с Любов Жеглова от 31-ви октомври до 03-и ноември, от 11:30 до 14:30 часа в  The Center. В тази поредица срещи ще бъдат разгледани ключови примери на съвременния танц от ХХ век до днес – с различните идеи, концепции и техники. По време на ателието децата ще научат за имена като Мърс Кънингам и Борис Шармац, Игор Стравински и Ксавие льо Роа, както и други.

Всички ателиета за подходящи за професионалисти в сценичните изкуства, но също и за хора с по-малък опит, но изявен интерес в танца и  движението.

Несъмнено най-вълнуващата част за зрителите остава програмата с представления. Тази година тя ще бъде открита със съвременния танцов пърформанс "Отражения" на Искра Проданова на 31-ви октомври, 19:00 часа в Градска Художествена Галерия. Отражения е хореографска работа вдъхновена от концепцията за осцилация – вид периодично трептене, което се отнася до повтарящото се движение напред и назад на нещо между две позиции или състояния, залюляване в пространството помежду. Работата е своеобразна поема, рефрен, физично и метафизично движение напред и назад, навън и навътре, пристигане и връщане, взаимоотношения изплетени от резонанс и дисонанс, в далечното и близкото, в светлото и тъмното.

В програмата следва съвременен пърформанс на Ана Данкова – "Оратория" на 1-ви ноември от 19:00 часа в Градска Художествена Галерия. "Оратория" конструира нео-драматургия, изградена от музикални артикулации в разнообразни жанрове – от операта до траша и хардкора, като използва единствено интонация и звукоизвличане. Творбата конструира съвременен танц от жестовете, които използваме, докато говорим и проследява човешкото вербално развитие единствено през нерационалните, автоматични и афективни аспекти на речта – интонация (музика) и жест (танц).

"Всичко, което има значение" на Арис Пападополус и Марта Пасакополу си поставя да цел да представи чрез сценичен материал едно истинско приятелство, на 2 ноември от 19:00 часа, в Градска Художествена Галерия. Двамата интерпретатори, но също така приятели, сътрудници и артистични партньори, се впускат в в общ архив от движенчески материал, танцови практики и бележки, които, макар и черпейки от миналото, се изгражда на сцената. В процеса на откриване на това наистина има значение, те го преоформят, представят се отново и изваждат на повърхността онова неосезаемо междинно пространство.

Фестивалът Moving Body (Движещо се тяло) през 2024-та ще бъде закрит на 3 ноември от 19:00 ч. в Re-Bonkers с впечатляващия съвременен пърформанс на Метеор с участието на Леонид Йовчев и Катрин Методиева - "Кадзе". Спектакълът подема мотиви от мита за Орфей и Евридика, както и образи от хипнотичното есе "Кадзе Дарума" на японския хореограф Тацуми Хиджиката. В този обърнат с хастара навън митологичен сюжет Евридика следва Орфей, а Орфей следва призрака на Евридика, вече необратимо завърнала се в царството на сенките. Времето преди и след фаталния поглед са се слели. Следването е безкрайно и без хоризонт на очакване. "Кадзе" е другото име на търсенето на невъзможното.

Тази година фестивалът си партнира и с Асоциация за Свободен Театър (АСТ), и Варна Денс Театър, осъществявайки две важни събития, които попадат в застъпническия модул. На 25 октомври от 14:30 - 16:00 часа ще се проведе семинар "Свободното изкуство и градът - вдъхновяващите примери" и уъркшоп на тема "Професионален артист - да или не?" от 16:30 - 18:00 часа. 

2024 © Варна е / снимки: Moving Body Festival