Мобилно меню

Филмът "Триумф" с куп отличия от фестивала "Златна роза" във Варна

Вижте всички наградени в 42-рото издание на традиционната проява
Филмът "Триумф" с куп отличия от фестивала "Златна роза" във Варна

Филмът "Триумф", който е и българското предложение за 97-ите награди "Оскар", спечели поредица отличия от 42-рото издание на фестивала "Златна роза" във Варна. "Триумф" заслужи голямата награда за пълнометражен игрален филм, както и наградите на публиката и на Съюза на българските филмови дейци. За участието си в "Триумф" Маргита Гошева и Мария Бакалова си поделиха отличието за женска роля.

Петър Вълчанов, Кристина Грозева и Дечо Таралежков получиха награта за сценарий за "Триумф".

Лентата разказва за секретна работна група от високопоставени офицери от българската армия, ръководена от ясновидка, която започва да копае дупка в търсене на мистериозен артефакт, който ще донесе окончателния триумф. Действието се развива в началото на 90-те години на миналия век. 

Диплом за специални постижения от 42-рото издание на фестивала "Златна роза" получи Ивелина Минева за работата си като сценограф във филмите "Клопка", "Триумф" и "Сватба". 

Специалната награда на журито за пълнометражен филм отиде при "Клопка". За участието си във филма Александър Трифонов получи приза за мъжка роля. За рабоата си по "Клопка" Кирил Проданов получи наградата за операторско майсторство.

Наградата за музика отиде при Петър Дундаков за филма "Отдалечаване". 

Отличието за дебютен пълнометражен филм бе присъдено на Яна Лекарска за "Защото обичам лошото време".

Наградата на Филмаутор заслужи филмът "Никол", а отличието на младежкото жури отиде при "Безветрие", който получи и наградата на Варна. Режисьорът на "Безветрие" Павел Веснаков заслужи отличието за режисура. 

Наградата на гилдия критика за пълнометражен филм отиде при "Сватба" на режисьора Магдалена Ралчева, заснет по едноименния разказ на Николай Хайтов, а отличието на гилдия критика за късометражен филм получи "Свиждане". Голямата награда за късометражно кино бе присъдена на "Влечугите". 

Новият сериал на БНТ "Тревожност", който стартира на 29 септември и ще се излъчва всяка неделя от 21 часа спечели отличието за сериал от фестивала "Златна роза". Вдъхновен от актуалната тема за психичното здраве в днешно време – през въздействащи лични истории на хора, "осмелили" се да потърсят професионална психотерапевтична помощ и да споделят за себе си, за своите проблеми, мании или фобии – "Тревожност" цели да провокира размисъл и обществен разговор по тази тема. 

2024 © Варна е / снимки: Фестивал "Златна роза"

"НОЩНО КИНО" открива сезона с прожекция посветена на Йордан Радичков

На 22 ноември ще бъдат представени късометражни филми и анимации по негови емблематични разкази или оригинални сценарии, създадени в сътрудничество с някои от най-големите имена в българското кино
"НОЩНО КИНО" открива сезона с прожекция посветена на Йордан Радичков

"НОЩНО КИНО" отново ще оживи варненския културен календар с алтернативен подход към филмовите прожекции. Дългогодишният проект с фокус върху художествени заглавия извън стандартното разпространение, предлага различно кино преживяване и създава уютно пространство за ценителите на седмото изкуство.

В петък, 22-ри ноември, в зала 5 на Фестивален и конгресен център, "НОЩНО КИНО" открива сезона със специална прожекция, посветена на 95-годишнината от рождението на писателя и сценарист Йордан Радичков, чиито произведения неизменно вълнуват зрители и читатели от различни поколения. Ще бъдат представени късометражни филми и анимации по негови емблематични разкази или оригинални сценарии, сътворени в сътрудничество с някои от най-големите имена в българското кино.

През годините Радичков работи с творци като Киркор Азарян, Христо Христов, Георги Дюлгеров и др., а по негови мотиви продължават да се създават филми с висока художествена стойност като дебютния "Януари" (2021) на реж. Андрей Паунов. Късометражната програма този петък включва някои от по-рядко показваните: "Опашката" (1963) на режисьора Доньо Донев, "Ако цветовете бяха сиви" (1969) на Роман Мейцов, "Хляб" (1972) на Наум Шопов, както и "Суматоха" (1987) на Иван Танкушев.

До края на годината, под формата на прожекции с дискусии на живо, зрителите ще имат възможността да се срещнат с утвърдени имена в съвременното българско кино, както и с филми, отличени на някои от последните български и европейски фестивали. 

 Билети - онлайн и на касите на Фестивален и Конгресен Център, Варна

2024 © Варна е