Мобилно меню

Илиан Илиев: Ще си подам оставката като национален селекционер на България!

Нека Изпълкомът на БФС да реши дали си върша работата и дали мога да помогна на българския национален отбор, подчерта треньорът
Илиан Илиев: Ще си подам оставката като национален селекционер на България!

Поредица от нападки се насочиха към националния селекционер и треньор на Черно море Илиан Илиев. Президентът на българската професионална футболна лига Атанас Караиванов заяви, че той трябва да подаде оставка като национален селекционер, а от Лудогорец настояха Илиев да избере между националния отбор и Черно море, тъй като било конфликт на интереси. От Левски също се изказаха остро по отношение на треньора на "моряците".

Атаката към Илиан Илиев дойде в деня, в който от варненския клуб излязоха с категорично становище, че жребият за полуфиналите в Купата на България не е бил коректен и трябва да се повтори, като по-късно същата позиция изразиха от ЦСКА и Ботев (Враца), а единствено от Лудогорец нямаха претенции относно неговото провеждане.

Селекционерът на Черно море и националния отбор Илиан Илиев разпространи специално становище в отговор на нападките. Ето какво гласи то:

"В отговор на позицията на Президента на българската професионална футболна лига Атанас Караиванов, искам да кажа следното:

Съжалявам, че трябва да отговарям на такива долни лъжи и манипулативни твърдения, пуснати в пространството от Караиванов. Считам, че те уронват престижа на селекционера на националния отбор, на треньора на Черно море и личността Илиан Илиев. Консултирал съм се с адвокат и ще подведа този човек под съдебна отговорност, заради обидни квалификации по мой адрес и за всичките лъжи, целящи да манипулират футболната общественост и да петнят името ми и името на Черно море.

1. Откакто поех поста и в националния отбор, не че нямам нито един работен ден, напротив - не съм имал нито един почивен ден, дори и през лятото. А това, че съвместявам длъжността с тази в Черно море, е решение на Изпълкома, не мое.

2. Относно декларациите - категорично заявявам, че не съм инициатор и подстрекател на въпросните позиции на клубовете, относно жребия за 1/2-финалите за Купата на България. Това са решения на ръководството на двата клуба, но аз съм напълно съгласен с написаното в тях.

3. Никога не съм се месил в работата на Съдийската комисия, на съдиите и техните наряди за мачовете от първенството и Купата на България. Това не се е случвало в цялата ми кариера на треньор. Нека някой от шефовете на съдиите през годините да каже дали аз някога съм се бъркал в съдийството и съдийските наряди. Изрично настоявам Съдийската комисия (настоящи и бивши членове) да излязат с позиция, дали казаното от Караиванов е истина. Аз съм категоричен, че твърденията на Караиванов са ЛЪЖА.

4. По повод програмата за мачовете - единствено преди лагер на националния отбор, съм си позволявал да искам срещите на отборите, от които са повикани футболисти в представителния тим на България, да се играят възможно най-рано. Не за друго, а, за да имаме повече време да сме заедно с играчите на лагер-сбора. Всички в България знаем, кои отбори си подреждат програмата по дни и часове за мачовете в efbet Лига.

5. След мача на Черно море в Пазарджик ще пътувам за София и в първия работен ден ще си подам оставката като национален селекционер на България. Нека Изпълкомът на БФС да реши дали си върша работата като треньор на България и дали мога да помогна на българския национален отбор... Или Атанас Караиванов ще продължава опитите да командва българския футбол.

6. Относно заплащането ми като треньор, искам да поясня - никога в работата ми не е била водеща финансовата страна и винаги съм приемал това, което са ми предлагали. Защото не съм зависим финансово от футбола. Поради тази причина мога да си позволя да изразявам и отстоявам позицията си пред всеки един, без да се страхувам. За разлика от мен, други хора, които са на заплата на няколко места, когато е засегнат някой от господарите им, скачат на амбразурата да ги защитават."

2025 © Варна е / снимка: Пресцентър ПФК Черно Море

Спартак (Варна) и ЦСКА 1948 откриват новия футболен сезон на 17 юли

В първия кръг Черно море гостува на Ботев Враца, дербито на Варна е във втория кръг
Спартак (Варна) и ЦСКА 1948 откриват новия футболен сезон на 17 юли

Утвърдена беше програмата за първите три кръга от новия сезон на елитната ни футболна лига. Шампионатът ще бъде открит на 17 юли (петък) с двубоя между Спартак (Варна) и ЦСКА 1948, който започва в 19 часа. По-късно същата вечер Левски приема Дунав от 21:15 часа. Другият варненски тим - Черно море, ще изиграе първия си двубой за новия сезон на 19 юли. От 19:30 часа "моряците" на Илиан Илиев гостуват на Ботев (Враца). 

Първият кръг в елитната ни футболна лига включва още срещите Септември – Арда (18 юли, 19 часа), Лудогорец – Локомотив Пловдив (18 юли, 21:15 часа), Славия – ЦСКА (20 юли, 19:15 часа) и Ботев Пловдив – Локомотив София (20 юли, 21:30 часа).    

Първото дерби на Варна за новия сезон е още във втория кръг. Срещата между Черно море и Спартак ще се играе на стадион Тича на 26 юли от 19 часа. Вторият кръг предлага още двубоите Арда – Славия, ЦСКА 1948 – Ботев (Враца), Локомотив (София) – Левски, Локомотив (Пловдив) – Септември, Дунав – Лудогорец и ЦСКА – Ботев (Пловдив).    

В третия кръг Черно море ще гостува на Ботев Пловдив на 1 август от 21:15 часа, а Спартак Варна приема Локомотив Пловдив на 3 август, отново от 21:15 часа. Другите срещи в третия кръг са: Славия – Локомотив (София), ЦСКА 1948 – Арда, Левски – Септември, Лудогорец – Ботев (Враца), ЦСКА – Дунав.  

Предвидени са и условни промени в програмата, които ще влязат в сила единствено ако ПФК Левски София не преодолее първия квалификационен кръг на Шампионската лига на УЕФА, като в този случай ще продължи своето участие в Лига на Конференциите. 

2026 © Варна е