Мобилно меню

Изложба живопис “Град в нощта” на Илия Желев гостува във Варна

Галерия Ларго за шести път ще представи със самостоятелна изложба обичания пловдивски автор
Изложба живопис “Град в нощта” на Илия Желев гостува във Варна

От 16 май 2025 година галерия Ларго за шести път ще представи със самостоятелна изложба обичания пловдивски автор Илия Желев. Датата на експозицията е планирана специално за навечерието на Европейската нощ на музеите и галериите, която тази година ще се проведе на 17 май, защото през миналогодишната Нощ най-гледаната и коментирана картина беше именно на Илия. Втората причина е, че от 30 години пловдивчанинът е посланик на българското изкуство в европейските галерии. С над 100 самостоятелни изложби в чужбина, Желев е едно от най-познатите и наложени родни имена сред ценителите и колекционерите в Западна Европа.

За Варна художникът е подготвил 20 картини, в които присъстват няколко нощни градски пейзажи, а

заглавието на експозицията е „Град в нощта“.

Така той тематично се свързва с нощта на изкуството, в която варненци ще се насладят на най-новите му платна. Както и при предишните му представяния в Ларго, ценителите ще видят творби, изпълнени в класическата живописна техника, с която Илия работи над 35 години. Освен тях в колекцията присъстват няколко от иконичните му портрети на известни личности като Одри Хепбърн и Айнщайн, изпълнени като модерни колажирани дигитални мозайки в стила на поп-арта. Отново ще представим няколко пейзажа от хитовата серия на Желев, свързана с Ню Йорк и забързания, туптящ ритъм на неговите улици.

Често критиците и изкуствоведите определят българина като един съвременен наследник на класиците на модерното изкуство Паул Клее, Василий Кандински, Марк Шагал. И действително в творбите на пловдивчанина ще открием шагаловски наслагвания на цветовете, ще почувстваме лекота, непринуденост и особена поетичност в рисунуъка. Като своя любимец Клее и Желев деструктурира и фрагментира света на малки късчета. Вдъхновен от другия велик руснак- Кандински, българският художник Желев често вплита с изящество в творбите си абстрактни линии, придаващи лекота и прелестен живописен изказ.

Картините на Илия са като трепкащи, пулсиращи откровения.

Искрящата палитра, която той ползва, ярките цветове в неочаквани съчетания, карат зрителя да възприема творбите „на един дъх“. Но веднага след първото съприкосновение, ценителите откриват, че картините искат едно по-внимателно и по-дълго вглеждане. Създадени като мозайка или пъзел, картините на Желев са като по-голяма история, сглобена от множество миниатюрни истории. Това определение важи с пълна сила и за неговите дигитални мозайки. При поглед отблизо зрителят открива, че те са колажирани от стотици различни изображения, често иконични образи, свързани с поп арта и съвременната консуматорска култура. Но направи ли крачка назад от картината, изведнъж многобройните миниатюри се сливат, създавайки нови образи и картина, изпълнена с магия.

Откриването с участието на автора е на 16 май 2025 г. от 18:30 часа в галерия Ларго във Варна, ул. Хан Крум 8. Изложбата продължава до 4 юни. 

За художника:

Илия Желев е роден в Пловдив през 1961 година. Завършва живопис във ВТУ “Св. Св. Кирил и Методий” през 1987 год. Илия има повече от 120 самостоятелни изложби, като повече от три четвърти от тези участия са в изложби в чужбина – Германия, Австрия, Швейцария, Испания, Турция, Люксембург, Франция, Италия. От 1994 година негови произведения могат да се видят и купят в галерия Пранерщрасе в Мюнхен. От 2006 година престижната немска верига галерии Менсинг представя ежегодно Илия Желев в своите изложбени пространства в най-големите немски градове – Берлин, Хановер, Дюселдорф, Хамбург, Франкфурт, Баден-Баден и др. Kартини на Желев са притежание на НХГ София, много галерии в страната, както и на колекции в Германия, САЩ, Швейцария, Италия, Швеция, ОАЕ, Англия, Австрия, Гърция, Франция, Холандия, Люксембург, Русия, Испания, Нова Зеландия и Израел. Илия Желев има пет самостоятелни изложби-живопис в галерия Ларго през 2008, 2013, 2019, 2021 г. и 2023 година. Живее и работи в Пловдив.

2025 © Варна е / снимки: Арт Галерия Ларго

Галерия 33 представя изложба живопис на художниците Ирена Янкова и Янко Янков

В експозицията са включени произведения с различна тематика и художествен израз – от фигуративни композиции до абстрактни творби, общото между които е интересът към човека, неговите преживявания, връзката му с природата и онези малки и големи неща в живота, които ценим, пазим и които ни носят усещане за щастие и смисъл, информират организаторите
Галерия 33 представя изложба живопис на художниците Ирена Янкова и Янко Янков

На 26 юни от 18 часа Галерия 33 представя съвместна изложба живопис на художниците Ирена Янкова и Янко Янков.

Официалното откриване и представяне на авторите ще бъде направено от проф. Радослав Радев.

В експозицията са включени произведения с различна тематика и художествен израз – от фигуративни композиции до абстрактни творби. Общото между тях е интересът към човека, неговите преживявания, връзката му с природата и онези малки и големи неща в живота, които ценим, пазим и които ни носят усещане за щастие и смисъл, информират организаторите.

Картините разглеждат света през различни гледни точки и настроения. Някои са съзерцателни и поетични, други са изпълнени с енергия и цвят, но всички са създадени с желанието да докоснат зрителя и да предизвикат лична емоция или размисъл. Всеки посетител може да открие в тях нещо близко до собствения си опит, спомен или мечта. Изложбата представя творби за различни пространства и вкусове, допълват от галерията.

Откриването е на 26 юни от 18:00 часа в Галерия 33. Изложбата продължава до 15 юли 2026 г.

Място: Галерия 33, ул.Габрово 2А, Варна

Вход: свободен

2026 © Варна е