Мобилно меню

Как да привлечем повече израелски туристи у нас, обсъдиха кметът на Варна и посланикът на Израел

Морската ни столица ще черпи опит от Израел за въпроси и решения, свързани с управление на водите
Как да привлечем повече израелски туристи у нас, обсъдиха кметът на Варна и посланикът на Израел

Кметът Благомир Коцев посрещна посланика на Държавата Израел в България Н. Пр. Йосеф Леви Сфари на първото му посещение във Варна. По време на разговорите са обсъден теми в сферата на културния живот в града, подобряване на инфраструктурата, развитието на туризма и целогодишния интерес на израелските граждани към различни дестинации в България. 

"Разисквахме евентуални мерки, необходими за привличане на по-голям брой израелски туристи в България и по-голяма популярност на българския туризъм в Израел, като задълбочаване на рекламата на местните дестинации, подобряване на туристическата услуга и по-активното предлагане", обясни Коцев. Той изтъкна пред посланика на Израел, че Варна притежава изключителни природни ресурси и дадености и е един от най-зелените градове в България, с хубави курорти, минерални извори и богата културна програма, което я прави конкурентна и търсена дестинация сред международните туристи. "Израелците са ключов фактор за развитието на целогодишния туризъм по българското Черноморие, тъй като я посещават и през зимния сезон, нещо което дава доста добра подкрепа на туристически сектор", подчерта още кметът.  

В разговорите бяха обсъдени и културните събития, които се провеждат в морската столица, предстоящия 100-годишен юбилей на Международния музикален фестивал "Варненско лято" през 2026 г., Международния фолклорен фестивал и други емблематични събития, които Община Варна организира или е партньор. Кметът Коцев и посланикът се договориха да търсят допирни точки и възможности за съвместни проекти, чрез които да обменят участия в културните календари на Варна и Израел. 

Интересна тема, която двете страни засегнаха, бяха инфраструктурните обекти най-вече във ВиК сектора, управлението на водите в България и полезните практики в това отношение. "Израел има особено добра експертиза за правилно използване и рециклиране на водните си ресурси и иновативни решения в тази сфера", подчерта кметът Благомир Коцев. По думите му, опитът на Израел в тази насока е особено полезен за България, която е богата на природни ресурси, но не е особено пестелива и отговорна да ги пази и управлява по най-добрия и рационален начин. 

От своя страна по време на срещата Н. Пр. Сфари предложи подкрепа и съдействие за Варна при каквито и да е решения и въпроси, свързани с управление на водите

Посланикът изказа своето задоволство от първото си посещение във Варна, която по думите му е много важен град и ключова туристическа дестинация за израелските граждани през цялата година. Той посочи, че взаимоотношенията и сътрудничеството между Израел и Варна имат добри традиции, а туристическият обмен начислява десетки хиляди пътуващи хора. 

В заключение дипломатът каза, че след сключването на споразумението за прекратяване на огъня, се очаква значително стабилизиране на икономиката, международната търговия и туризма. По думите му това, което израелските туристи търсят, е близки дестинации и приятелски настроени народи, а в България има и двете. 

След срещата посланик Сфари и кметът Благомир Коцев поднесоха цветя пред Паметника на благодарността за спасението на българските евреи по време на Втората световна война. 

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

Церемонията се проведе пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев в градинката до ЖП гарата в морската столица
49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

С церемония по полагане на венци и цветя във Варна отбелязаха 49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма".

Пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев (1925 – 1996) – началник на Централното управление Противопожарна охрана - МВР в годината на инцидента на "Ерма" и ръководител на операцията по ликвидирането на пожара, беше отдадена почит към хората, които през юни 1977 г. застават на първа линия в една от най-критичните ситуации в историята на града.

На събитието присъстваха областният управител Марио Смърков, началникът на отдел "Отбранително мобилизационна подготовка" към Община Варна Георги Иванов, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, директорът на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" – Варна ст. комисар Стоян Стоянов, депутати, представители на ВМС, както и на различни организации.

Ветерани, участвали в събитията преди 49 години, споделиха спомени за трудните часове на борба с огнената стихия и за проявените смелост и професионализъм.

Този ден остава в паметта като един от най-драматичните и опасни моменти в съвременната история на града в мирно време. На 23 юни 1977 г. Варна се изправя пред една от най-големите си заплахи. На борда на танкера "Ерма", акостирал на пристанището и разтоварващ близо 18 000 тона нефт, отеква мощна експлозия, последвана от огромен пожар. Причината е техническа повреда в спомагателен генератор. При взрива в машинното отделение загиват механикът Александър Бонев и огнярят Никола Николов.

2026 © Варна е / снимка: Общински съвет - Варна