Мобилно меню

Кметът на Варна благодари на деца, помогнали на бездомните кучета в приюта в Каменар

Малките благодетели получиха специални грамоти 
Кметът на Варна благодари на деца, помогнали на бездомните кучета в приюта в Каменар

Кметът на Варна Благомир Коцев връчи благодарствени грамоти на малките дарители на Приюта за кучета в село Каменар. Децата, които са ученици от I "E" и II "А" клас на варненското ОУ "П. Р. Славейков" дойдоха със своите учители в сградата на Община Варна, за да получат лично грамотите си от кмета. Заслуженото признание беше за благородния им жест, проявената активност и подкрепа към бездомните животни. 

Както ВАРНА Е ви информира, през декември миналата година двата класа се присъединиха към кампанията на Община Варна "(НЕ) сам вкъщи", като дариха храна за четириногите си приятели в общинския Приют за безстопанствени кучета в с. Каменар. Децата с класни ръководители Ивелина Стамболийска, Яна Кирилова и Гергана Атанасова, избраха да подкрепят благотворителната кауза в навечерието на от най-светлите празници в православния календар - Коледа и Нова Година, за да направят добро дело за животните и да дадат пример на своите връстници. 

Вашата благотворителна инициатива е вдъхновение за всички нас и пример за това как с малки, но сърдечни действия можем да правим света по-добър, обърна се кметът Коцев към децата. По думите му кучетата в приюта се чувстват обгрижени и щастливи благодарение на добри хора като малките дарители. Кметът благодари и на учителите им, че възпитават децата да бъдат благородни и ги насърчават да участват в благотворителни инициативи. На въпрос на Благомир Коцев какво знаят за общинския приют, учениците отговориха, че знаят, че там се полагат грижи за улични и самотни животни. С включването си в инициативата малчуганите са искали да зарадват кученцата с хубава и вкусна храна и да съдействат за намирането на осиновители. Повечето от децата споделиха, че отглеждат домашни любимци, а останалите разказаха, че се надяват да бъдат стопани на животни час по-скоро.

Учениците от ОУ "П. Р. Славейков" получиха уверение, че благодарение на добрите им сърца инициативата "(НЕ) сам вкъщи" продължава да привлича още благодетели и нови осиновители.

2025 © Варна е снимки: Пресцентър Община Варна

Със специално събитие във Варна отбелязаха Световния ден на бежанците

Отличени бяха творби, получени в рамките на инициативата "Варна помни"
Със специално събитие във Варна отбелязаха Световния ден на бежанците

Представители на държавни и местни институции, международни организации и граждани отдадоха заслужено признание на хората и организациите, които ежедневно работят за подкрепата, интеграцията и социалното включване на бежанци и мигранти. Сдружение "Енерджи" съвместно с Община Варна организира инициативата "Варна помни: град на култури и преселения" под мотото #UntilEveryoneIsSafe. Събитието пред сцена "Раковина" в Морската градина бе по повод 20 юни - Световния ден на бежанците, мигрантите и принудително разселените лица, отбелязван от Организацията на обединените нации, както и във връзка със 75-годишнината от приемането на Конвенцията за статута на бежанците (Женевска конвенция от 1951 г.). 

Събитието бе открито от заместник-кмета Снежана Апостолова, която отбеляза, че Варна е град с хилядолетна история и през вековете е приютявала хора в нужда от различни националности. Ние следваме тези стъпки и в бъдеще ще продължим да помагаме на хората, които се нуждаят от помощ и подкрепа, каза Апостолова. От своя страна организаторите от Сдружение "Енерджи" отбелязаха, че Община Варна е първата община в България, която е включила в годишния си събитиен календар Световния ден на бежанците и е приела каузата в тяхна подкрепа като част от социалната политика на града.

Сред официалните гости на събитието бяха още Бюлент Пекер – заместник-представител на Върховния комисариат на ООН за бежанците, Петър Радушев – председател на БЧК - Варна, доц. д-р Ирина Тодорова от Технически университет – Варна, д-р Ванухи Аракелян – съдия в Апелативен съд - Варна и Димитринка Георгиева – директор на СУ "Любен Каравелов" в кв. "Аспарухово". Събитието събра представители на арменската, иранската, сирийската и украинската общност, които са намерили своя дом във Варна. Сред присъстващите бяха и десетки деца, родени тук, които не познават друг дом освен Варна. 

Отличени бяха институциите и организациите, които имат значителен принос към интеграцията и социалното включване на уязвимите групи, сред които наред с Община Варна са още ВКБООН България (UNHCR Bulgaria), Международната организация по миграция – България (IOM Bulgaria) – Варна, Дирекция "Социално подпомагане" – Варна, Български Червен кръст – Варна, Фондация за достъп до права ФАР, Каритас Русе – Варна, Сдружение "Хипофиза", СУ "Любен Каравелов" – Варна. 

В рамките на инициативата "Варна помни" гражданите на Варна имаха възможност да изпращат онлайн свои семейни истории, архивни снимки, спомени и детски рисунки, свързани с преселване, търсене на нов дом и живот във Варна. Получени са 88 творби – 48 детски рисунки, 22 есета, 12 архивни снимки и 6 творби в категория "Други". Зад всяка рисунка, снимка или разказ стои лична история – за напуснат дом, за спасение, за надежда и за нов живот, отбелязват организаторите. 

Част от най-вдъхновяващите материали бяха представени на събитието пред сцена "Раковина". Своите лични истории споделиха Ванухи Аракалеян от арменската общност, Мохамад Алосман от сирийската общност, Хюсеинзадех Гашти Алиреза Реза от иранската общност и представители на украинската общност. Всеки от тях разказа своята история за пътя към България, трудностите на новото начало и надеждата, която са открили във Варна. 

Отличени бяха победителите в отделните категории на конкурса: 

  • Есе - деца: Симеон Колев (11 г.)
  • Есе - възрастни: Анна Галач (47 г.)
  • Рисунка: Арина Мартюшенко (14 г.)
  • Рисунка: Тараном  Гашти Хосеинзадех Алиреза (12 г.)
  • Рисунка: Агния Щишман (6 г.)
  • Песен: Валентина Козак (80 г.)

Специални награди бяха осигурени от Върховния комисариат на ООН за бежанците, а всяко дете, участвало в конкурса, получи сертификат и подарък. Всички материали ще бъдат включени в публичен дигитален каталог, който ще съхрани тези истории като част от паметта на града и ще ги направи достъпни за бъдещите поколения. Инициативата има за цел да насочи общественото внимание към историческата памет на Варна като град, формиран от различни култури и човешки съдби.

2026 © Варна е / снимки: Сдружение "Енерджи"