Мобилно меню

Косят тревни площи във всички райони на Варна

Очаква се обработката да приключи до края на май
Косят тревни площи във всички райони на Варна

Първото за годината косене на тревни площи започна във всички райони на Варна. Това показва справка от районните кметства в града. Според графика се очаква дейностите да приключат в края на месец май, като това зависи и от метеорологичните условия.  

В най-големия район „Приморски“ ще бъдат окосени 1 204 дка тревни площи, като дейностите са започнали на 1 април. До края на седмицата се обработват бул. „Цар Освободител“ и  бул. „Княз Борис I“ до Горчивата чешма.

В срок до 12 април ще бъде окосена и частта от булеварда към курортните комплекси до резиденция „Евксиноград“. В същия период ще се обработват и тревните площи на бул. „Васил Левски“, бул. „Осми Приморски полк“, кръстовището между двата булеварда, обръщачът на спирка „Почивка“ и площад „Съединение“.

През третата седмица на месец април косенето ще продължи по бул. „Чаталджа“ и бул. „Ген Колев“, КК „Св. Св. Константин и Елена“, ул. „30-та“ и градинката на ул. „Ген. Гурко“. От 22 до 26 април фирмите ще работят в кв. „Бриз“ и подрайони 2, 18 и 20.

В кв. „Виница“ косенето ще приключи на 30 април. Останалите квартали на район „Приморски“ ще се обработват през месец май.

В район „Младост“ обработването на тревните площи също стартира на 1 април. Общата площ за косене там е 1 339 дка. Вече са окосени парк „Младост“, парк „Елин Пелин“ и парк „Св. Иван Рилски“, съобщават от районната администрация. В момента се работи по бул. „Владислав Варненчик“ и в ж.к. „Трошево“. Предстои косене на бул. „Хр. Смирненски“, бул. Сливница“ и бул. „Република“. Следват: бул. „Янош Хуняди“, бул. „Цар Освободител“, бул. „Трети март“, бул. „Васил Левски“ и ул. „Девня“.

До края на месец април ще бъдат изкосени площите в ж.к. „Трошево“, ж.к. „Младост“ I м. р., ж.к. „Възраждане“ I м. р. и ж.к. „Възраждане“ IV м. р. През месец май следват: ж.к. „Младост“ II м. р., жк. „Възраждане“ II м. р, ж.к. „Възраждане“ III м. р., 26 м. р. и ж.к. „Победа“, кв. „Св. Иван Рилски“, 16 м.р. и Западна промишлена зона.

И в район „Владислав Варненчик” косенето е започнало. По график в момента се косят бул. „Трети март“ и районният парк. Предстои косене на основните булеварди, улици и места с обществено значение (бул. „Янош Хунияди“, бул. „Света Елена“, бул. „Константин и Фружин“ и др.). След това поетапно ще бъдат окосени междублоковите пространства по микрорайони. Приблизителната площ за първа коситба в район „Владислав Варненчик“ е 800 дка.

В началото на месеца започна и косенето в район „Аспарухово“, като общата площ е 472 дка. По данни на районната администрация вече са обработени зелените площи по бул. „Народни будители", ул. „Мара Тасева" и бул. „Първи май". Следва парковата зона на ул. „Мара Тасева".

За седмицата от 8 до 14 април са предвидени за косене ул. „Св. Св. Кирил и Методий", междублокови пространства и детски площадки, зелените площи по ул. „Моряшка" (от ул. „Нишава" до бул. „Първи май”). За периода от 15 до 21 април в графика са заложени Аспарухов парк и Аспарухов вал, пътната връзка от плажната алея към бул. „Първи май” и площадката за разходка на кучета.

За периода от 22 до 28 април за косене са предвидени зелените площи в кв. „Галата“ около детски площадки, центъра, медицинския пункт, читалището, обръщача на автобус №17, спортния комплекс на ул. „Боровец”, зелените площи по главните улици и панорамната площадка. За периода от 29 април до 5 май ще се коси в ЖК „Дружба”, Северен и Южен пътен възел.

От централния район „Одесос“ информират, че първото за тази година косене на тревните площи по булеварди, централни улици, градски градини и междублокови пространства по микрорайони е започнало на 1 април и ще обхване общо 301 дка. За първа коситба през този месец са предвидени близо 44 дка. Друга част от централните булеварди, градски градини и 1 м.р. също ще бъдат обработени до края на месеца, а през месец май ще бъдат възложени останалите тревни площи по микрорайони.

В Морската градина косенето започна най-рано и се очаква да приключи до няколко дни, след което започва отново. Най-големият парк във Варна с площ над 1 000 дка се коси поне седем пъти в годината, съобщиха от предприятието, което поддържа парка.

Подаденият от районните кметства график е възможно да претърпи промени, свързани с възникване на неблагоприятни метеорологични условия или необходимост от извършване на спешни дейности и мероприятия, допълват от районните администрации.

2024 © Варна е

За какво да внимаваме, когато пазаруваме за Великден

Ценни съвети за избора на яйца,бои, козунаци и агнешко месо даде експертът по потребителски права Габриела Руменова
За какво да внимаваме, когато пазаруваме за Великден

При избора на яйца за Великден потребителите да обръщат внимание на маркировката им, за да се информират за начина на отглеждане на кокошките носачки, страната на произход на продукта, размер на яйцето и срок на годност препоръча по БНТ основателят на онлайн платформата "Ние, потребителите" Габриела Руменова.

Тя обясни, че всяко яйце върху черупката трябва да има печат. Първата цифра показва как са отглеждани кокошките. С 0 се обозначават биологично отглежданите, с 1 - свободно отглежданите, с 2 – подово отглежданите и с 3 – отглежданите във ферми с клетки. След тази цифра стои обозначение за страната на произход, в която е било снесено яйцето. Размерите XL, L, М и S също трябва да се имат предвид, когато се преценява цената на яйцето. Важно е да се знае, че срокът на годност е максимум 28 дни от датата на снасяне на яйцето.

За боядисването на яйцата Руменова посъветва да се предпочитат естествени багрила от билки, плодове и зеленчуци, за да се избегнат вредните ефекти от изкуствените оцветители. При покупката на предварително боядисани яйца рисковете са свързани с това, че не може да се проследи информация за яйцата и за боите, не се знае как са съхранявани преди и след сваряването. За да останат безопасни, максималният срок за съхранение след като са сварени и то в хладилник е до седмица.  

При избора на козунаци да се внимава също за изкуствени бои и консерванти, но и за нелоялни практики. "При поставянето на козунаците и други великденски стоки в кошници и на специално обособени щендери в търговските зали умишлено или по небрежност на служителите в магазина или поради разместване от страна на клиентите се стига до несъответствие между етикета и поставения в близост продукт", даде пример тя.

Когато купуват агнешко месо, потребителите може да се ориентират за произхода му по цвета на маркировката – синият цвят показва произход България, а червеният цвят – произход, различен от българския. Трябва да се обръща внимание и дали месото е размразено след дълбоко замразяване или е охладено, както най-често се посочва, но невинаги е коректно. В навечерието на Великденските празници традиционно Българска агенция по безопасност на храните извършва масирани проверки в търговската мрежа за наличието и верността на тази информация, а при съмнения от страна на потребителите, може да се подават сигнали на горещия телефон на БАБХ: 0700 122 99 и през онлайн формата на сайта.

При покупка на сувенири за украса на дома да се внимава за бои, които остават по ръцете, а ако има малки деца наоколо, да се избягват декорации с остри ръбове, елементи и дребни части, които може да убодат, порежат или задавят малчугана.

Хората, които правят резервации за настаняване за Великден, често търсят туристически обекти със СПА центрове. За да са сигурни, че няма да бъдат подведени, е добре предварително да проверят дали обектът имат нужната категоризация и сертификат, за да предоставя такъв тип услуги.

2025 © Варна е