Мобилно меню

Кученца от приюта в Каменар очакват своите осиновители

Кампания "Намери по-добрата си половинка" бе реализирана на 14 февруари
Кученца от приюта в Каменар очакват своите осиновители

Поредна инициатива за популяризиране на осиновяването на бездомни четириноги бе организирана през изминалата събота от ръководството и доброволците към Общинския приют за безстопанствени кучета в Каменар.  

Кампанията "Намери по-добрата си половинка" в Деня на любовта – 14 февруари, отново зарадва обитателите на центъра с дарения на храна и необходими принадлежности за отглеждането им, но най-вече с разходка на слънце, персонално внимание и много прегръдки. В двора на приюта бе обособен и специален кът за снимки – спомен за безрезервната любов, която опашатите приятели са способни да дадат на човека. 

В резултат на инициативата, няколко кученца очакват своите осиновители през седмицата, споделят с надежда организаторите.

В момента приютът в Каменар се обитава от близо 100 безстопанствени кучета и голямата част от тях са подходящи за отглеждане в домашни условия.

Близо 30 от кучетата са на възраст до 1 г. и имат нужда от скорошно осиновяване. Те са били изоставени и прибрани в центъра като съвсем малки палета и тяхното връщане на мястото, откъдето са взети, не е възможно. Вече са социализирани, но не могат да оцелеят без закрилата на хората. Въпреки че за тях се полагат ежедневни грижи, палетата имат нужда от любящи стопани и спокоен живот извън клетка, допълват от приюта. Припомняме, че в резултат на усилията на ръководството и доброволците през 2025 г. от приюта са осиновени 126 кучета – значителен ръст спрямо 2024 година. 

Всяка събота, от 10:00 до 14:00 ч., в приюта се провежда Ден на отворените врати.

Всеки желаещ може да посети центъра и да отдели малка част от свободното си време на неговите обитатели, както и да се запознае с условията за осиновяване. 

2026 © Варна е / снимката е илюстративна

Със специално събитие във Варна отбелязаха Световния ден на бежанците

Отличени бяха творби, получени в рамките на инициативата "Варна помни"
Със специално събитие във Варна отбелязаха Световния ден на бежанците

Представители на държавни и местни институции, международни организации и граждани отдадоха заслужено признание на хората и организациите, които ежедневно работят за подкрепата, интеграцията и социалното включване на бежанци и мигранти. Сдружение "Енерджи" съвместно с Община Варна организира инициативата "Варна помни: град на култури и преселения" под мотото #UntilEveryoneIsSafe. Събитието пред сцена "Раковина" в Морската градина бе по повод 20 юни - Световния ден на бежанците, мигрантите и принудително разселените лица, отбелязван от Организацията на обединените нации, както и във връзка със 75-годишнината от приемането на Конвенцията за статута на бежанците (Женевска конвенция от 1951 г.). 

Събитието бе открито от заместник-кмета Снежана Апостолова, която отбеляза, че Варна е град с хилядолетна история и през вековете е приютявала хора в нужда от различни националности. Ние следваме тези стъпки и в бъдеще ще продължим да помагаме на хората, които се нуждаят от помощ и подкрепа, каза Апостолова. От своя страна организаторите от Сдружение "Енерджи" отбелязаха, че Община Варна е първата община в България, която е включила в годишния си събитиен календар Световния ден на бежанците и е приела каузата в тяхна подкрепа като част от социалната политика на града.

Сред официалните гости на събитието бяха още Бюлент Пекер – заместник-представител на Върховния комисариат на ООН за бежанците, Петър Радушев – председател на БЧК - Варна, доц. д-р Ирина Тодорова от Технически университет – Варна, д-р Ванухи Аракелян – съдия в Апелативен съд - Варна и Димитринка Георгиева – директор на СУ "Любен Каравелов" в кв. "Аспарухово". Събитието събра представители на арменската, иранската, сирийската и украинската общност, които са намерили своя дом във Варна. Сред присъстващите бяха и десетки деца, родени тук, които не познават друг дом освен Варна. 

Отличени бяха институциите и организациите, които имат значителен принос към интеграцията и социалното включване на уязвимите групи, сред които наред с Община Варна са още ВКБООН България (UNHCR Bulgaria), Международната организация по миграция – България (IOM Bulgaria) – Варна, Дирекция "Социално подпомагане" – Варна, Български Червен кръст – Варна, Фондация за достъп до права ФАР, Каритас Русе – Варна, Сдружение "Хипофиза", СУ "Любен Каравелов" – Варна. 

В рамките на инициативата "Варна помни" гражданите на Варна имаха възможност да изпращат онлайн свои семейни истории, архивни снимки, спомени и детски рисунки, свързани с преселване, търсене на нов дом и живот във Варна. Получени са 88 творби – 48 детски рисунки, 22 есета, 12 архивни снимки и 6 творби в категория "Други". Зад всяка рисунка, снимка или разказ стои лична история – за напуснат дом, за спасение, за надежда и за нов живот, отбелязват организаторите. 

Част от най-вдъхновяващите материали бяха представени на събитието пред сцена "Раковина". Своите лични истории споделиха Ванухи Аракалеян от арменската общност, Мохамад Алосман от сирийската общност, Хюсеинзадех Гашти Алиреза Реза от иранската общност и представители на украинската общност. Всеки от тях разказа своята история за пътя към България, трудностите на новото начало и надеждата, която са открили във Варна. 

Отличени бяха победителите в отделните категории на конкурса: 

  • Есе - деца: Симеон Колев (11 г.)
  • Есе - възрастни: Анна Галач (47 г.)
  • Рисунка: Арина Мартюшенко (14 г.)
  • Рисунка: Тараном  Гашти Хосеинзадех Алиреза (12 г.)
  • Рисунка: Агния Щишман (6 г.)
  • Песен: Валентина Козак (80 г.)

Специални награди бяха осигурени от Върховния комисариат на ООН за бежанците, а всяко дете, участвало в конкурса, получи сертификат и подарък. Всички материали ще бъдат включени в публичен дигитален каталог, който ще съхрани тези истории като част от паметта на града и ще ги направи достъпни за бъдещите поколения. Инициативата има за цел да насочи общественото внимание към историческата памет на Варна като град, формиран от различни култури и човешки съдби.

2026 © Варна е / снимки: Сдружение "Енерджи"