Мобилно меню

Министърът на туризма посети Варна във връзка с предстоящия летен сезон

Нашата задача е да осигурим предвидимост и спокойствие, подчерта Ирена Георгиева
Министърът на туризма посети Варна във връзка с предстоящия летен сезон

Министърът на туризма Ирена Георгиева проведе поредица от срещи по Северното и Южното Черноморие с представители на туристическия сектор и местната власт. Разговорите бяха насочени към подготовката за предстоящия летен сезон, транспортната свързаност, инфраструктурните въпроси и координацията между институциите и бизнеса.

Във Варна министърът се срещна с представители на Варненска туристическа камара, "Св. Св. Константин и Елена Холдинг", Български съюз по балнеология и СПА туризъм, Асоциацията на Инкаминг Агенциите, Асоциация на концесионерите на морски плажове, Варненска асоциация на туристическите агенции, Национален Борд по Туризъм и представители на хотелиерския бизнес. В Слънчев бряг участие взеха "Слънчев бряг" АД, Клубът на хотелиерите – Несебър, Алианс на туризма в Югоизточен район, Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, Бургаската регионална туристическа асоциация, Съюзът на собствениците – Слънчев бряг, Българската хотелска асоциация и други браншови организации.

"Устойчив туризъм без устойчиви политики няма как да се случи. В краткия ни мандат нашата задача е да осигурим предвидимост и спокойствие в подготовката за предстоящия летен сезон", заяви министър Георгиева.

Сред водещите теми в срещите беше планирането на летните полетни програми и необходимостта от по-ранна подготовка за следващия сезон с цел по-голяма предвидимост за бизнеса. По отношение на летище Бургас беше потвърдено, че ремонтът на пистата приключва през април съгласно графика, което ще позволи нормалното възстановяване на полетите. Беше отчетена и инициативата на общините от Южното Черноморие за създаване на фонд за стимулиране на полети извън активния сезон като инструмент за по-добра целогодишна свързаност. Подобна готовност за координация и съвместна работа по разширяване на авиосвързаността беше изразена и от представители на бизнеса по Северното Черноморие.

В рамките на срещите бяха поставени въпроси, свързани с регулацията на движението на индивидуални превозни средства в курортните комплекси, статута на националните курорти и процедурите по издаване на визи за работници от трети страни. От страна на бизнеса беше акцентирано и върху поддържането на високи стандарти за чистота, обезопасяване на плажовете и качество на морската вода като ключов фактор за имиджа на българската дестинация.

Министър Георгиева се срещна и с ръководствата на Община Варна и Община Бургас.

Със заместник-кметовете на Варна бяха обсъдени международните маркетингови кампании на града, участието в туристически изложения и подготовката на юбилейното издание на Международния музикален фестивал "Варненско лято", както и готовността на инфраструктурата преди сезона. В Бургас с кмета Димитър Николов бяха разгледани възможностите за удължаване на туристическия сезон чрез повече полети извън летните месеци и чрез домакинството на мащабни събития.

Представителите на бизнеса и местната власт както на Северното, така и на Южното Черноморие отбелязаха, че запазването на приемствеността в работата на Министерството създава усещане за стабилност и увереност в сектора в подготовката за активния туристически период.

2026 © Варна е

Маршрути за туристи с двигателни затруднения предлагат във Варна

Безплатните карти ще се предлагат от 1 юли в Туристическия информационен център срещу Катедралата
Маршрути за туристи с двигателни затруднения предлагат във Варна

От 1 юли в Туристическия информационен център на Община Варна ще бъдат на разположение безплатни карти на маршрута "Варна за всички" - специализиран туристически тур, създаден за хора с двигателни затруднения. 

Маршрутът обхваща централната градска част и е съобразен с възможностите за безопасно и удобно придвижване на хора с двигателни затруднения. В картите са обозначени основните културни, исторически и архитектурни обекти по трасето, както и информация, улесняваща достъпа до тях.

Безплатните пешеходни турове "Варна за всички" се организират съвместно от Община Варна и Съюза на екскурзоводите в България и се провеждат всяка първа сряда на месеца. До края на 2026 г.

предстоят още четири обиколки – на 1 юли, 5 август, 2 септември и 6 декември.

Последният тур за годината ще бъде посветен на Международния ден на хората с увреждания, който се отбелязва на 3 декември.

Участието в обиколките е безплатно.

Началният час е 10:30 ч., а сборният пункт е пред Туристическия информационен център (Козирката).

Освен маршрута в централната част на града, е разработен и разширен достъпен туристически маршрут, който включва обекти в Морската градина. За него се изисква предварителна заявка и се заплаща, поради което не е част от регулярната програма.

График и подробна информация за пешеходните турове може да намерите ТУК 

2026 © Варна е