Мобилно меню

Мирослав Боршош: Туризмът създава реални възможности за задържане на младите хора в страната

Нужни са нови образователни програми и професионални курсове, по-добро кариерно ориентиране, стажантски програми в реална работна среда и активно партньорство между хотелиерския бизнес и учебните заведения, подчерта министърът на туризма
Мирослав Боршош: Туризмът създава реални възможности за задържане на младите хора в страната

Семинар на тема "Изгубеното поколение в туризма? Спешни мерки за привличане на млади кадри" се проведе в курорта Златни пясъци, точно преди пика на летния сезон и имаше за цел да предложи конкретни решения за справяне с драматичния недостиг на работна ръка в туризма чрез образователни решения и партньорства. Форумът бе организиран от Българската хотелска асоциация. В него се включиха министърът на туризма Мирослав Боршош, представители на институции, ангажирани с обсъжданите теми, представители на хотелския бранш, представители на висши училища и туристически гимназии, както и експерти в областта.

"Туризмът създава реални възможности за задържане на младите хора в страната и е част от отговора на демографската криза. Ако младите хора имат възможност за реализация, създаване на семейства и собствен бизнес в родните си места, това ще помогне за задържането им в страната", подчерта министърът на туризма Мирослав Боршош по време на семинара. Той поясни още, че недостигът на кадри не е изолиран проблем на туризма. Секторът има потенциал да предложи дългосрочни решения чрез осигуряване на възможности за професионално развитие, семейно предприемачество и стабилна реализация в регионите.

"Ако младите хора виждат смисъл да останат и да се развиват в собствените си населени места да създадат семейство, да развият малък бизнес, да работят в сигурна среда – тогава и демографската картина ще се промени. Туризмът може да даде тази перспектива, но само ако професиите в сектора бъдат възприемани като достойни, модерни и перспективни", каза още министърът.

По време на дискусията той припомни, че вече е създадена междуведомствена работна група, ръководена от вицепремиер, с цел облекчаване на процедурите по наемане на работници от трети страни. В държавния бюджет за тази година са заложени средства за разкриване на нови допълнителни щатове в консулските служби, което ще ускори процеса по издаване на визи.

Министър Боршош постави акцент и върху нуждата от конкретни политики – нови образователни програми и професионални курсове, по-добро кариерно ориентиране, стажантски програми в реална работна среда и активно партньорство между хотелиерския бизнес и учебните заведения. Беше подчертана и необходимостта от целенасочено повишаване на авторитета на професиите в туризма не само чрез по-високо заплащане, но и чрез осигуряване на възможности за растеж и стабилност.

"Трябва да излезем от рамката на сезонната заетост и да предложим стабилна перспектива. Имаме нужда от дългосрочна визия, в която младите хора виждат туризма като личен път, а не временно решение", заяви още министърът. Семинарът очерта и редица добри практики от други европейски страни, където чрез данъчни облекчения и стимули се насърчава заетостта на млади кадри в сектора.

2025 © Варна е / снимка: Министерство на туризма

Масирани проверки по морето правят инспектори от различни институции

Инициативата е на Министерството на туризма
Масирани проверки по морето правят инспектори от различни институции

Министерството на туризма организира и координира най-масираната до момента съвместна проверка на търговски обекти в курорта "Слънчев бряг", с участието на Комисията за защита на потребителите (КЗП), Националната агенция за приходите (НАП), Регионалната здравна инспекция (РЗИ) и Икономическа полиция. За първи път толкова много институции действат едновременно на терен под координацията на министерството. На място присъства и заместник-министърът на туризма Павлин Петров. Целта е да се гарантира сигурността на туристите и да се упражни ефективен контрол върху качеството на предлаганите услуги в най-натоварените курортни зони.

Министърът на туризма Мирослав Боршош заяви, че проверките са част от дългосрочната стратегия на министерството за развитие на сектора чрез високи стандарти и прозрачен контрол. "Гарантирането на качествена и сигурна туристическа услуга е приоритет за нас. Туристът трябва да бъде защитен не само като потребител, но и като гост на страната ни. Именно затова Министерството на туризма работи в синхрон с всички контролни органи, за да се гарантира законност, доверие и устойчивост в сектора", каза министър Боршош.

"Активното присъствие на контролните институции в началото на летния сезон показва огромната ни ангажираност да предложим качествен туристически продукт", заяви още министър Мирослав Боршош по време на брифинг. "За първи път се работи в такъв обем, с толкова институции и такава оперативна координация. По този начин даваме ясен сигнал към туристическия бизнес, че компромиси със сигурността на туристите няма да се допускат. Координираният контрол е ключов инструмент за поддържане на доверие в българските туристически услуги", допълни още министърът.

В рамките на проверката бяха инспектирани над 50 търговски обекта. Служители на НАП прилагаха метода на "таен клиент" за установяване на нерегламентирани търговски практики и укриване на приходи. Всички институции извършиха проверки по своите компетенции, включително по отношение на хигиенни условия, етикетиране, ценова информация и спазване на санитарни изисквания. В резултат на съвместната инспекция бяха констатирани множество нарушения от различен характер от всички институции, напр. неиздаване на касови бележки, продажба на стоки без документи за произход и предлагане на фалшиви маркови продукти. Част от тези артикули са иззети от Икономическа полиция.

Министърът на туризма подчерта, че ефективният контрол е неразделна част от усилията за устойчиво развитие на сектора: "Сигурността и качеството на туристическите услуги не са случайност – те изискват постоянна ангажираност, контрол и партньорство между институциите и бизнеса", допълни той.

Паралелно с проверките в търговски обекти, Министерството на туризма чрез дирекция "Контролна и инспекционна дейност" осъществява и засилен контрол върху морските плажове по цялото Черноморие. Провеждат се както планови, така и внезапни проверки, включително в почивни дни, насочени към спазването на изискванията за водно спасяване, медицинско обслужване, санитарни условия, свободен достъп, обозначаване на зони и опазване на природната среда. Към момента са извършени 189 проверки на морски плажове, включително 7 на неохраняеми участъци. Констатираните нарушения са 19 и са съставени 4 акта за административни нарушения, наложени са 4 договорни неустойки. Сред най-честите нарушения са липса на медицински лица, непълно оборудване на медицински пунктове, липса на указателни табели и неактуализирано работно време на спасителните екипи.

Всички тези действия се предприемат на фона на информацията от Доклада за качеството на водите за къпане за 2024 г., публикуван на 20 юни 2025 г. от Европейската агенция по околна среда (EEA), според който България е на 2-ро място в ЕС (след Кипър) с 97.9 % плажни води с "отлично" качество, включително крайбрежни и вътрешни води. Този резултат е над европейския стандарт от 85.4 % за "отлично" качество. След нашата страна остават Гърция, Хърватска, Италия и Испания. Министерството на туризма е в постоянен контакт с компетентните български органи - Регионалните здравни инспекции към Министерството на здравеопазването и Министерството на околната среда и водите, извършващи редовен и стриктен мониторинг на качеството на водата по цялото ни крайбрежие. Последните анализи показват отлични показатели за чистота на морската вода в повечето зони за къпане. Българските морски плажове отговарят на всички изисквания на Европейския съюз и са в пълно съответствие със стандартите за безопасност и здраве.

2025 © Варна е / снимка: Министерство на Туризма