Мобилно меню

Монтират нови 2000 камери за видеонаблюдение във Варна

Районите около училищата ще бъдат обезпечени със служители на реда не само за първия учебен ден, а ще се правят и регулярни обходи, за да се гарантира сигурността на децата
Монтират нови 2000 камери за видеонаблюдение във Варна
662

В началото на 2025 година ще бъдат поставени новите между 1500 и 2000 камери за видеонаблюдение във Варна в най-модерния в страната център за видеоконтрол. Проектът е на стойност около 7 млн. лв. и предвижда да бъдат добавени камери с висока резолюция, вкл. и впоследствие да се добавят камери на други институции. Това съобщи заместник-кметът по сигурността и обществения ред на Община Варна Илия Коев.

Подготовката на обществената поръчка е на финал и ще бъда обявена до края на месеца. Той поясни, че към центъра за видеонаблюдение ще бъдат възстановени всички камери на входовете и изходите на Варна, както и на централните кръстовища на града, които са част от стара, вече нефункционираща, система. С приоритет ще се поставят камери в районите на учебни заведения и ключови места, посещавани от много хора, добави Коев.

След първото тримесечие на 2025 г. ще бъдат поставени мобилни камери и на 36 екоточки до съдовете за смесен битов отпадък с цел затягане на контрола върху чистотата в града и за превенция срещу вандализма. На база на пилотните камери, за цялото тримесечие от май до август 2024 г., по реда на закона, са санкционирани 18 нарушители за нерегламентирано изхвърляне на отпадък. Преместваемите камери ще може да се поставят на различни точки на база на данни от граждани за образуване на сметища и други нередности, обясни още Коев. Идеята е нарушителите да носят своята отговорност, добави той.

Коев отчете като добра работата и на служителите на "Общинска полиция", като цитира официални данни - от началото на годината досега са издадени над 24 000 фиша, което означава по над 100 фиша на ден, за нарушения на законите от различен характер. Всички граждани трябва да спазват своите задължения и реда в града, категоричен бе заместник-кметът. Също от началото на годината служителите на "Общинска полиция" са обработили 6500 сигнала от граждани и са съставили 713 акта по Наредбата за обществения ред. 38 от тях са за употребяване на алкохол на нерегламентирани места, 33 – за изваждане на отпадъци от съдовете тип "Норд", 89 -  за нерегламентирана търговската дейност в централната градска част, 5 са санкционираните граждани, които са извели кучетата си без намордник и други.

Заместник-кметът отчете още, че седем пъти са се увеличила санкциите, които са издадени от служителите на отделите "Незаконно строителство" и "Контрол по търговската дейност". За миналата 2023 г. година са съставени актове на стойност 6900 лева, а за осемте месеца на 2024 година – за над 50 000 лева.

"Усилено работим за контрол на незаконното строителство", подчерта заместник-кметът. Той призова гражданите да подават сигнали на сайта signal.varna.bg и на телефоните на дежурните 052/800 112 и гарантира бърза реакция от страна на администрацията.

Във връзка с началото на новата учебна година, на кметствата е разпоредено да направят обход на районите около училищата и да установят има ли нередности – несветещи лампи, липсващи знаци и пътна маркировка, както и опасни дървета в дворовете. При установени подобни случаи, е разпоредено веднага да се информира Община Варна, за да се вземат необходимите мерки, обясни Коев. Той допълни, че вече се извършва опресняване на пешеходните пътеки. Имаме уверението и на ОД на МВР – Варна, че районите около училищата ще бъдат обезпечени със служители на реда не само за първия учебен ден, а ще се правят и регулярни обходи. Целта е да се гарантира сигурността на нашите деца, подчерта Коев.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

Церемонията се проведе пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев в градинката до ЖП гарата в морската столица
49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

С церемония по полагане на венци и цветя във Варна отбелязаха 49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма".

Пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев (1925 – 1996) – началник на Централното управление Противопожарна охрана - МВР в годината на инцидента на "Ерма" и ръководител на операцията по ликвидирането на пожара, беше отдадена почит към хората, които през юни 1977 г. застават на първа линия в една от най-критичните ситуации в историята на града.

На събитието присъстваха областният управител Марио Смърков, началникът на отдел "Отбранително мобилизационна подготовка" към Община Варна Георги Иванов, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, директорът на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" – Варна ст. комисар Стоян Стоянов, депутати, представители на ВМС, както и на различни организации.

Ветерани, участвали в събитията преди 49 години, споделиха спомени за трудните часове на борба с огнената стихия и за проявените смелост и професионализъм.

Този ден остава в паметта като един от най-драматичните и опасни моменти в съвременната история на града в мирно време. На 23 юни 1977 г. Варна се изправя пред една от най-големите си заплахи. На борда на танкера "Ерма", акостирал на пристанището и разтоварващ близо 18 000 тона нефт, отеква мощна експлозия, последвана от огромен пожар. Причината е техническа повреда в спомагателен генератор. При взрива в машинното отделение загиват механикът Александър Бонев и огнярят Никола Николов.

2026 © Варна е / снимка: Общински съвет - Варна