Мобилно меню

На 17 май: Промени в градския транспорт във Варна

Заради Маратон Варна ще бъдат въведени маршрутни промени и временни ограничения в обслужването на автобусни линии № 9, 14, 17А, 20, 31А, 39, 109, 209 Бърз и 409.
На 17 май: Промени в градския транспорт във Варна

Във връзка с провеждането на XI Международен лекоатлетически маратон Варна 2026, на 17 май (неделя) ще бъде въведена временна организация на движението по определени булеварди и улици на територията на града. В тази връзка ще бъдат въведени маршрутни промени и временни ограничения в обслужването на автобусни линии № 9, 14, 17А, 20, 31А, 39, 109, 209 Бърз и 409.

Автобусни линии № 9, 109, 209 Бърз и 409 - за времето от сутрешните часове до около 15:00 ч. линиите няма да обслужват направленията до и от КК Златни пясъци и КК Чайка.

Линия № 9

Ще изпълни курсове:

от спирка „ЖП гара“ – в 06:02 ч.

от спирка „Република“ – в 06:50 ч.

Очаквано възстановяване на обслужването:

от спирка „ЖП гара“ – в 16:02 ч.

от спирка „Република“ – в 17:05 ч.

Линия № 109

Ще изпълни курсове:

от спирка „ЖП гара“ – в 05:50 ч. и 06:30 ч.

от спирка „Панорама“ – в 06:40 ч. и 07:30 ч.

Очаквано възстановяване на обслужването:

от спирка „ЖП гара“ – в 15:25 ч.

от спирка „Панорама“ – в 16:25 ч.

Линия № 209 Бърз

Ще изпълни курсове:

от спирка „Бл. 407“ – в 05:30 ч. и 06:30 ч.

от спирка „Панорама“ – в 06:25 ч. и 07:40 ч.

Очаквано възстановяване на обслужването до спирка „Панорама“:

от спирка „Бл. 407“ – в 15:40 ч.

от спирка „Панорама“ – в 16:55 ч.

В интервала от 07:00 ч. до 15:00 ч. линия № 209 Бърз ще се обслужва по маршрут до спирка „Почивка“.

Линия № 409

Ще изпълни курсове:

от спирка „Сладкарски цех“ (гр. Аксаково) до спирка „ВСУ“ – в 06:00 ч.

от спирка „ВСУ“ – в 06:15 ч. и 07:15 ч.

В интервала от 07:00 ч. до 15:00 ч. линия № 409 ще се обслужва по маршрут от спирка „Сладкарски цех“ (гр. Аксаково) до спирка „Почивка“, както следва: след спирка „Катедралата“ по бул. „Мария Луиза“ – спирки „Музея“, „пл. Съединение“, „Чаталджа“, „Паметника“, „Явор“, „Спортист“, „Стадиона“, „Средношколска“, „Почивка“. Маршрутът ще се изпълнява двупосочно.

Очаквано възстановяване на обслужването от гр. Аксаково – до спирка „ВСУ“ в 15:00 ч.

Временните маршрутни промени по линии № 14, 17А, 20, 31А и 39 ще бъдат в сила от 08:30 ч. до 15:00 ч. и ще се изпълняват двупосочно.

Линия № 14

След спирка „Козирката“ автобусите ще се движат по бул. „Мария Луиза“ със спирки: „Музея“, „Пл. Съединение“, „Чаталджа“, „Паметника“, „Явор“, „Спортист“, „Стадиона“, „Средношколска“, „Почивка“ и обратно по същия маршрут в посока кв. „Владислав Варненчик“.

Линия № 17А

След спирка „Македонски дом“ ще се обслужват спирки „Козирката“, „Музея“, „Пл. Съединение“, „Чаталджа“, „Паметника“, „Явор“, „Спортист“, „Стадиона“, „Средношколска“, „Почивка“ и обратно по същия маршрут в посока към кв. „Галата“.

Линия № 39

След спирка „Македонски дом“ автобусите ще се движат по бул. „Мария Луиза“ и ще обслужва спирки „Козирката“, „Музея“, „Пл. Съединение“, „Чаталджа“, „Паметника“, „Явор“, „Спортист“, „Стадиона“, „Средношколска“, „Почивка“ и обратно по същия маршрут в посока „Топливо“.

Линия № 20

В посока към спирка „ЖП гара“ : след спирка „Окръжна болница“ автобусите ще завиват надясно по бул. „Осми приморски полк“ и ще обслужват спирките „Пл. Съединение“, „Музея“, „Д. Дебелянов“, „ЖП гара“.

В посока към спирка „Бл. 407“:  автобусите ще обслужват спирки „ЖП гара“ – Запад, „Полиграфията“, „Козирката“, „Музея“ и след това ще продължават по обичайния си маршрут.

Линия № 31А

След спирка „Явор“ автобусите ще продължават по маршрута на линия № 31 до кв. „Виница“ и след спирка „Чешмата“ ще завиват надясно по ул. „Св. Св. Константин и Елена“ в посока КК Св. Св. Константин и Елена. Няма да се обслужват спирки „Център Виница“, „Черно море“, „Дом майка и дете“ и в двете посоки до възстановяването на маршрута.

Община Варна призовава гражданите да предвидят допълнително време за придвижване и да използват актуалната информация за обществения транспорт в деня на събитието.

2026 © Варна е

49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

Церемонията се проведе пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев в градинката до ЖП гарата в морската столица
49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

С церемония по полагане на венци и цветя във Варна отбелязаха 49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма".

Пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев (1925 – 1996) – началник на Централното управление Противопожарна охрана - МВР в годината на инцидента на "Ерма" и ръководител на операцията по ликвидирането на пожара, беше отдадена почит към хората, които през юни 1977 г. застават на първа линия в една от най-критичните ситуации в историята на града.

На събитието присъстваха областният управител Марио Смърков, началникът на отдел "Отбранително мобилизационна подготовка" към Община Варна Георги Иванов, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, директорът на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" – Варна ст. комисар Стоян Стоянов, депутати, представители на ВМС, както и на различни организации.

Ветерани, участвали в събитията преди 49 години, споделиха спомени за трудните часове на борба с огнената стихия и за проявените смелост и професионализъм.

Този ден остава в паметта като един от най-драматичните и опасни моменти в съвременната история на града в мирно време. На 23 юни 1977 г. Варна се изправя пред една от най-големите си заплахи. На борда на танкера "Ерма", акостирал на пристанището и разтоварващ близо 18 000 тона нефт, отеква мощна експлозия, последвана от огромен пожар. Причината е техническа повреда в спомагателен генератор. При взрива в машинното отделение загиват механикът Александър Бонев и огнярят Никола Николов.

2026 © Варна е / снимка: Общински съвет - Варна