Мобилно меню

На 22 септември: Затварят за автомобили центъра на Варна заради "Пеша фест"

Промени ще има и в линиите на градския транспорт
На 22 септември: Затварят за автомобили центъра на Варна заради "Пеша фест"
545

На 22 септември 2025 г. (понеделник), от 9 до 20 часа ще бъдат затворени за автомобили следните участъци в централната градска част:

  • бул. "Сливница" – от бул. "Мария Луиза" до бул. "Княз Борис I";
  • бул. "Княз Борис I" – от бул. "Сливница" до ул. "Цар Освободител";
  • ул. "Опълченска" – от бул. "Сливница" до ул. "Братя Миладинови";
  • ул. "Братя Миладинови" – от ул. "Петко Каравелов" до бул. "Княз Борис I";
  • ул. "Иларион Макариополски" – от ул. "Александър Малинов" до бул. "Сливница";
  • ул. "Македония" – от ул. "Петко Каравелов" до ул. "Любен Каравелов".

През този период автобусни линии 9, 14, 109 и 409 няма да обслужват спирки "Севастопол" и "Академията".

Вместо това те ще се движат по бул. "Осми приморски полк" и бул. "Цар Освободител", като ще спират на спирките "Музея" и "Площад Съединение" (до Младежкия дом).

Повод за временната организация на движение е провеждането на инициативата "Пеша фест" 2025. Събитието е градски фестивал, част от Европейската седмица на мобилността. Според организаторите Европейският ден без автомобили е истински празник на общността, устойчивата мобилност и градската култура. 

В рамките на "Пеша фест" 2025 са планирани редица тематични събития в централната част на Варна, като програмата включва разговори, състезания, прожекции и други изненади. Освен временното затваряне на ключови улици за автомобилно движение, ще бъде обособена временна велоалея. Предвидена е също информационна кампания, изложба и представление на улични артисти. Посетителите ще имат възможност да се присъединят към демонстрации на електрически превозни средства и алтернативна мобилност, в разговори за пешеходни зони и устойчиво развитие на Варна, активности за достъпност и движение без бариери, както и разнообразна културна и музикална програма за малки и големи.

Акцентите в тазгодишното издание на "Пеша фест" резонират на темата на Европейската седмица на мобилността 2025, която се провежда под надслова "Mobility for Еveryone" (мобилност за всички) и превръщането на автомобилни пътища в пешеходни зони, дори и за един ден, обръщайки внимание на възможностите за алтернативен, екосъобразен, здравословен и по-ефективен начин на придвижване. Поставен е акцент върху достъпността и свободното движение за всеки - независимо дали върви пеша, кара колело, използва обществен транспорт или се придвижва с помощта на алтернативни средства. Специален фокус ще бъде поставен и върху търсенето на решения за осигуряване на ефективна мобилност за хората в неравностойно положение и върху пълноценния, здравословен и активен живот без автомобили в големия град.   

През 2025 г. Европейската седмица на мобилността приканва хората и управляващите по света да преосмислят всяко пътуване и да осигурят мобилност за всички. Фокус е поставен върху възможностите за добро планиране, проектиране, разнообразие и надеждност на транспортни услуги, които да са налични, достъпни, на достъпни цени, безопасни и устойчиви за всеки, независимо от неговите доходи, местоположение, пол или способности. 

2025 © Варна е / снимка: Пресцентър Община Варна

49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

Церемонията се проведе пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев в градинката до ЖП гарата в морската столица
49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

С церемония по полагане на венци и цветя във Варна отбелязаха 49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма".

Пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев (1925 – 1996) – началник на Централното управление Противопожарна охрана - МВР в годината на инцидента на "Ерма" и ръководител на операцията по ликвидирането на пожара, беше отдадена почит към хората, които през юни 1977 г. застават на първа линия в една от най-критичните ситуации в историята на града.

На събитието присъстваха областният управител Марио Смърков, началникът на отдел "Отбранително мобилизационна подготовка" към Община Варна Георги Иванов, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, директорът на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" – Варна ст. комисар Стоян Стоянов, депутати, представители на ВМС, както и на различни организации.

Ветерани, участвали в събитията преди 49 години, споделиха спомени за трудните часове на борба с огнената стихия и за проявените смелост и професионализъм.

Този ден остава в паметта като един от най-драматичните и опасни моменти в съвременната история на града в мирно време. На 23 юни 1977 г. Варна се изправя пред една от най-големите си заплахи. На борда на танкера "Ерма", акостирал на пристанището и разтоварващ близо 18 000 тона нефт, отеква мощна експлозия, последвана от огромен пожар. Причината е техническа повреда в спомагателен генератор. При взрива в машинното отделение загиват механикът Александър Бонев и огнярят Никола Николов.

2026 © Варна е / снимка: Общински съвет - Варна