Мобилно меню

Над 1000 души се включиха в благотворителната инициатива Party in Pink Zumbathon 2025

Събитията, които се проведоха паралелно в над 10 града на страната, сред които и Варна, събраха над 21 000 лева в подкрепа на борбата с рака на гърдата
Над 1000 души се включиха в благотворителната инициатива Party in Pink Zumbathon 2025
630

Над 21 000 лв. дарения в подкрепа на фондация "Нана Гладуиш – Една от 8" събраха благотворителните зумба събития Party in Pink™ Zumbathon® 2025, които се проведоха паралелно в над 10 града на страната, сред които и Варна на 22 февруари. "Третото издание на инициативата премина с огромна ангажираност и вълнуващи танци във всички нюанси на розовото", отбелязват организаторите.

Събраните средства ще бъдат използвани за безплатни консултации, психологическа помощ и практически грижи за хората, чули тежката диагноза и техните близки.

С близо 1000 участници и 90 инструктори в София, Варна, Пловдив, Бургас, Велико Търново, Стара Загора, Благоевград, Пазарджик, Карнобат, Панагюрище, Горна Оряховица, Казанлък и дори Лайпциг, Германия, тазгодишното розово парти Party in Pink™ Zumbathon® 2025 показа огромната сила на обществената солидарност в борбата с рака на гърдата.

Още над 100 души са подкрепили каузата с дарения въпреки невъзможност да присъстват.

Въодушевлението и подкрепата от страна на  всички, които застанаха зад организаторите на събитието – участниците, инструкторите и доброволците, изпълниха залите с любов и ентусиазъм. Събитието обедини стотици хора на различна възраст, които танцуваха заедно.

Най-възрастният участник в Party in Pink™ Zumbathon® 2025 тази година е на 81 години, а най-младият – само на 1 годинка и 6 месеца.

В програмата се включиха и международно признати зумба презентъри, които разпалиха дансинга с вълнуващи хореографии. Еуфорията от споделения танц изпълни сърцата на всеки посетител с любов и надежда.

Организаторите на Party in Pink™ Zumbathon® България – Владимир Николов, Ваня Захариева и фондация "Една от 8" изказват сърдечна благодарност към спонсорите на събитието – компаниите Novartis, AstraZeneca, L’Erbolario и изворна вода "Бачково" за безценната им подкрепа за осъществяването на тези събития. Специални благодарности отправят и към медийните партньори Жената днес, Tialoto.bg, Az-jenata.bg, Edna.bg, EVA, GRAZIA, View Sofia, Dir.bg, Explosion и дамски клуб BMLady, както и към регионалните партньори – How2Plovdiv.com, P-news.eu, Телемедиа, Gramofona.com и Varnae.bg, които споделиха информация за събитията в своите канали. Тяхното широко отразяване и усилия допринесоха значително за успеха на благотворителното зумба парти.

Огромният мащаб на Party in Pink™ Zumbathon® България 2025, както и впечатляващите резултати от събитието показват солидарния ни дух в борбата срещу рака на гърдата. Вдъхновени от успеха на изданието, обръщаме и поглед напред в очакване на следващото розово парти, за което организаторите имат още по-смели мечти.

2025 © Варна е

Със специално събитие във Варна отбелязаха Световния ден на бежанците

Отличени бяха творби, получени в рамките на инициативата "Варна помни"
Със специално събитие във Варна отбелязаха Световния ден на бежанците

Представители на държавни и местни институции, международни организации и граждани отдадоха заслужено признание на хората и организациите, които ежедневно работят за подкрепата, интеграцията и социалното включване на бежанци и мигранти. Сдружение "Енерджи" съвместно с Община Варна организира инициативата "Варна помни: град на култури и преселения" под мотото #UntilEveryoneIsSafe. Събитието пред сцена "Раковина" в Морската градина бе по повод 20 юни - Световния ден на бежанците, мигрантите и принудително разселените лица, отбелязван от Организацията на обединените нации, както и във връзка със 75-годишнината от приемането на Конвенцията за статута на бежанците (Женевска конвенция от 1951 г.). 

Събитието бе открито от заместник-кмета Снежана Апостолова, която отбеляза, че Варна е град с хилядолетна история и през вековете е приютявала хора в нужда от различни националности. Ние следваме тези стъпки и в бъдеще ще продължим да помагаме на хората, които се нуждаят от помощ и подкрепа, каза Апостолова. От своя страна организаторите от Сдружение "Енерджи" отбелязаха, че Община Варна е първата община в България, която е включила в годишния си събитиен календар Световния ден на бежанците и е приела каузата в тяхна подкрепа като част от социалната политика на града.

Сред официалните гости на събитието бяха още Бюлент Пекер – заместник-представител на Върховния комисариат на ООН за бежанците, Петър Радушев – председател на БЧК - Варна, доц. д-р Ирина Тодорова от Технически университет – Варна, д-р Ванухи Аракелян – съдия в Апелативен съд - Варна и Димитринка Георгиева – директор на СУ "Любен Каравелов" в кв. "Аспарухово". Събитието събра представители на арменската, иранската, сирийската и украинската общност, които са намерили своя дом във Варна. Сред присъстващите бяха и десетки деца, родени тук, които не познават друг дом освен Варна. 

Отличени бяха институциите и организациите, които имат значителен принос към интеграцията и социалното включване на уязвимите групи, сред които наред с Община Варна са още ВКБООН България (UNHCR Bulgaria), Международната организация по миграция – България (IOM Bulgaria) – Варна, Дирекция "Социално подпомагане" – Варна, Български Червен кръст – Варна, Фондация за достъп до права ФАР, Каритас Русе – Варна, Сдружение "Хипофиза", СУ "Любен Каравелов" – Варна. 

В рамките на инициативата "Варна помни" гражданите на Варна имаха възможност да изпращат онлайн свои семейни истории, архивни снимки, спомени и детски рисунки, свързани с преселване, търсене на нов дом и живот във Варна. Получени са 88 творби – 48 детски рисунки, 22 есета, 12 архивни снимки и 6 творби в категория "Други". Зад всяка рисунка, снимка или разказ стои лична история – за напуснат дом, за спасение, за надежда и за нов живот, отбелязват организаторите. 

Част от най-вдъхновяващите материали бяха представени на събитието пред сцена "Раковина". Своите лични истории споделиха Ванухи Аракалеян от арменската общност, Мохамад Алосман от сирийската общност, Хюсеинзадех Гашти Алиреза Реза от иранската общност и представители на украинската общност. Всеки от тях разказа своята история за пътя към България, трудностите на новото начало и надеждата, която са открили във Варна. 

Отличени бяха победителите в отделните категории на конкурса: 

  • Есе - деца: Симеон Колев (11 г.)
  • Есе - възрастни: Анна Галач (47 г.)
  • Рисунка: Арина Мартюшенко (14 г.)
  • Рисунка: Тараном  Гашти Хосеинзадех Алиреза (12 г.)
  • Рисунка: Агния Щишман (6 г.)
  • Песен: Валентина Козак (80 г.)

Специални награди бяха осигурени от Върховния комисариат на ООН за бежанците, а всяко дете, участвало в конкурса, получи сертификат и подарък. Всички материали ще бъдат включени в публичен дигитален каталог, който ще съхрани тези истории като част от паметта на града и ще ги направи достъпни за бъдещите поколения. Инициативата има за цел да насочи общественото внимание към историческата памет на Варна като град, формиран от различни култури и човешки съдби.

2026 © Варна е / снимки: Сдружение "Енерджи"