Мобилно меню

Над 3100 ще са първокласниците във Варна

Повече от 40 училища и детски градини в морската столица посрещат новата учебна година с обновени бази, предстоят още ремонти, за които родителите ще бъдат информирани своевременно, ако се налага преместването на учениците в нови сгради, увери заместник кметът по образованието Павел Попов
Над 3100 ще са първокласниците във Варна

Готови сме за първия учебен ден, в над 40 училища и градини са направени текущи ремонти през лятото, като само 2-3 от ремонтите ще се довършват след 16 септември. В общинските училища, посрещаме над 3100 първокласници и ще изпратим близо 1900 абитуриенти. Това съобщи заместник-кметът по образование и култура Павел Попов.

Той подчерта, че по повод обилните валежи през последните дни и обявеното днес частично бедствено положение в район Приморски” във Варна, Общината поддържа непрекъсната връзка с ръководствата на всички образователни институции, но към момента няма постъпили сигнали за пострадали сгради. Единствено е възникналият вчера проблем в сградата на ДГ 40 "Детски свят", където ситуацията е спокойна и децата днес имат редовни занятия. Днес вече е възстановено ел. захранването в едната от сградите, където протичат заниманията, а в другата се прави обследване и отстраняване на щетите по ел. инсталацията, информира Попов. По думите му, до края на седмицата ще приключи и интензивната работа по резитбата на опасни и сухи клони в дворовете и площадките на детските градини и училищата в града, за което Общината съдейства на директорите.

По отношение на ремонта на покрива на СУ "Д. Дебелянов", заместник-кметът коментира, че ситуацията е заварен хроничен проблем, който изисква специални усилия.

"Работим по този казус, като се стараем финансовите щети за Общината да са във възможно по-малки размери, тъй като проектът е в период на устойчивост и лошото качество ще има негативни последици. В училището учебната година ще започне нормално, при същите условия при които е завършила предходната учебна година, предстои извършването на тройната експертиза, която ще констатира състоянието на покрива на сградата и нужните средства", стана още ясно от думите на Попов.

Във Варна предстоят големи инвестиции за милиони левове в образователната инфраструктура. По Програмата на МОН за "Изграждане пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища за периода 2020 г.- 2022г." над 400 деца от 2-ри до 4-ти клас ще влязат да учат в новата пристройка на VII СУ "Н. Геров". Тя е на стойност 5,3 млн. лв.

На финална фаза са и дейностите по същата програма, които се извършват в две детски гради. "За ДГ 52 "Бялата лястовица" общината ще приеме обекта през тази седмица, провеждаме и интензивни срещи, за да гарантираме, че сградата ще се пази до момента на отварянето ѝ за учебен процес. Избрали сме това име на детската градина, която се намира до ул. "Хъшове", за да дадем знак, че тя ще е символ на преобразяването на този район, посочи още заместник-кметът. Проектът за ДГ 52 "Бялата лястовица" е на стойност 5,1 млн. лв., тя ще разполага с 4-ри групи и се очаква през новата учебна година да обявим прием за нея. Проектът за другата детска градина - ДГ 48 "Ран Босилек" в с. Тополи - е на стойност 6,8 млн. лв. и се очаква през ноември да получи Акт 15. Общо около 17 млн. лв. са инвестициите в Община Варна по Програмата на МОН", информира Павел Попов.

Той поясни, че аналогична на тази програма се изпълнява и за периода 2024 г. -2026 г. и по нея имаме спечелено финансиране в размер на 9 млн. лв. за нови сгради на две детски градини - за нов корпус на ДГ 39 "Приказка" (с една яслена и три градински групи) и нова сграда на ДГ 17 "Петър Берон" (1 яслена, две градински групи, физкултурен салон и площадка за игра на открито).

По Национална програма за възстановяване и устойчивост (НПВУ) община Варна разполага с 45 млн. лв. за изпълнение на 7 проекта за 8 нови образователни сгради по всичките три направления на програмата. От тези средства 35 млн. лв. са отпуснати директно по НПВУ, а останалите 10 млн. лв. са общинско съфинансиране. "Голяма част от работата на ръководния екип бе да осигурим решенията, процедурите, средствата, бяха необходими преизчисления на проектите поради икономическите промени", подчерта заместник-кметът по образованието. Той поясни, че обектите са на различно ниво на изпълнение, като за два от тях се очаква решение за избор на изпълнител още този месец. За ремонта на ОУ "Йордан Йовков" вече са събрани оферти и предстои обявяване на победител, а за ДГ 17 "Петър Берон" до 19.09. продължава набирането на оферти от кандидатите за изпълнители.

"В момента отстраняваме бележките, които сме получили от Агенцията за обществените поръчки (АОП) по изпълнението на други три проекта. Стойността на всеки от тях е много висока - над 5 млн. лв., което изисква задължителни предварителни проверки на документацията от АОП", поясни Попов.  

"Много важен за развитието на учебната инфраструктура е приносът на т. нар. Програмата на МФ за общински проекти, по която Община Варна може да получи 100 млн. лв.", посочи още зам.-кметът, като подчерта, че по нея Варна има най-амбициозният инвестиционен проект в сферата на образованието - изграждането на новата учебна база за Математическа гимназия "Д-р Петър Берон" на обща стойност над 90 лв., от които близо 25 млн. са средствата за тази година.

"За да разсея съмненията, искам да подчертая, че този проект е включен обратно в Програмата за 100-те милиона лева и няма да се откажем от него", допълни още той.

"Заради новите сгради, които строим по НПВУ, ще преместим учениците от 4 училища в 12 други, но не и преди Нова година", обяви още зам.-кметът по образованието и културата. Той допълни, че в най-напреднал етап на подготовка за преместване са ОУ "Йордан Йовков" и ОУ "Св. Св. Кирил и Методий", след това като етап на готовност са ОУ "Добри Чинтулов" и СУХНИ "Константин Преславски". Подготвя се и реконструкцията на средношколското общежитие "Михаил Колони", но от него ученици няма да се местят, уточни той. В изброените училища учебната година от понеделник започва по обичайния ред, а два месеца преди началото на преместването на всяко училище, ще се провеждат специални информационни кампании и срещи с родителите и приемащите училища. "Цяло лято Община Варна провеждаше работни срещи с ръководствата, за да се координират действията по логистика, транспорт, настаняване, изхранване, трафик, преместване на архиви и др.", уточни още Павел Попов.

По отношение на СУ "Неофит Бозвели" Попов посочи, че проектът за обновяването и основния ремонт на сградата предвижда над 9 млн. лв. по Програма „Развитие на регионите“ (2021 - 2027 г.), по линия на интегрираните проектни идеи.

Попов съобщи още, че сградата на Руско консулство ще бъде адаптирана след голям ремонт за иновативна детска градина, където да се приложат най-прогресивните образователни методи. "Амбицията е в новата учебна година да има обявен прием, като работим в ускорени темпове в търсене на финансиране", подчерта той.

2024 © Варна е

Отличиха 41 проекта на ученици в Националния исторически конкурс "Будител" във Варна

Наградите бяха връчени на официална церемония в Актовата зала на Първа езикова гимназия по време на конференцията "Молитва за България" с гост-лектор проф. Милко Палангурски
Отличиха 41 проекта на ученици в Националния исторически конкурс "Будител" във Варна

Над 220 проекта участваха в VІII Национален ученически конкурс за историческа памет "Будител", посветен на борбите на българите за национално обединение. Събитието се провежда под патронажа на кмета на Варна. 41 от най-добрите ученически разработки бяха наградени на официална церемония в Актовата зала на Първа езикова гимназия.

С наградата на кмета на Община Варна плакет и парични награди беше удостоен екипът на Диляна Георгиева, Стефани Методиева и Николай Николов от СУ "Д. Маринов" - Лом, с ръководител Аделина Димитрова и Верислава Михайлова, за видеофилм със заглавие "Йонка Маркова – "Амазонката с войнишки шинел". Наградени са и Националната гимназия по прецизна техника и оптика "М. Ломоносов", град София, екип от Анна Димитрова и Михаил  Керемидчиев с ръководител Б. Запрянов за  презентация "Разделените българи - Западните покрайнини на България - Струмишко, Трънско, Босилеградско, Кулско и Царибродско". Отличията бяха връчени от Доника Михалева, главен експерт от общинската дирекция "Образование и младежки дейности". Тя подчерта, че броят на участниците в конкурса, финансиран от Община Варна, се увеличава с всяка изминала година, което е показателно, че родолюбивата инициатива намира все повече съмишленици.

Поздравления към победителите и към учителите, които предават пламъка на родолюбието на своите ученици, поднесе и д-р Ирена Радева, началник на РУО - Варна. Директорът на Първа езикова гимназия Ангел Митев на свой ред благодари на всички, подкрепили реализацията на събитието, както и на учениците, които с творбите си допринасят за съхраняването на българщината.

Награждаването се проведе в рамките на Националната ученическа конференция на тема "Молитва за България". Гост-лектор тази година беше един от най-изтъкнатите изследователи и специалисти в модерната история на България, проф. Милко Палангурски. Неговата лекция и последвалата дискусия бяха посрещнати с огромен интерес. Едно от най-важните неща, които той изтъкна, е да не забравяме в нашата историческа памет постигнатото от предците ни. За по-малко от 10 години България не само извоюва своята свобода, но и обединява част от териториите си, останали по силата на Берлинския договор извън нея. Само нашата Родината на Балканите успява да постигне своята независимост по безкръвен начин и да застане отново равноправна на политическата карта на Европа.

Конференцията беше обогатена с представянето и лекцията на доброволците от Варненския клон към НД "Традиция", които със своя емоционален разказ, представяйки въоръжение, униформи и знамена, разказаха за бойния път на българските войници от Осми пехотен приморски полк, сражавали се в началото на ХХ в. по бойните полета на Македония, Тракия и Добруджа в името на обединението и защитата на родината.

Ето и всички наградени в VІII Национален ученически конкурс за историческа памет "Будител"

Категория Есе и категория Видео-Есе

  • Две първи места получи Любомир Колев с р-л Димитър Димов - главен учител, СУ "П. Р. Славейков", Кърджали
  • Второ място - Десислава Маринова, СУ "П. Р. Славейков", гр. Кърджали
  • Второ място - Вяра Маринова, Първа езикова гимназия, Варна
  • Трето място – Рая Цончева, ПМГ " Васил Друмев", гр. В. Търново

Категория Доклад

  • Първо място - Калина Бърнева, р-л Нели Димова, Първа езикова гимназия, гр. Варна,
  • Второ място - Мартина Стоянова, Станислава Сълева, Тереза Красимирова, СУ "Георги Бенковски", гр. Тетевен
  • Трето място - Любомир Колев, СУ "П.Р.Славейков", гр. Кърджали

Категория Драматизация

  • Първо място - Даяна Хинкова и Мартин Димитров, р-л Виолета Йорданова, СУ "Стоян Заимов", клуб "Завет" – Плевен
  • Второ място – Школа "Историка", р- л Димитър Димов - главен учител, СУ "П.Р.Славейков", Кърджали
  • Трето място - Калина Бърнева, Школа "История", Първа езикова гимназия Варна

Категория Видео филм

  • Първо място - Иван Гичев, Първа езикова гимназия Варна
  • Второ място - Никола Павлов, СУ "Димитър Маринов", гр. Лом
  • Трето място - Калина Бърнева, Първа езикова гимназия, Варна

Категория Презентация

  • Първо място - Кристияна Дундакова, Клуб "Завет", СУ "Стоян Заимов", гр.Плевен
  • Второ място - Симеон Минков и Даниел Марчев, Първа езикова гимназия, гр. Варна
  • Трето място - Любомир Колев, СУ "П.Р.Славейков", гр. Кърджали

Поощрения

  • Ема Станкова, МГ "Д-р Петър Берон", гр. Варна
  • Кристиана Стоянова, ПМГ "Васил Друмев", гр. В. Търново
  • Симоне Чиприанова, ПМГ "Васил Друмев", гр. В. Търново
  • Катя Таскова, Клуб "Творци", ПГО "Ел. Багряна", гр. Бяла Слатина

Голяма награда от Кмета на Община Варна

Диляна Георгиева, Стефани Методиева, Николай Николов, СУ "Димитър Маринов", гр. Лом

НПГПТО "М. Ломоносов", гр. София

Специални награди

  • Награда от Фондация "Българска памет", Школа "История", Първа езикова гимназия, гр. Варна
  • Награда от Фондация "Българска памет", Клуб "Кино", ПГТЛП, гр. Попово
  • Награда от Фондация "Българска памет", Школа "Историка", СУ "П. Р. Славейков", гр. Кърджали
  • Награда от Фондация "Христо Ботйов", Катя Таскова, клуб "Творци", ПГО "Ел. Багряна", гр. Бяла Слатина
  • Награда от Фондация "Христо Ботйов", Анна-Мария Вълчева, ІV ЕГ "Фр. Ж. Кюри", гр. Варна
  • Награда от Национален Дворец на децата, Ния Тодорова, Мария-Магдалена Тодорова, Никола Филипов, СУ "Димитър Маринов", гр. Лом
  • Награда от Държавен архив – Варна, Анна Димитрова и Михаил Керемедчиев, НПГПТО "М. Ломоносов", гр. София
  • Награда от РИМ – Варна, Теодора Минова, ПГ "Димитраки Хаджитошин" гр. Враца
  • Награда на Емил Радев, Йордан Пенев, ПМГ "Васил Друмев", гр. В. Търново
  • Награда на Емил Радев, Димитър Методиев, НПГПТО "М. Ломоносов", гр. София
  • Награда на Емил Радев, Галя Йотова, СУ "Георги Бенковски", гр. Тетевен

Награда от Национална асоциация "Г.С.Раковски"

  • Красен Грудов, МГ "Д-р Петър Берон", гр. Варна

Награда на УН към Първа ЕГ

  • Мина Стоянова, Първа езикова гимназия, гр. Варна
  • Марина Плугчиева, Първа езикова гимназия, Варна
  • Деляна Димитрова, Първа езикова гимназия, гр. Варна
  • Емилия Димиева, Първа езикова гимназия, гр. Варна
  • Виктор Вълчев, Дария Ганчева, Теодора Иванова, Първа езикова гимназия, гр. Варна

Награда на Школа "История" при Първа езикова гимназия, гр. Варна

  • Любомир Колев, СУ "П. Р. Славейков", Кърджали
2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна