Мобилно меню

Общината финансира с близо 740 хиляди евро АГ болницата и Окръжна болница във Варна

Средствата ще бъдат отпуснати преди приемането на бюджета на Общината
Общината финансира с близо 740 хиляди евро АГ болницата и Окръжна болница във Варна

Общинският съвет във Варна гласува отпускането на общо над 739 хил. евро за АГ болницата в морската столица и МБАЛ "Света Анна – Варна". Решенията бяха приети преди приемането на бюджета на Община Варна за 2026 г. заради сериозните финансови затруднения на двете лечебни заведения и опасността Варна и областта да останат без спешна помощ.

На "Специализирана болница по акушерство и гинекология за активно лечение проф. д-р Димитър Стаматов – Варна" бяха отпуснати малко над 339 хил. евро като целева субсидия за покриване на задължения към доставчици и НАП. Според представената информация към края на март лечебното заведение отчита счетоводна загуба в размер на над 286 хил. евро. От ръководството посочват, че финансовото състояние на дружеството поставя под риск нормалното функциониране на болницата.

Финансова подкрепа получи и МБАЛ "Света Анна – Варна". Съветниците одобриха отпускането на 400 хил. евро като целева субсидия за покриване на задължения към външни контрагенти.

По информация на изпълнителния директор на лечебното заведение ежедневно постъпват отказни писма от контрагенти за доставка на лекарствени продукти и медицински изделия заради натрупани просрочени задължения. Върху дълговете се начисляват и лихви, което допълнително утежнява финансовото състояние на болницата.

От ръководството предупреждават и за реална опасност от запориране на сметките на лечебното заведение и образуване на съдебни дела, което би довело до нови разходи и задълбочаване на кризата.

Местният парламент даде съгласието си Община Варна да сключи договор за дългосрочен кредит с "Фонд ФЛАГ" ЕАД в размер до 2,1 млн. евро за реализирането на втория етап от проекта за новия стационар и бункер за линеен ускорител към Специализираната болница за активно лечение на онкологични заболявания "Д-р Марко Антонов Марков" във Варна. Средствата ще бъдат използвани за финансиране и рефинансиране на инвестиционните разходи по изграждането на стационара и прилежащите технически помещения, които са част от бъдещия комплекс за лъчелечение.

Проектът е свързан с модернизацията на онкологичната помощ в страната, като лечебното заведение е включено в националната програма за обновяване на системата за диагностика и лечение на онкологични заболявания. По тази линия болницата ще получи безвъзмездно модерен линеен ускорител.

Проектът за новия комплекс по лъчелечение към варненската онкоболница се реализира на два етапа. Първият включва изграждането на бункер за лъчелечение и топла връзка на стойност 2,46 млн. евро, като необходимите средства вече са осигурени от Община Варна. Вторият етап предвижда изграждането на стационар, който е функционално свързан с първата част на проекта и не може да бъде реализиран самостоятелно.

2026 © Варна е

49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

Церемонията се проведе пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев в градинката до ЖП гарата в морската столица
49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

С церемония по полагане на венци и цветя във Варна отбелязаха 49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма".

Пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев (1925 – 1996) – началник на Централното управление Противопожарна охрана - МВР в годината на инцидента на "Ерма" и ръководител на операцията по ликвидирането на пожара, беше отдадена почит към хората, които през юни 1977 г. застават на първа линия в една от най-критичните ситуации в историята на града.

На събитието присъстваха областният управител Марио Смърков, началникът на отдел "Отбранително мобилизационна подготовка" към Община Варна Георги Иванов, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, директорът на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" – Варна ст. комисар Стоян Стоянов, депутати, представители на ВМС, както и на различни организации.

Ветерани, участвали в събитията преди 49 години, споделиха спомени за трудните часове на борба с огнената стихия и за проявените смелост и професионализъм.

Този ден остава в паметта като един от най-драматичните и опасни моменти в съвременната история на града в мирно време. На 23 юни 1977 г. Варна се изправя пред една от най-големите си заплахи. На борда на танкера "Ерма", акостирал на пристанището и разтоварващ близо 18 000 тона нефт, отеква мощна експлозия, последвана от огромен пожар. Причината е техническа повреда в спомагателен генератор. При взрива в машинното отделение загиват механикът Александър Бонев и огнярят Никола Николов.

2026 © Варна е / снимка: Общински съвет - Варна