Мобилно меню

Обявиха Карлос Насар за Най-добрия щангист в света

Готов съм за медали от още две Олимпиади, заяви Насар
Обявиха Карлос Насар за Най-добрия щангист в света
590

След невероятната година, в която завоюва европейска, световна и олимпийска титла, Карлос Насар получи поредно заслужено отличие. Световният рекордьор по вдигане на тежести спечели наградата за

Най-добър щангист в света.

"Това е една огромна награда за мен и наистина се радвам с това мое постижение, което досега не бях печелил. Благодаря ви, че ме подкрепяхте през цялото време“, коментира щастливият тежкоатлет.

През миналата седмица Насар беше отличен с друг престижен приз – "Спортен Икар". Наградата на Фондация "Български спорт" бе връчена на Насар от министъра на младежта и спорта Георги Глушков.

"Успях да постигна всяка една моя цел и размазах конкуренцията навсякъде. Целият труд, които дадох, си заслужаваше, радвах се на самия процес, хората ме подкрепяха и това беше огромна награда за мен", заяви 20-годишният Насар.

Той добави, че има желание да участва на следващите вероятно две Олимпиади и е готов за още медали.

"Аз никога не спирам да мечтая. Мечтите ми стигат за следваща Олимпиада, дай Боже и още една след нея, но трябва да гледам стъпките пред мен. Този път трябва да го измина отново, но с нови категории и нови рекорди за подобряване, за да бъда готов и за още един медал", допълни Насар.

Успехите на щангиста ни през годината, коментира и неговият кинезитерапевт Атанас Литков.

„Психиката на Карлос е най-силното му качество. Той имаше и здравословни проблеми, но въпреки болките показа колко е силен психически. Няма нито едно изпуснато състезание, навсякъде е на макс, трябва да имаш изключителна психика да държиш нивото“, категоричен е Литков.

Талантът от Червен бряг е и основен фаворит в най-престижната класация у нас – "Спортист на годината". Победителят ще стане ясен в средата на януари 2025-а. 

2024 © Варна е

Завърши ремонтът на Спортен комплекс Локомотив във Варна

Спортните клубове вече подновиха тренировъчния процес в модернизираните зали
Завърши ремонтът на Спортен комплекс Локомотив във Варна

Строително-ремонтните дейности в Спортен комплекс "Локомотив" във Варна завършиха и комплексът е готов отново да посрещне спортните клубове, състезателите и младите таланти на града. Модернизираната база предлага по-добри условия за тренировки, по-висока енергийна ефективност и значително по-сигурна и функционална спортна среда.

Обновяването включва трите основни спортни обекта в комплекса - закрития лекоатлетически комплекс, спортна зала "Димитър Нушев" и залата за модерен петобой. Дейностите са реализирани със средства по Националния план за възстановяване и устойчивост, като Община Варна осигури и допълнително финансиране за редица важни подобрения извън първоначалния обхват на проекта.

Оглед на обновената база направи кметът на Варна Благомир Коцев, заедно с директора на ОП "Спорт - Варна" Юрджан Ахмед

"Спортен комплекс "Локомотив" е цялостно обновен. Днес виждаме модерна база с нови инсталации, подобрена климатизация, мерки за енергийна ефективност и значително по-добри условия за подготовка. Отстранени са течовете по покрива, подменена е дограмата, обновени са залите и е създадена много по-комфортна среда за нашите спортисти", заяви кметът. По думите му инвестициите в обществената инфраструктура, включително и спортната, са сред ключовите приоритети на Община Варна.

"Спортът възпитава дисциплина, постоянство и характер. Инвестициите в спортна база са инвестиции в младите хора и в бъдещето на града. Продължаваме да работим по обновяването и на други спортни обекти във Варна," допълни кметът.

Директорът на ОП "Спорт - Варна" Юрджан Ахмет също подчерта значението на обновяването за спортната общност.

"От днес спортните клубове започват поетапно да се завръщат в комплекса по предварително изготвен график. Вярвам, че с този ремонт създаваме много по-добри условия за подготовка и развитие на варненските спортисти", коментира Ахмет. По думите в капиталовата програма на ОП "Спорт - Варна" е заложено и обновяването на настилката в спортна зала "Димитър Нушев", където тренират баскетболните клубове. 

Ремонтът на спортните бази обхвана всички ключови зони на комплекса и разрешава дългогодишни проблеми, свързани както с техническото състояние на базата, така и с условията за подготовка на спортистите. Сред основните дейности беше цялостното саниране на сградите чрез полагане на нова топлоизолация по фасадите и покривите. Изпълнена е и нова хидроизолация, с което са отстранени проблеми с течове и компрометирани участъци по покривните конструкции.
Напълно подменено е осветлението във всички зали с нови енергоспестяващи LED системи, които осигуряват по-добра осветеност на тренировъчните пространства и по-ниски експлоатационни разходи. Към всяка от сградите са изградени фотоволтаични системи за собствено потребление, които ще подпомогнат на електрозахранването на комплекса и ще допринесат за значително намаляване на разходите.
Съществена част от ремонта е и подмяната на дограмата в закрития лекоатлетически комплекс заедно с компрометираните метални носещи конструкции. Това беше дългогодишен проблем за базата, който пораждаше притеснения за безопасността при неблагоприятни атмосферни условия, посочи Ахмед. 

Извършена е сериозна модернизация на отоплителните, вентилационните и климатичните системи. В лекоатлетическата зала са изградени изцяло нови, а в спортна зала "Димитър Нушев" системата е значително подобрена, което осигурява много по-добра тренировъчна база за младите спортисти. Паралелно с техническите подобрения е извършено и цялостно вътрешно обновяване на спортните зали, тренировъчните пространства, съблекалните, помощните помещения и треньорските стаи. 

В закрития лекоатлетически комплекс са изградени и допълнителни санитарни помещения. Специално внимание е отделено и на безопасността и достъпността, чрез изграждане на мълниезащитна инсталация, въведени противопожарни мерки и осигурена достъпна платформа за хора в неравностойно положение.

След изпълнението на всички дейности сградите достигат клас на енергопотребление "А", като е постигнато минимум 30% спестяване на първична енергия за всеки от обектите.

2026 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна