Мобилно меню

Обявиха варненския тенисист Иван Иванов за световен шампион при юношите за 2025 година

Иванов е първият български тенисист, който печели наградата на ITF в тази категория
Обявиха варненския тенисист Иван Иванов за световен шампион при юношите за 2025 година

Иван Иванов беше обявен за световен шампион при юношите на ITF за 2025 г. Така Иванов се превърна в първия български тенисист, който печели наградата за световен шампион на ITF в тази категория, отбелязват от родната федерация.

Иванов спечели титлите на сингъл при юношите както на Уимбълдън, така и на Откритото първенство на САЩ, превръщайки се в първия играч, спечелил две титли от Големия шлем в един сезон след Сън Чун-Шин през 2018 г.

Иванов стана и едва вторият български тенисист, спечелил титла от Големия шлем при юношите – след Григор Димитров.

При юношите Иванов триумфира с първото място на турнир от категория J300 във Франция и завърши втори на турнира J500 в Милано (Италия). През месец май Иванов спечели и първата си титла от турнири за мъже в Унгария, а през септември дебютира за Купа Дейвис по време на победата на България над Финландия.

За номер 1 при девойките през тази година беше избрана Кристина Пеничкова (САЩ).

Арина Сабаленка и Яник Синер бяха обявени за световни шампиони на ITF съответно на сингъл за жени и мъже. И Сабаленка, и Синер получават престижната награда за втори път. Сабаленка добави към наградата си за световен шампион от 2023 г., а Синер става първият играч, обявен за световен шампион на мъжки сингъл в две поредни години, откакто Новак Джокович получава наградата в пет последователни години от 2011 до 2015.

Престижните годишни награди отличават 11 играчи в различни категории. Световните шампиони за 2025 г. ще получат наградите си на церемония през 2026 г.

Президентът на ITF Дейвид Хагърти поздрави победителите.

"Поздравления за всички наши световни шампиони на ITF за 2025 г. Това беше още една невероятна година за тениса, с толкова много страхотни моменти в турнирите от Големия шлем, туровете и нашите отборни събития. 11-те тенисисти, които награждаваме днес, се насладиха на страхотни сезони и сме уверени, че ще продължат да блестят през 2026 г. Пожелаваме на тези и на всички тенисисти спокоен подготвителен период и късмет през следващата година."

Отличието за световен шампион при юношите дойде ден след като Иван Иванов бе обявен за Спортист №1 на Варна за 2025-а. 

2025 © Варна е

Варненската тенисистка Карола Карова с три златни медала от Държавното до 11 години

Момичетата на СКТМ Варна заслужиха сребро в отборната надпревара
Варненската тенисистка Карола Карова с три златни медала от Държавното до 11 години

Поредното добро представяне в състезания за подрастващи записаха тенисистите на Спортен клуб по тенис на маса Варна. В Държавното първенство до 11 години, което се проведе в Благоевград от 19 до 21 юни, момичетата на клуба спечелиха сребро отборно. В индивидуалната надпревара Карола Карова беше тотален хегемон, като завоюва три златни медала - индивидуално, на двойки с Моника Илиева (“Янтра” Полски Тръмбеш) и на смесени двойки с Емил Попов (“Попови” Стамболийски).

Индивидуалната титла е втора поредна за Карола в тази възрастова група, изтъкват от клуба. 

От СКТМ Варна отбелязват добро представяне и на другите си състезатели: 

“Александър Драгоев показа сериозен напредък след като премина успешно груповата фаза, но отпадна за влизане в първите шестнадесет в основната схема.  
Лада Золотухина показа характер като надви всички в групите безпроблемно, но отстъпи на третата в състезанието за влизане в първите осем.
Ния Атанасова отново беше във вихъра си. Победи всички в групата си, а в основната схема дори имаше шанс да играе за медал.
Ния успя да вземе и бронзов медал на двойки със София Кирилова от Варна 2015”. 

От клуба обобщават, че успехите са резултат от ежедневната усилена работа с младите таланти в тениса на маса. 

2026 © Варна е / снимка: СКТМ Варна