Мобилно меню

От общината се похвалиха с по-ефективно сметосъбиране във Варна

Търсят терени за площадки за едрогабаритни отпадъци във всеки район
От общината се похвалиха с по-ефективно сметосъбиране във Варна
530

Община Варна проучва възможностите за разкриване във всички райони на площадки за едрогабаритни и други отпадъци, които подлежат на рециклиране. Търсят се подходящи общински терени, където може да се извозват излезлите от употреба мебели и друга покъщнина, така че този вид отпадък да не се струпва около контейнерите за смесена битова смет. На последната оперативна среща на общинската администрация като приоритет за следващите месеци беше очертано обособяването на подобно депо в най-големия район "Приморски", както и в централния район "Одесос". 

Очаква се скоро да заработи първата в града площадка за безплатно депониране на едрогабаритни отпадъци, която се намира на общински терен с площ от 6 дка на ул. "Перперикон" 11 в Индустриална зона "Планова" в район "Младост". Там има изградени халета за разделно сортиране на отпадъка, процедурите по пускането ѝ в експлоатация са на финал и част от кодовете за класификация на отпадъците вече са регистрирани в изпълнение на Наредбата за условията и изискванията за изграждане и експлоатация на депа и на други съоръжения и инсталации за оползотворяване и обезвреждане на отпадъци. 

По думите на заместник-кмета Илия Коев, който отговаря за екологията във Варна, след въвеждането на площадката би могло да се премине към забрана за изхвърляне на едрогабаритни отпадъци в близост до контейнерите за битова смет, каквато е сегашната практика. Планира се в бъдеще да бъдат закупени и няколко буса, с които да се превозват подобен род отпадъци от възрастни хора при невъзможност на гражданите да си и транспортират сами до специализираните площадки, допълни Коев. 

Той анонсира и мащабна съвместна кампания на Община Варна и няколко рециклиращи компании. Тя ще се проведе през месец май и ще продължи две седмици, като във всеки район ще бъде разположен по един 24-футов контейнер предназначен за изхвърляне на едрогабаритни отпадъци. 

На срещата в общината

беше отчетено подобрение на услугата по сметосъбиране и сметоизвозване.

Районните кметове докладваха, че почистващата фирма спазва кратността на извозване на контейнерите и реагира навреме на подадени сигнали. Резултат дава въведената практика всички районни администрации да излъчат свои представители, които заедно с еколозите на Община Варна и ръководството на ресорната дирекция са в непрекъснат контакт с дежурните служители от фирмата. Районите се обхождат ежедневно, обработват се сигнали и се следи за броя и състоянието на техниката, както и за броя на работниците на терен. 

Припомняме, че към момента едрогабаритните отпадъци може да се поставят близо до контейнерите през цялото денонощие, но само в определения за района ден, до 1,5 куб. м.

Графикът е следният: 

  • Район "Одесос" – понеделник
  • Район "Приморски" – вторник
  • Район "Младост" – сряда
  • Район "Аспарухово" – четвъртък
  • Район "Вл. Варненчик" – петък
  • Кметство "Константиново" – понеделник
  • Кметство "Каменар" – вторник
  • Кметство "Казашко" – сряда
  • Кметство "Звездица" – четвъртък
  • Кметство "Тополи" – петък
2025 © Варна е

49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

Церемонията се проведе пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев в градинката до ЖП гарата в морската столица
49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

С церемония по полагане на венци и цветя във Варна отбелязаха 49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма".

Пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев (1925 – 1996) – началник на Централното управление Противопожарна охрана - МВР в годината на инцидента на "Ерма" и ръководител на операцията по ликвидирането на пожара, беше отдадена почит към хората, които през юни 1977 г. застават на първа линия в една от най-критичните ситуации в историята на града.

На събитието присъстваха областният управител Марио Смърков, началникът на отдел "Отбранително мобилизационна подготовка" към Община Варна Георги Иванов, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, директорът на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" – Варна ст. комисар Стоян Стоянов, депутати, представители на ВМС, както и на различни организации.

Ветерани, участвали в събитията преди 49 години, споделиха спомени за трудните часове на борба с огнената стихия и за проявените смелост и професионализъм.

Този ден остава в паметта като един от най-драматичните и опасни моменти в съвременната история на града в мирно време. На 23 юни 1977 г. Варна се изправя пред една от най-големите си заплахи. На борда на танкера "Ерма", акостирал на пристанището и разтоварващ близо 18 000 тона нефт, отеква мощна експлозия, последвана от огромен пожар. Причината е техническа повреда в спомагателен генератор. При взрива в машинното отделение загиват механикът Александър Бонев и огнярят Никола Николов.

2026 © Варна е / снимка: Общински съвет - Варна