Мобилно меню

От утре: ВиК започва работа на кръстовището до Двете кули

Влизат в сила обходните маршрути, чиято цел е да облекчат трафика
От утре: ВиК започва работа на кръстовището до Двете кули
2095

От утре, 8 октомври стартира първият етап от работата по изграждането на канализационен колектор с голям диаметър и две канализационни шахти под кръстовището на булевардите „Република“ и „Владислав Варненчик“.

Съоръжението е един от най-важните обекти по Проект  № BG16M1OP002-1.016-0009 “Изграждане на ВиК инфраструктура на обособената територия, обслужвана от „Водоснабдяване и канализация - Варна” ООД”.

Работата по него ще продължи 120 дни, според предварителния график. Изпълнител е ДЗЗД „Пчелина 2020“.  Първият етап обхваща бул. „Република“ в участъка от кръстовището с бул. „Владислав Варненчик“ до  кръговото кръстовище с ул. „Уста Колю Фичето“ .

От утре влизат в сила и обходните маршрути, чиято цел е да облекчат трафика към кръстовището, което няма да бъде затворено напълно, но движението в него ще бъде ограничено.

Припомняме, че обходните маршрути са:

  1. За влизащите във Варна от АМ „Хемус“ – слизане от автомагистралата по рампата до „Бизнес Парк“ Варна. След това лекотоварният трафик ще преминава през кръгово кръстовище в посока „Метро“ и ще влиза в града по бул. „Сливница“ и бул. „Цар Освободител“. Тежкотоварното движение ще може да преминава по бул. „Атанас Москов“ към бул. „Девня“ и след това през кръговото кръстовище на булевард „Левски“, от където ще влиза в града по бул. „Левски“ или по ул. „Пеячевич“ и бул. „Христо Смирненски“;
  2. За излизащите от Варна по бул. „Владислав Варненчик“ е препоръчително от кръговото кръстовище на „Автогара Варна“, преминаване по ул. „Девня“, след което по бул. „Сливница“ и бул. „Цар Освободител“. Друг вариант за избягване на евентуално задръстване е от кръстовището на МОЛ Варна по ул. „Пеячевич“, през голямото кръгово кръстовище на бул. „Левски“, по бул. „Девня“, преминаване по бул. „Христо Смирненски“, връщане към бул. „Сливница“ и бул. „Цар Освободител“.

Съгласно временната организация на движение, препоръчително е тези автомобили, за които не е наложително преминаването през кръстовището, да се отклоняват преди входа на Варна по бул. „Атанас Москов“.

В първи етап на строителството ще бъде изцяло затворен бул. „Република“ в участъкът от кръстовището с бул. „Владислав Варненчик“ до  кръговото кръстовище с ул. „Уста Колю Фичето“ .

След приключване на дейностите по етап 1 и преди затварянето на нов участък за втория етап, гражданите ще бъдат своевременно информирани.

С цел по-бързо изпълнение на предвидените дейности и пускане в експлоатация на готовите трасета, както и за облекчаване на трафика, ще се извършва поетапно затваряне заради строително-монтажни работи на участъците:

  1. Етап 1: бул. „Република“ ще бъде изцяло затворен от ул. „Уста Колю Фичето“ до бул. „Владислав Варненчик“ – срок: от 08.10.2024 г. до 08.11.2024 г.;
  2. Етап 2: затваряне на южното платно на бул. „Владислав Варненчик“, като движението ще се извършва двупосочно в северното платно - срок: от 08.11.2024 г. до 22.11.2024 г.;
  3. Етап 3: затваряне на северното платно на бул. „Владислав Варненчик“ и извършване на двупосочно в южно платно движение – срок: от 22.11.2024 г. до 07.11 2024 г.;
  4. Етап 4: изцяло ще бъде затворено платното в посока бул. „Сливница“ на бул. „Република“, в участъка от бул. „Владислав Варненчик“ до изхода зад бензиностанция „Петрол“, като движението ще преминава двупосочно в другото платно – срок от 07.11.2024 г. до 07.02.2025 г.

В случай на промяна на сроковете заради форсмажорни обстоятелства гражданите ще бъдат информирани своевременно.

2024 © Варна е

49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

Церемонията се проведе пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев в градинката до ЖП гарата в морската столица
49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

С церемония по полагане на венци и цветя във Варна отбелязаха 49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма".

Пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев (1925 – 1996) – началник на Централното управление Противопожарна охрана - МВР в годината на инцидента на "Ерма" и ръководител на операцията по ликвидирането на пожара, беше отдадена почит към хората, които през юни 1977 г. застават на първа линия в една от най-критичните ситуации в историята на града.

На събитието присъстваха областният управител Марио Смърков, началникът на отдел "Отбранително мобилизационна подготовка" към Община Варна Георги Иванов, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, директорът на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" – Варна ст. комисар Стоян Стоянов, депутати, представители на ВМС, както и на различни организации.

Ветерани, участвали в събитията преди 49 години, споделиха спомени за трудните часове на борба с огнената стихия и за проявените смелост и професионализъм.

Този ден остава в паметта като един от най-драматичните и опасни моменти в съвременната история на града в мирно време. На 23 юни 1977 г. Варна се изправя пред една от най-големите си заплахи. На борда на танкера "Ерма", акостирал на пристанището и разтоварващ близо 18 000 тона нефт, отеква мощна експлозия, последвана от огромен пожар. Причината е техническа повреда в спомагателен генератор. При взрива в машинното отделение загиват механикът Александър Бонев и огнярят Никола Николов.

2026 © Варна е / снимка: Общински съвет - Варна