Мобилно меню

Отбелязаха 127 години от създаването на Щаба на флота

Адмиралтейството винаги е символизирало единното и умело ръководство на бойните сили и средства, призвани да защитават независимостта и националните ни интересите в морските пространства на България, изтъкна началникът на Щаба на ВМС капитан I ранг Божидар Иванов
Отбелязаха 127 години от създаването на Щаба на флота

Тържествено честване по повод 127-ата годишнина от създаването на Щаба на Военноморските сили се проведе в Големия салон на Командването, съобщават от пресцентъра на ВМС.

В началото на тържеството капитан I ранг Божидар Иванов – настоящ началник на тази основна командна и управленска структура на българския военен флот, направи кратка ретроспекция на нейното развитие от началото на миналото столетие до наши дни.

"Преминавайки през много трансформации и организационни промени, Адмиралтейството винаги е символизирало единното и умело ръководство на бойните сили и средства, призвани да защитават независимостта и националните ни интересите в морските пространства на България", изтъкна каза капитан І ранг Иванов пред присъстващите военнослужещи и цивилни служители. Той изказа своята признателност за приноса им за съхраняване на традициите и за възходящото развитие на Военноморските сили, както и увереността си в успешното справяне с предизвикателствата, стоящи пред тях.

Със своя заповед командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов награди военнослужещи и цивилни служители за постигнати отлични резултати и проявен висок професионализъм.

В приветствието си  той очерта важната роля, която Щабът и неговите служители имат за цялостната дейност на Военноморските сили, за успешните плавания на корабите и за изпълнение на задачите, поставени пред формированията. 

"Още от своето създаване, Щабът винаги е бил най-важният орган за ръководство на флота, защото няма командир или началник, който е в състояние сам да управлява такава сложна организация. Независимо от мястото и от състава, той е и винаги ще бъде този важен управленски орган, който подготвя и предлага на Командването най-адекватните и подходящи в конкретната ситуация дейности и решения." -  подчерта контраадмирал Михайлов в своето обръщение.

Празникът завърши с обща снимка на Командването на Военноморските сили и личния състав на Щаба. 

2026 © Варна е / снимки: Пресцентър ВМС

Две години "Лакърдии от кокпита"

Видео подкастът е любимо място за срещи на морски ентусиасти, шкипери и професионалисти
Две години "Лакърдии от кокпита"

Видео подкастът "Лакърдии от кокпита" (Tales From The Yacht Cockpit) отбелязва своя втори рожден ден на 24 юни 2026 г.. Успешният варненски проект стартира на 24 юни 2024 г., превръщайки се бързо в любимо място за срещи на морски ентусиасти, шкипери и професионалисти.

Носител на престижните награди за морска журналистика "Тинко Трифонов"и "Море", предаването събира на едно място колоритни личности. В неформалната атмосфера на яхтения кокпит на Емилиян Ялъмов и д-р Петър Павлов гостуват както легенди на ветроходството, така и популярни имена от кулинарията, киното и културата.

С десетки хиляди гледания, успешни премиери на нови епизоди и издадена книга с най-добрите интервюта, проектът продължава да вдъхновява. Той разказва за смелостта, адреналина и романтиката на живота в синьо.

2026 © Варна е