Мобилно меню

Отбелязаха 140 години от основаването на червенокръстката организация във Варна

Венци и цветя бяха положени пред паметника на първия Варненски и Преславски митрополит Симеон, избран за патрон на Варненската червенокръстка организация
Отбелязаха 140 години от основаването на червенокръстката организация във Варна

С поредица от прояви тържествено бе отбелязана 140-ата годишнина от основаването на червенокръстката организация във Варна. Празникът започна с полагане на венци и цветя пред паметника на митрополит Симеон на Алеята на Възраждането в Морската градина. Да сведат глави пред паметта и делото на един от основателите на варненското дружество на Българския Червен кръст (БЧК) и негов пръв председател дойдоха председателят на БЧК акад. Христо Григоров, генералният директор на организацията проф. Красимир Гигов, областният управител Андрияна Андреева, зам.-кметът Снежана Апостолова, доброволци, общественици и свещеници от Варненската и Великопреславска митрополия

„Днес е времето да погледнем към миналото с огромна благодарност към нашите предшественици, които положиха основите на организация, чиито ценности са добротата, съпричастността, помощта, християнството“, посочи акад. Григоров. Той подчерта, че и сега БЧК е навсякъде, където има нужда. Червеният кръст е една от малкото структури, готова винаги да подаде ръка на тези, които имат нужда.

В настоящия момент БЧК подпомага 630 хиляди души у нас с хранителни продукти.

Пред паметника на митрополит Варненски и Преславски Симеон председателят на областната организация на БЧК Петър Радушев припомни, че владиката е бил изключителна фигура в обществения живот на Варна. Освен че е сред основателите на БЧК, митрополит Симеон има големи заслуги за развитието на образованието и книжовността в града. Освен това той първи в страната институционализира осигуряването на социални помощ за най-уязвимите

По-късно празничната програма продължи в хотел „Черно море“, където 140-годишната история на организацията бе отбелязана с презентации, исторически и документални филми, посветени на дейността ѝ през годините до днес.

По време на празничната церемония почетни плакети бяха връчени на Варненската червенокръстка организация, на Варненска и Великопреславска света митрополия, на МУ Варна и на Илия Раев - за отдаденост и съпричастност към идеите на Червения кръст и за особен принос към хуманното дело в служба на хората в нужда.

За цялостен принос към хуманните науки и за създаването на Международния фестивал на червенокръстките филми бе отличен и проф. д-р Красимир Иванов. 

2025 © Варна е

Със специално събитие във Варна отбелязаха Световния ден на бежанците

Отличени бяха творби, получени в рамките на инициативата "Варна помни"
Със специално събитие във Варна отбелязаха Световния ден на бежанците

Представители на държавни и местни институции, международни организации и граждани отдадоха заслужено признание на хората и организациите, които ежедневно работят за подкрепата, интеграцията и социалното включване на бежанци и мигранти. Сдружение "Енерджи" съвместно с Община Варна организира инициативата "Варна помни: град на култури и преселения" под мотото #UntilEveryoneIsSafe. Събитието пред сцена "Раковина" в Морската градина бе по повод 20 юни - Световния ден на бежанците, мигрантите и принудително разселените лица, отбелязван от Организацията на обединените нации, както и във връзка със 75-годишнината от приемането на Конвенцията за статута на бежанците (Женевска конвенция от 1951 г.). 

Събитието бе открито от заместник-кмета Снежана Апостолова, която отбеляза, че Варна е град с хилядолетна история и през вековете е приютявала хора в нужда от различни националности. Ние следваме тези стъпки и в бъдеще ще продължим да помагаме на хората, които се нуждаят от помощ и подкрепа, каза Апостолова. От своя страна организаторите от Сдружение "Енерджи" отбелязаха, че Община Варна е първата община в България, която е включила в годишния си събитиен календар Световния ден на бежанците и е приела каузата в тяхна подкрепа като част от социалната политика на града.

Сред официалните гости на събитието бяха още Бюлент Пекер – заместник-представител на Върховния комисариат на ООН за бежанците, Петър Радушев – председател на БЧК - Варна, доц. д-р Ирина Тодорова от Технически университет – Варна, д-р Ванухи Аракелян – съдия в Апелативен съд - Варна и Димитринка Георгиева – директор на СУ "Любен Каравелов" в кв. "Аспарухово". Събитието събра представители на арменската, иранската, сирийската и украинската общност, които са намерили своя дом във Варна. Сред присъстващите бяха и десетки деца, родени тук, които не познават друг дом освен Варна. 

Отличени бяха институциите и организациите, които имат значителен принос към интеграцията и социалното включване на уязвимите групи, сред които наред с Община Варна са още ВКБООН България (UNHCR Bulgaria), Международната организация по миграция – България (IOM Bulgaria) – Варна, Дирекция "Социално подпомагане" – Варна, Български Червен кръст – Варна, Фондация за достъп до права ФАР, Каритас Русе – Варна, Сдружение "Хипофиза", СУ "Любен Каравелов" – Варна. 

В рамките на инициативата "Варна помни" гражданите на Варна имаха възможност да изпращат онлайн свои семейни истории, архивни снимки, спомени и детски рисунки, свързани с преселване, търсене на нов дом и живот във Варна. Получени са 88 творби – 48 детски рисунки, 22 есета, 12 архивни снимки и 6 творби в категория "Други". Зад всяка рисунка, снимка или разказ стои лична история – за напуснат дом, за спасение, за надежда и за нов живот, отбелязват организаторите. 

Част от най-вдъхновяващите материали бяха представени на събитието пред сцена "Раковина". Своите лични истории споделиха Ванухи Аракалеян от арменската общност, Мохамад Алосман от сирийската общност, Хюсеинзадех Гашти Алиреза Реза от иранската общност и представители на украинската общност. Всеки от тях разказа своята история за пътя към България, трудностите на новото начало и надеждата, която са открили във Варна. 

Отличени бяха победителите в отделните категории на конкурса: 

  • Есе - деца: Симеон Колев (11 г.)
  • Есе - възрастни: Анна Галач (47 г.)
  • Рисунка: Арина Мартюшенко (14 г.)
  • Рисунка: Тараном  Гашти Хосеинзадех Алиреза (12 г.)
  • Рисунка: Агния Щишман (6 г.)
  • Песен: Валентина Козак (80 г.)

Специални награди бяха осигурени от Върховния комисариат на ООН за бежанците, а всяко дете, участвало в конкурса, получи сертификат и подарък. Всички материали ще бъдат включени в публичен дигитален каталог, който ще съхрани тези истории като част от паметта на града и ще ги направи достъпни за бъдещите поколения. Инициативата има за цел да насочи общественото внимание към историческата памет на Варна като град, формиран от различни култури и човешки съдби.

2026 © Варна е / снимки: Сдружение "Енерджи"