Мобилно меню

Отличиха най-изявените варненски доброволци за 2024 година

Специалната церемония се състоя в Юнашкия салон по повод Международния ден на доброволеца – 5 декември
Отличиха най-изявените варненски доброволци за 2024 година

Кметът на Варна награди най-изявените варненски доброволци за 2024 година. Те получиха отличията си на специална церемония в Юнашкия салон по повод Международния ден на доброволеца – 5 декември.

Наградите бяха разпределени в осем категории. Отличените бяха определени от представителите на доброволческите неправителствени организации, които работят активно на територията на община Варна. Тази година беше отбелязан приносът и на младежи от други държави, както и работата на доброволци над 29-годишна възраст (каквато е горната възрастовата граница за младежи).

В категория "Доброволчески вдъхновител" наградата си поделиха Кармен Рондо и Амандин Адам от Алианс Франсез – Варна. В категория "Най-най-най доброволец" наградата бе присъдена на Венета Георгиева от фондация "Европа". С "Младо доброволческо сърце" беше наградена Нели Радева от Областен съвет на Български червен кръст.

Наградата за изключителен принос беше присъдена на Васил Ставрев от Организацията на българските скаути. В категория "Слънчев доброволец" беше отличена Вера Петрова от Младежка доброволческа служба.

"Най-отдаден доброволец" тази година е Десислава Георгиева от Обществен център за околна среда и устойчиво развитие, а "Специален доброволец" е Дуня Павлович от сдружение "За теб". Кремена Вършилова от фондация "Социалната чайна" е "Доброволец без граници" за 2024 година.

"Благодарим ви за ентусиазма и добрата работа през годината – тя е важна за нас не само като община, а и като общество. Без вас нямаше да можем да се справим с много от предизвикателствата през изминалата година. Разчитахме на вашата отдаденост, лично видях какво означава дейността на доброволците при различни критични ситуации и бедствия. Затова можем да наречем доброволчеството най-възвишената работа – когато човек не очаква никаква благодарност осен личното удовлетворение", отбеляза кметът Коцев при своя поздрав към отличените и техните организации.

Сред активните доброволчески организации във Варна са Младежка доброволческа служба, Европейски корпус за солидарност, сдружение "За теб", Алианс Франсез – Варна, фондация "Социалната чайна", Организацията на българските скаути, фондация "Европа", сдружение "Няма невъзможни неща", морски клуб "Приятели на морето", сдружение "Гаврош", Български младежки червен кръст, Обществен център за околна среда и устойчиво развитие, Велоклуб "Устрем", сдружение "Алтернативно пространство".  

    

На тазгодишната церемония, организирана от представителните доброволчески НПО и общинския отдел "Младежки дейности", присъстваха още заместник-кметът Павел Попов, представители на Министерство на младежта и спорта, общински съветници. Подобен празник се организира за първи път от началото на пандемията от COVID-19.

Международният ден на доброволеца - 5 декември, за първи път се чества през 1985 г. по инициатива на ООН.

Тогава световната организация приканва правителствата и неправителствените организации във всички страни да изкажат уважението и благодарността си към доброволците и да дадат по-голяма гласност на дейността им.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

Церемонията се проведе пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев в градинката до ЖП гарата в морската столица
49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

С церемония по полагане на венци и цветя във Варна отбелязаха 49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма".

Пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев (1925 – 1996) – началник на Централното управление Противопожарна охрана - МВР в годината на инцидента на "Ерма" и ръководител на операцията по ликвидирането на пожара, беше отдадена почит към хората, които през юни 1977 г. застават на първа линия в една от най-критичните ситуации в историята на града.

На събитието присъстваха областният управител Марио Смърков, началникът на отдел "Отбранително мобилизационна подготовка" към Община Варна Георги Иванов, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, директорът на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" – Варна ст. комисар Стоян Стоянов, депутати, представители на ВМС, както и на различни организации.

Ветерани, участвали в събитията преди 49 години, споделиха спомени за трудните часове на борба с огнената стихия и за проявените смелост и професионализъм.

Този ден остава в паметта като един от най-драматичните и опасни моменти в съвременната история на града в мирно време. На 23 юни 1977 г. Варна се изправя пред една от най-големите си заплахи. На борда на танкера "Ерма", акостирал на пристанището и разтоварващ близо 18 000 тона нефт, отеква мощна експлозия, последвана от огромен пожар. Причината е техническа повреда в спомагателен генератор. При взрива в машинното отделение загиват механикът Александър Бонев и огнярят Никола Николов.

2026 © Варна е / снимка: Общински съвет - Варна