Мобилно меню

По 20 000 медицински бележки средно на ден се издават на ученици у нас

Над 1,2 млн. електронни извинителни бележки са издадени от началото на учебната година, най-много са на 18 декември 2023 г.
По 20 000 медицински бележки средно на ден се издават на ученици у нас
547

Издадените електронни медицински бележки на учениците вече са видими в електронното им пациентско досие, съобщават от Министерство на здравеопазването.

Чрез интеграцията с ГРАО, родителите имат достъп до пациентските досиета на своите деца, които са под 18 години.

Документите са част от новия модул „Медицински бележки“, който вече е наличен както на my.his.bg, така и в мобилното приложение еЗдраве. За да виждат модул „Медицински бележки“ в еЗдраве, потребителите трябва да инсталират версия 3.2.0 на безплатното приложение, която е достъпна в App Store и Google Play.

От септември, 2023 г. медицинските бележки, които лекарите издават на учениците са в електронен вариант, като резултат от интеграцията между централните системи в здравеопазването и образованието, припомнят от здравното ведомство. В това число влизат не само бележките, които се издават при установено заболяване и служат за извиняване на отсъствията, а и бележките за контакт с инфекциозно болен, прекарано инфекциозно заболяване и удостоверението за клинично здрав пациент. Всички издадени бележки от септември, 2023 г. насам са видими в новия модул.

По данни на „Информационно обслужване“ АД от средата на септември до този момент към Националната здравноинформационна система (НЗИС) са подадени 1,260 млн. електронни извинителни бележки на ученици. Средно на ден лекарите и други медицински лица издават по 20 000 медицински бележки, като най-много се издават в София, Пловдив и Варна. Най-големият брой генерирани е-бележки е регистриран на 18 декември 2023 г. – 30 754.

Предстои надграждането на модул „Медицински бележки“, като към него ще бъдат добавени медицинските свидетелства за встъпване в брак, придобиване на шофьорска книжка и започване на работа.

Всички тези удостоверения също ще бъдат налични в електронните досиета на всеки един пациент.

2024 © Варна е / източник: БНТ

От 28 юни до 3 юли: Варна приема Европейска олимпиада по география

Морската столица има петима представители в националния отбор
От 28 юни до 3 юли: Варна приема Европейска олимпиада по география

Варна ще бъде домакин на XII Европейска олимпиада по география (EGEO 2026). Престижният научен форум ще се проведе от 28 юни до 3 юли със съдействието на Математическата гимназия "Д-р Петър Берон" и Община Варна.

Престижният форум ще събере на едно място най-добрите ученици от 14 държави. Освен традиционните европейски участници, олимпиадата разширява своя географски обхват, като сред поканените са и силни национални отбори с доказани традиции в науката от страни като Казахстан, Армения и Азербайджан.

Програмата на събитието е изключително интензивна и предизвикателна. В рамките на пет дни състезателите ще премерят сили в три основни кръга: Писмен (теоретичен) тест; Мултимедиен тест, както и Теренна работа (Fieldwork) – практическа фаза, в която учениците ще прилагат картографски и изследователски умения на терен.

Отборът на България се състои от единадесет ученици - четири в малката възрастова група и седем в голямата. Варна има петима представители в националния отбор: Тея Спирова, Лев Беленький, Огнян Добрев и Делян-Слав Мирев от IX клас и Звездемир Пенев - XII клас (МГ "Д-р Петър Берон ").

Официалната церемония по откриването ще се състои на 28 юни (неделя), а победителите и носителите на медалите ще бъдат обявени на тържествено закриване на 2 юли (четвъртък). Събитието се организира с подкрепата на Министерството на образованието и науката (МОН), Регионалното управление на образованието – Варна и Сдружението на олимпийските отбори по природни науки. Домакинството на престижния форум се осъществява с финансовата и организационна подкрепата на Община Варна.

2026 © Варна е