Мобилно меню

По пътеките край Аладжа манастир се проведе първата от ежемесечните акции "Сливи за смет" на КУБ Корпорация 

Спортно-екологичната акция е във формат плогинг – активна разходка с едновременно събиране на отпадъци
По пътеките край Аладжа манастир се проведе първата от ежемесечните акции "Сливи за смет" на КУБ Корпорация 

Във Варна се състоя спортно-екологичната акция "Сливи за смет" във формат плогинг – активна разходка с едновременно събиране на отпадъци. В инициативата участваха служители на КУБ Корпорация, представители на обществената организация "Ми разом", жители на града и представители на украинската общност.

Маршрутът премина по популярните пътеки на Природен парк "Златни пясъци" край Аладжа манастир – през чешмите Юбилейна и Кофшак и къщичката Баба Яга. Целта беше да се почисти след сезона, да се запази комфортът за посетителите и да се предотврати деградацията на природните локации. По думите на организаторите задачата бе изпълнена – събрани бяха общо 38 торби с различни отпадъци.

Организаторите обявиха, че това е първата акция от годишен ежемесечен цикъл.

За участие във всеки плогинг участниците ще получават везани "сливи" за фланелките си. А след година и след 12 събития, най-активният участник ще получи награда от КУБ.

В компанията подчертават, че корпоративното доброволчество допълва подхода на отговорния бизнес: вниманието към публичните пространства, зелените зони и удобните маршрути повишава качеството на градската среда и укрепва туристическата привлекателност на Варна.

"За КУБ Корпорация е важно не само да строим съвременни домове и инфраструктура, но и да създаваме среда, в която на хората им е приятно да живеят. Ние носим отговорност за местата, където работим и именно затова стартираме инициативата "Сливи за смет". Това не е просто плогинг, това е символично напомняне, че чистите градове и грижата за природата формират бъдещето.

Искаме Варна и цяла България да бъдат пример за развити, привлекателни и екологично отговорни общности.

"А събраната пластмаса ще рециклираме и ще превърнем в арт обект. Именно заради подобни инициативи КУБ беше и остава повече от строителна компания: надежден партньор на градовете и техните жители" – заяви Олег Невзоров, основател на КУБ Корпорация.

Представители на КУБ съобщиха, че следващият плогинг ще бъде посветен на Деня на Черно море и ще се проведе на 1 ноември по варненското крайбрежие.

Желаещите могат да се регистрират за участие, като попълнят кратка форма на адрес: forms.gle/oR85LUJ1Ls9Zd9a46

2025 © Варна е / източник и снимка: КУБ Корпорация

Със специално събитие във Варна отбелязаха Световния ден на бежанците

Отличени бяха творби, получени в рамките на инициативата "Варна помни"
Със специално събитие във Варна отбелязаха Световния ден на бежанците

Представители на държавни и местни институции, международни организации и граждани отдадоха заслужено признание на хората и организациите, които ежедневно работят за подкрепата, интеграцията и социалното включване на бежанци и мигранти. Сдружение "Енерджи" съвместно с Община Варна организира инициативата "Варна помни: град на култури и преселения" под мотото #UntilEveryoneIsSafe. Събитието пред сцена "Раковина" в Морската градина бе по повод 20 юни - Световния ден на бежанците, мигрантите и принудително разселените лица, отбелязван от Организацията на обединените нации, както и във връзка със 75-годишнината от приемането на Конвенцията за статута на бежанците (Женевска конвенция от 1951 г.). 

Събитието бе открито от заместник-кмета Снежана Апостолова, която отбеляза, че Варна е град с хилядолетна история и през вековете е приютявала хора в нужда от различни националности. Ние следваме тези стъпки и в бъдеще ще продължим да помагаме на хората, които се нуждаят от помощ и подкрепа, каза Апостолова. От своя страна организаторите от Сдружение "Енерджи" отбелязаха, че Община Варна е първата община в България, която е включила в годишния си събитиен календар Световния ден на бежанците и е приела каузата в тяхна подкрепа като част от социалната политика на града.

Сред официалните гости на събитието бяха още Бюлент Пекер – заместник-представител на Върховния комисариат на ООН за бежанците, Петър Радушев – председател на БЧК - Варна, доц. д-р Ирина Тодорова от Технически университет – Варна, д-р Ванухи Аракелян – съдия в Апелативен съд - Варна и Димитринка Георгиева – директор на СУ "Любен Каравелов" в кв. "Аспарухово". Събитието събра представители на арменската, иранската, сирийската и украинската общност, които са намерили своя дом във Варна. Сред присъстващите бяха и десетки деца, родени тук, които не познават друг дом освен Варна. 

Отличени бяха институциите и организациите, които имат значителен принос към интеграцията и социалното включване на уязвимите групи, сред които наред с Община Варна са още ВКБООН България (UNHCR Bulgaria), Международната организация по миграция – България (IOM Bulgaria) – Варна, Дирекция "Социално подпомагане" – Варна, Български Червен кръст – Варна, Фондация за достъп до права ФАР, Каритас Русе – Варна, Сдружение "Хипофиза", СУ "Любен Каравелов" – Варна. 

В рамките на инициативата "Варна помни" гражданите на Варна имаха възможност да изпращат онлайн свои семейни истории, архивни снимки, спомени и детски рисунки, свързани с преселване, търсене на нов дом и живот във Варна. Получени са 88 творби – 48 детски рисунки, 22 есета, 12 архивни снимки и 6 творби в категория "Други". Зад всяка рисунка, снимка или разказ стои лична история – за напуснат дом, за спасение, за надежда и за нов живот, отбелязват организаторите. 

Част от най-вдъхновяващите материали бяха представени на събитието пред сцена "Раковина". Своите лични истории споделиха Ванухи Аракалеян от арменската общност, Мохамад Алосман от сирийската общност, Хюсеинзадех Гашти Алиреза Реза от иранската общност и представители на украинската общност. Всеки от тях разказа своята история за пътя към България, трудностите на новото начало и надеждата, която са открили във Варна. 

Отличени бяха победителите в отделните категории на конкурса: 

  • Есе - деца: Симеон Колев (11 г.)
  • Есе - възрастни: Анна Галач (47 г.)
  • Рисунка: Арина Мартюшенко (14 г.)
  • Рисунка: Тараном  Гашти Хосеинзадех Алиреза (12 г.)
  • Рисунка: Агния Щишман (6 г.)
  • Песен: Валентина Козак (80 г.)

Специални награди бяха осигурени от Върховния комисариат на ООН за бежанците, а всяко дете, участвало в конкурса, получи сертификат и подарък. Всички материали ще бъдат включени в публичен дигитален каталог, който ще съхрани тези истории като част от паметта на града и ще ги направи достъпни за бъдещите поколения. Инициативата има за цел да насочи общественото внимание към историческата памет на Варна като град, формиран от различни култури и човешки съдби.

2026 © Варна е / снимки: Сдружение "Енерджи"