Мобилно меню

Побратимяват Варна с аржентинския Мар дел Плата

Южноамериканският град вече е традиционна спирка на кораба “Св. Св. Кирил и Методий” по пътя му до българската арктическа база на остров Ливингстън в Антарктика
Побратимяват Варна с аржентинския Мар дел Плата

Кметът Благомир Коцев заминава тази нощ за Южна Америка, където ще подпише Споразумение за побратимяване между Варна и аржентинския град Мар дел Плата. В Аржентина кметът ще бъде посрещнат от българския посланик Н. Пр. Стоян Михайлов и кап. II ранг Николай Данаилов - командир на първите две арктически мисии на българския научноизследователски военен кораб от състава на Военноморско училище "Н. Й. Вапцаров" - "Св. Св. Кирил и Методий" (НИК 421) на остров Ливингстън. 

Задълбочаването на двустранните взаимоотношения между двата морски града се случи още през януари тази година, когато след официална кореспонденция кметовете Благомир Коцев и Гилермо Монтенегро започнаха стъпки за съвместно сътрудничество. За ползотворния диалог между кметовете на Варна и Мар дел Плата допринесоха доскорошният началник на Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" - флотилен адмирал проф. д.в.н Боян Медникаров и контраадмирал Марсело Тарапов - генерален директор по обучението и подготовката на Военноморските сили на Аржентина, по повод експедицията на научноизследователския кораб. 

Мар дел Плата вече трета година е традиционна спирка на НИК 421 "Св. св. Кирил и Методий" по пътя му до българската база в Антарктика. Именно в процеса на провеждане на българските антарктически експедиции с използването на българския военен кораб от 2021 г. и акостирането му в Мар дел Плата в началото на 2022 г. е укрепено успешното сътрудничеството с Република Аржентина. На базата на подписания по-рано меморандум за сътрудничество между двете държави, както и на кореспонденцията  между кметовете Коцев и Монтенегро и ползотворно проведена среща на началника на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" с кмета на Мар дел Плата се положиха основите на установяване на побратимени взаимоотношения с местната административна власт. 

В Споразумението за побратимяване се казва, че Варна и Мар дел Плата се ангажират да укрепват отношенията си, вдъхновени от общи цели и да насърчават приятелството и просперитета на своите жители. Двата пристанищни града ще си сътрудничат с общи програми и проекти в областта на туризма, образованието, икономиката, социалната и културната сфери, особено във връзка с градската организация, администрацията и управлението, се казва още в текста. В Споразумението е записано още, че специално ще се насърчава организацията на технически и професионални срещи, които да осъществяват културен, туристически и образователен обмен, както и ефективно сътрудничество между двете общини, публичните и частните институции в региона. Подписването на споразумението за побратимяване не създава финансови задължения от какъвто и да е вид, се посочва изрично в текста.  

Благодарение на побратимяването на Варна и Мар дел Плата, корабът "Св. Св. Кирил и Методий" ще има и осигурено място за заставане при плаването му към Антарктика и обратно при прехода му към Европа и солидна подкрепа за българските военни моряци и изследователи, коментира капитан II ранг Николай Данаилов.

Така възможностите за постоянен културен, социален и информационен обмен се засилват и от факта, че при всяка своя експедиция, българският кораб ще спира в Мар дел Плата и в двете посоки.

Мар дел Плата е туристическият център на Република Аржентина. Със своето разположение на брега на Атлантическия океан и само на 500 км от мегаполиса Буенос Айрес, градът е привлекателно място за почивка на всички любители на морския бряг. Със своята риболовна промишленост Мар дел Плата е и дом на Аржентинската риболовна океанска флотилия осигуряваща огромен улов и износ на продукти в двете Америки. В Мар дел Плата се намира и Атлантическото военноморско командване и подводния флот на държавата

2024 © Варна е

Дара: Любимият ми предмет в училище беше историята

Родният ми град Варна е мястото, с което се чувствам най-силно свързана, изтъкна победителката в Евровизия, която прие поканата на министъра на туризма да се включи в мащабна кампания за представяне на България пред света
Дара: Любимият ми предмет в училище беше историята

Популярната изпълнителка от Варна Дарина Йотова - Дара, която преди месец спечели песенния конкурс Евровизия, прие поканата на министъра на туризма Илин Димитров да се включи в мащабна кампания за представяне на България пред света

Проектът на Министерството на туризма предвижда да бъдат заснети клипове и рекламни материали с известни българи - артисти, спортисти, учени, млади таланти и хора с високи постижения, които могат да говорят за страната ни лично и убедително.

Дара посочи родния си град Варна като мястото, с което се чувства най-силно свързана.

Тя сподели, че е горда със забележителностите на морската столица, като Варненския халколитен некропол (най-старото обработено злато в света), природния феномен "Побити камъни", Аладжа манастир, Римските терми и др.

"Любимият ми предмет в училище беше историята. За мен е важно посланието към публиката да бъде лично. Когато човек говори за място, което наистина е почувствал, тогава то стига много по-силно до хората", каза Дара.

Тя сподели и емоцията си от миналогодишно посещение до Белоградчишките скали, които символизират за нея красотата на България.

Според генералния директор на БНТ Милена Милотинова, която има за задача да организира домакинството на България на Евровизия през 2027-а, страната ни има изключително силна идентичност като древна държава, дала една от най-разпространените писмености, и този разказ трябва да бъде представян пред света. "Евровизия е световно шоу, което прави целогодишна кампания на страната-домакин. С лице като Дара ще повишим интереса към България", подчерта Милотинова.

Министър Илин Димитров връчи на Дара и специален подарък - статуетка с роза, която е най-популярният символ на страната ни.

2026 © Варна е / снимка: Министерство на туризма на Република България