Мобилно меню

Проверка показа: Водата по Черноморието е с отлично качество

В инспекцията са взели участие трима министри
Проверка показа: Водата по Черноморието е с отлично качество
836

 

"Стриктно следим състоянието на крайбрежните морски води и досега не сме констатирали никакви отклонения от стандартите за качество" – категоричен е министърът на околната среда и водите Петър Димитров след съвместна проверка в началото на летния туристически сезон за качеството на морските води на плаж Шкорпиловци, в която той се включи заедно с министрите на туризма Евтим Милошев и на здравеопазването д-р Галя Кондева.

Министър Петър Димитров обясни, че плажът Шкорпиловци неслучайно е избран като място за пробонабиране. "Тук има и двете зони - зона за къпане и крайбрежни морски води. Колегите от РЗИ вземат проби от зоната за къпане, а ние вземаме проби от зоната на крайбрежни морски води", отбеляза министър Димитров и подчерта, че структурите на министерството следят непрекъснато не само показателите за качество на водата, но и за незаконни зауствания в морето и ако бъдат открити такива, веднага ще бъдат взети мерки.

Пробонабиранията от крайбрежните морски води се извършват от специалисти от Басейнова дирекция "Черноморски район" – Варна, "Регионалната лаборатория – Варна" към Изпълнителната агенция по околна среда и РИОСВ – Варна. 

В района Шкорпиловци са направени и експресни анализи на водата. Резултатите от полевото изследване по показатели Ph, електропроводимост, разтворен кислород, наситеност с кислород и соленост на водата, които станаха ясни в рамките на минути, недвусмислено показват, че показателите са изцяло в нормите за качество. Резултатите от физикохимичният анализ ще бъдат готови и оповестени до 24 часа за някои от показателите, а за други – до 5 дни.

Съвместната проверка за качеството на морските води в началото на летния туристически сезон се прави една година след взрива на язовир "Нова Каховка" в Украйна, когато трябваше да бъде опровергана тиражираната недостоверна информация за опасения от замърсяване и по нашето Черноморие.

След събитието в "Нова Каховка" МОСВ направи много сериозна програма за мониторинг, която се съгласува с всички институции, припомни министър Димитров. "Всеки ден наблюдавахме вероятни причинители на замърсяване по модел, който показваше къде бихме могли да очакваме и дали изобщо можем да очакваме замърсяване. От Военноморското училище във Варна следяха със сателит обстановката. Наситихме пунктовете за мониторинг на много повече места, като вече се следеше и за плаващи замърсители, които така и не бяха констатирани", разясни министър Димитров.

"Заставаме трима министри, за да отправим посланието си, че морето ни е прекрасно, водата е чиста и гостите са добре дошли на нашето Черноморие", посочи министърът на туризма Евтим Милошев, като подчерта, че през настоящата година имаме рекорден брой родни плажове със сини флагове. 

Д-р Галя Кондева допълни, че регионалните здравни инспекции в страната следят непрекъснато за качеството на водите за къпане в морето, като акцентът пада върху микробиологичните показатели. Директорът на Басейнова дирекция "Черноморски район" във Варна Явор Димитров потвърди, че на територията ѝ до момента не са констатирани незаконни зауствания в морето.

2024 © Варна е

Маршрути за туристи с двигателни затруднения предлагат във Варна

Безплатните карти ще се предлагат от 1 юли в Туристическия информационен център срещу Катедралата
Маршрути за туристи с двигателни затруднения предлагат във Варна

От 1 юли в Туристическия информационен център на Община Варна ще бъдат на разположение безплатни карти на маршрута "Варна за всички" - специализиран туристически тур, създаден за хора с двигателни затруднения. 

Маршрутът обхваща централната градска част и е съобразен с възможностите за безопасно и удобно придвижване на хора с двигателни затруднения. В картите са обозначени основните културни, исторически и архитектурни обекти по трасето, както и информация, улесняваща достъпа до тях.

Безплатните пешеходни турове "Варна за всички" се организират съвместно от Община Варна и Съюза на екскурзоводите в България и се провеждат всяка първа сряда на месеца. До края на 2026 г.

предстоят още четири обиколки – на 1 юли, 5 август, 2 септември и 6 декември.

Последният тур за годината ще бъде посветен на Международния ден на хората с увреждания, който се отбелязва на 3 декември.

Участието в обиколките е безплатно.

Началният час е 10:30 ч., а сборният пункт е пред Туристическия информационен център (Козирката).

Освен маршрута в централната част на града, е разработен и разширен достъпен туристически маршрут, който включва обекти в Морската градина. За него се изисква предварителна заявка и се заплаща, поради което не е част от регулярната програма.

График и подробна информация за пешеходните турове може да намерите ТУК 

2026 © Варна е