Мобилно меню

Сдружението на общините търси от младите хора идеи за подобряване средата на живот

Тази година фокусът е върху съвременната европейска визия за това как трябва да изглеждат градовете и населените места на бъдещето: по-зелени, по-красиви и по-достъпни за хората
Сдружението на общините търси от младите хора идеи за подобряване средата на живот

Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) организира четвъртото издание на Националния младежки конкурс "Аз за моята община". Инициативата е насочена към млади хора на възраст от 15 до 29 години – ученици, студенти, работещи младежи и младежки екипи, които желаят да предложат идеи за подобряване на средата в своите населени места и така да се почувстват като създатели на бъдещето на българските общини.

Тази година темата на конкурса е вдъхновена от инициативата на Европейския съюз "Нов европейски Баухаус" – съвременна европейска визия за това как трябва да изглеждат градовете и населените места на бъдещето: по-зелени, по-красиви и по-достъпни за хората. Тя обединява идеите на екологията, архитектурата, дизайна, културата и технологиите, за да покаже, че устойчивите решения могат да бъдат не само полезни, но и красиви и вдъхновяващи за хората.

Името "Баухаус" идва от легендарната немска школа по архитектура и дизайн от началото на XX век, която променя начина, по който изглеждат модерните градове, сгради и обществени пространства. Преди повече от 100 години Баухаус поставя идеята, че архитектурата, изкуството и технологиите трябва да работят заедно, за да подобряват живота на хората. Днес "Новият европейски Баухаус" надгражда тази идея в контекста на съвременните предизвикателства – климатичните промени, качеството на градската среда и нуждата от по-устойчив начин на живот.

През 2026 г. инициативата "Аз за моята община" съвпада с 30-годишнината на НСОРБ - три десетилетия, посветени на развитието на местното самоуправление и подкрепата за българските общини. Чрез конкурса сдружението насърчава младите хора да бъдат активна част от развитието на своите населени места.

В центъра на инициативата стоят три основни принципа:

устойчивост – грижа за природата и ресурсите;

естетика – по-красива и качествена жизнена среда;

приобщаване – достъпност и участие за всички хора.

Предложенията може да бъдат свързани с:

  • повече зелени площи и пространства за отдих;
  • по-чиста и подредена градска среда;
  • достъпност за всички хора;
  • създаване на пространства за срещи, култура и общуване;
  • енергийна ефективност и устойчив начин на живот;
  • опазване на околната среда;
  • иновативни решения и адаптиране на добри практики от други градове и държави.

Участниците имат възможност свободно да изберат формата на своето предложение – текст, есе, рисунка, визуализация, презентация или кратко видео, както и конкретно място или проблем в своята община – парк, улица, училище, квартал, спирка, обществена сграда, културен обект или екологичен проблем – и да предложат реалистична и приложима идея за неговото подобряване или преобразяване. Не е необходимо идеите да бъдат готови проекти или да имат осигурено финансиране. Важно е предложенията да бъдат реалистични, приложими и полезни за общността.

Регламентът предвижда четири категории:

  • ученици;
  • студенти;
  • работещи;
  • колективно участие.

Предложенията се изпращат на адрес: konkurs@namrb.org, срокът за изпращане е 31 август 2026 г.

Предвидени са награди за победителите във всяка категория, които ще бъдат определени от жури, а отличените участници ще бъдат наградени по време на Годишната среща на местните власти през октомври 2026 г.

Пълна информация за конкурса.

2026 © Варна е
Още по темата: НСОРБ Конкурс
Още по темата: НСОРБ Конкурс

49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

Церемонията се проведе пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев в градинката до ЖП гарата в морската столица
49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

С церемония по полагане на венци и цветя във Варна отбелязаха 49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма".

Пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев (1925 – 1996) – началник на Централното управление Противопожарна охрана - МВР в годината на инцидента на "Ерма" и ръководител на операцията по ликвидирането на пожара, беше отдадена почит към хората, които през юни 1977 г. застават на първа линия в една от най-критичните ситуации в историята на града.

На събитието присъстваха областният управител Марио Смърков, началникът на отдел "Отбранително мобилизационна подготовка" към Община Варна Георги Иванов, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, директорът на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" – Варна ст. комисар Стоян Стоянов, депутати, представители на ВМС, както и на различни организации.

Ветерани, участвали в събитията преди 49 години, споделиха спомени за трудните часове на борба с огнената стихия и за проявените смелост и професионализъм.

Този ден остава в паметта като един от най-драматичните и опасни моменти в съвременната история на града в мирно време. На 23 юни 1977 г. Варна се изправя пред една от най-големите си заплахи. На борда на танкера "Ерма", акостирал на пристанището и разтоварващ близо 18 000 тона нефт, отеква мощна експлозия, последвана от огромен пожар. Причината е техническа повреда в спомагателен генератор. При взрива в машинното отделение загиват механикът Александър Бонев и огнярят Никола Николов.

2026 © Варна е / снимка: Общински съвет - Варна