Мобилно меню

Семен Новиков донесе първа титла за България от Олимпиадата в Париж

Надявам се, че съм донесъл много радост на българския народ, заяви състезателят по класическа борба след триумфа си в категория до 87 килограма
Семен Новиков донесе първа титла за България от Олимпиадата в Париж

Украинецът Семен Новиков спечели злато за България във финала на олимпийския турнир по класическа борба в категория до 87 килограма. Състезаващият се за България украинец победи категорично със 7:0 световния вицешампион в категория до 82 килограма Алиреза Мохмадипиани (Иран).

Новиков бе безупречен през цялата схватка с иранския борец.

Активността на българския национал бе оценена от съдиите и той получи възможност да атакува два пъти от партер, като при първия пренесе Мохмадипиани за 3:0, а при втория добави още една точка. Новиков се сдоби с контрол, който не изпусна до края. Той изнесе три пъти съперника извън тепиха за още три точки, оформяйки крайното 7:0 и донесе първа титла за България в борбата от 24 години насам, отбелязва БНТ.

За последно България имаше олимпийски шампион в класическата борба в Сидни 2020, когато Армен Назарян спечели злато при 58-килограмовите. Самият Назарян изгледа финалния двубой на Новиков от трибуните на залата в Париж.

Украинецът заяви, че е щастлив, че е донесъл първо злато за България в Игрите.

"Откакто започнаха Олимпийските игри, всеки ден гледах резултатите за България и всеки ден мислех, че трябва да оправя ситуацията. Надявам се това да не е последният ми златен медал."

Новиков подчерта, че най-важно е било, че вярва в себе си.

"Бях много мотивиран. Настроих се да не давам шанс на своя противник. Той е младо момче. С треньора обсъждахме тактиката. Видяхме, че аз съм на друго ниво. Просто трябваше да изляза и да покажа това."

Новиков допълни, че се надява с медала си да е донесъл много радост на българския народ.

"Знам, че в България много обичат руснаците, но и се надявам, че повече хора ще обичат и украинците."

Новиков посвети медала на родителите си, на своя треньор и на Гриша Ганчев, който по думите му е дал втори живот в спорта. Украинецът благодари на всички треньори, физиотерапевти и лекари с които е работил. "Не можех сам да спечеля този медал", обобщи той.

2024 © Варна е / снимка: БОК, Любомир Асенов

Завърши ремонтът на Спортен комплекс Локомотив във Варна

Спортните клубове вече подновиха тренировъчния процес в модернизираните зали
Завърши ремонтът на Спортен комплекс Локомотив във Варна

Строително-ремонтните дейности в Спортен комплекс "Локомотив" във Варна завършиха и комплексът е готов отново да посрещне спортните клубове, състезателите и младите таланти на града. Модернизираната база предлага по-добри условия за тренировки, по-висока енергийна ефективност и значително по-сигурна и функционална спортна среда.

Обновяването включва трите основни спортни обекта в комплекса - закрития лекоатлетически комплекс, спортна зала "Димитър Нушев" и залата за модерен петобой. Дейностите са реализирани със средства по Националния план за възстановяване и устойчивост, като Община Варна осигури и допълнително финансиране за редица важни подобрения извън първоначалния обхват на проекта.

Оглед на обновената база направи кметът на Варна Благомир Коцев, заедно с директора на ОП "Спорт - Варна" Юрджан Ахмед

"Спортен комплекс "Локомотив" е цялостно обновен. Днес виждаме модерна база с нови инсталации, подобрена климатизация, мерки за енергийна ефективност и значително по-добри условия за подготовка. Отстранени са течовете по покрива, подменена е дограмата, обновени са залите и е създадена много по-комфортна среда за нашите спортисти", заяви кметът. По думите му инвестициите в обществената инфраструктура, включително и спортната, са сред ключовите приоритети на Община Варна.

"Спортът възпитава дисциплина, постоянство и характер. Инвестициите в спортна база са инвестиции в младите хора и в бъдещето на града. Продължаваме да работим по обновяването и на други спортни обекти във Варна," допълни кметът.

Директорът на ОП "Спорт - Варна" Юрджан Ахмет също подчерта значението на обновяването за спортната общност.

"От днес спортните клубове започват поетапно да се завръщат в комплекса по предварително изготвен график. Вярвам, че с този ремонт създаваме много по-добри условия за подготовка и развитие на варненските спортисти", коментира Ахмет. По думите в капиталовата програма на ОП "Спорт - Варна" е заложено и обновяването на настилката в спортна зала "Димитър Нушев", където тренират баскетболните клубове. 

Ремонтът на спортните бази обхвана всички ключови зони на комплекса и разрешава дългогодишни проблеми, свързани както с техническото състояние на базата, така и с условията за подготовка на спортистите. Сред основните дейности беше цялостното саниране на сградите чрез полагане на нова топлоизолация по фасадите и покривите. Изпълнена е и нова хидроизолация, с което са отстранени проблеми с течове и компрометирани участъци по покривните конструкции.
Напълно подменено е осветлението във всички зали с нови енергоспестяващи LED системи, които осигуряват по-добра осветеност на тренировъчните пространства и по-ниски експлоатационни разходи. Към всяка от сградите са изградени фотоволтаични системи за собствено потребление, които ще подпомогнат на електрозахранването на комплекса и ще допринесат за значително намаляване на разходите.
Съществена част от ремонта е и подмяната на дограмата в закрития лекоатлетически комплекс заедно с компрометираните метални носещи конструкции. Това беше дългогодишен проблем за базата, който пораждаше притеснения за безопасността при неблагоприятни атмосферни условия, посочи Ахмед. 

Извършена е сериозна модернизация на отоплителните, вентилационните и климатичните системи. В лекоатлетическата зала са изградени изцяло нови, а в спортна зала "Димитър Нушев" системата е значително подобрена, което осигурява много по-добра тренировъчна база за младите спортисти. Паралелно с техническите подобрения е извършено и цялостно вътрешно обновяване на спортните зали, тренировъчните пространства, съблекалните, помощните помещения и треньорските стаи. 

В закрития лекоатлетически комплекс са изградени и допълнителни санитарни помещения. Специално внимание е отделено и на безопасността и достъпността, чрез изграждане на мълниезащитна инсталация, въведени противопожарни мерки и осигурена достъпна платформа за хора в неравностойно положение.

След изпълнението на всички дейности сградите достигат клас на енергопотребление "А", като е постигнато минимум 30% спестяване на първична енергия за всеки от обектите.

2026 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна