Мобилно меню

Стилияна и ансамбълът спечелиха титлите в многобоя на Световната купа по художествена гимнастика в София

Утре талантливите ни гимнастички подновяват надпреварата на отделните уреди
Стилияна и ансамбълът спечелиха титлите в многобоя на Световната купа по художествена гимнастика в София
788

Титла за България в многобоя на Световната купа по художествена гимнастика, която се провежда в София, заслужи индивидуалната ни представителка Стилияна Николова, както и ансамбълът ни за жени.

Стилияна наложи категорично превъзходството си със силна игра, с много трудни, оригинални и артистични композиции! Общият сбор в многобоя на талантливата ни състезателка е 131.300 т. (35.150 за обръч, 31.800 за топка, 31.900 за бухалки и 32.450 за лента). Втора се класира световната шампионка София Рафаели със сбор от 128.750 точки).

Шеста в многобоя завърши втората ни гимнастичка в индивидуалната надпревара - Ева Брезалиева, която дебютира на подобен форум при жените.

Очакваме индивидуалните ни представителки да се изявят по най-добрия начин и в надпреварата на отделните уреди. Стилияна Николова ще играе на всичките 4 финала, като във финала на обръч и лента влиза с най-висока оценка. Ева Брезалиева ще се бори за медалите на обръч и бухалки.

Второ злато за България в многобоя спечели националният ансамбъл за жени. Момичетата в състав Женина Трашлиева, Рейчъл Стоянов, София Иванова, Камелия  Петрова и Радина Томова изиграха много добре смесеното съчетание с 2 топки и 3 ленти и с оценка от 32.700 грабнаха шампионската титла. Утре продължава надпреварата в отделните уреди и при ансамблите.

2023 © Варна е / снимки: Българска федерация художествена гимнастика

Грации от 43 държави пристигат във Варна за Европейското по художествена гимнастика

Дворецът на културата и спорта в морската столица за втори път е домакин на престижния форум
Грации от 43 държави пристигат във Варна за Европейското по художествена гимнастика

Варна отново ще бъде европейска столица на художествената гимнастика, след като от 27 до 31 май градът ще приеме едно от най-престижните спортни събития на континента – Европейското първенство по художествена гимнастика. Шампионатът, който се организира с подкрепата на Община Варна, ще събере рекорден брой участници – 372 гимнастички от 43 държави.

Това е едва вторият път в историята, в който България организира континентален шампионат по художествена гимнастика, като първото домакинство отново беше във Варна през 2021 г. в Двореца на културата и спорта.

В надпреварата при жените ще участват 260 състезателки, включително 26 ансамбъла, а при девойките сили ще премерят 112 гимнастички.

Очаква се изключително силна конкуренция във всички дисциплини.

Сред основните претендентки за отличията в индивидуалната надпревара са българските гимнастички Стилияна Николова и Ева Брезалиева. Сериозна конкуренция ще окажат действащата европейска шампионка в многобоя Таисия Онофричук (Украйна), световната и олимпийска шампионка Даря Варфоломеев (Германия), както и бронзовата медалистка от Олимпийските игри в Париж 2024 София Рафаели (Италия).

С голям интерес се очаква и представянето на българския ансамбъл в състав София Иванова, Рая Божилова, Магдалина Миневска, Маргарита Василева, Магдалена Вълкова и Емилия Обретенова. Възпитаничките на треньорите Весела Димитрова и Ясена Стойнева ще се борят за призово класиране пред родна публика.

При девойките България ще бъде представена от Сияна Алекова, Деа Емилова и Александра Петрова, които ще демонстрират възможностите на новото поколение на българската художествена гимнастика.

Очаква се шампионатът да привлече хиляди зрители, гости и спортни делегации от цяла Европа, което ще подпомогне туристическия сектор и ще затвърди позицията на Варна като утвърден домакин на големи международни спортни форуми.

2026 © Варна е