Мобилно меню

Със Стенли и SEVI: Варна посрещна първото юлско утро

В петчасовия музикален маратон "Джулай се завръща у дома" се включиха и групи от варненската рок сцена
Със Стенли и SEVI: Варна посрещна първото юлско утро

Джулай е автентичен варненски празник, заяви кметът Благомир Коцев по време на концерта, с който Община Варна възстанови една от най-обичаните летни традиции в морския град. Той подчерта, че именно от Варна започва историята на Джулай Морнинг, затова събитието става част от културния календар на града. Кметът отбеляза, че концертът e възможно най-близо до морето, където жителите и гостите на града могат да усетят силата на живата музика, а след това да посрещнат изгрева на първото юлско слънце.

Петчасовият музикален маратон под името "Джулай се завръща у дома" снощи събра хиляди почитатели на рока, блуса, фънка и пънка, които отпразнуваха утрото на 1-ви юли с енергия и емоции. На сцената се изявиха емблематични изпълнители – Стенли и неговата група, които представиха както незабравими хитове, така и нови песни от последния му албум, вдъхновен от богатата му кариера в "Тангра" и като солов артист.

След полунощ публиката бе заредена с мощното сценично присъствие на група SEVI, чиято песен "World That Doesn’t Fit" бе включена в селекцията за номинации на наградите "Грами 2025" в категория "Най-добро алтернативно музикално изпълнение".

Варненската рок сцена бе достойно представена от местните групи Mister Hard, Dusty Road Driver, Pizza, Wild Child Band и Rock Vets. Водещ на вечерта беше популярната журналистка Елена Розберг, която създаде силна връзка между изпълнителите и публиката.

Преди началото на концерта, край Слънчевия часовник бе открита изложба с архивни фотографии, посветена на ранните години на Джулая във Варна – когато хора от цялата страна се събираха на вълнолома, за да посрещнат изгрева под звуците на "July Morning".

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна; Фейсбук

С пъстро празнично шествие във Варна отбелязаха 24 май

Хиляди ученици, учители, студенти, културни дейци и граждани изпълниха централните улици на морската столица в Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност
С пъстро празнично шествие във Варна отбелязаха 24 май

 

24 май – Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, бе отбелязан във Варна с тържественото общоградско шествие, в което се включиха хиляди ученици, учители, студенти, културни дейци и граждани. 

Празничната програма започна на площад „Св. св. Кирил и Методий“ под звуците на националния химн, изпълнен от Представителния духов оркестър на Военноморските сили.

“Днес е денят, в който можем да сме горди, че сме българи и че сме дали нещо наистина значимо на света. Нещо, което идва от векове и ще остане за векове напред. Това е нашата азбука, която ни дава възможност да творим, да градим, да създаваме наука", каза в приветствието си кметът на Варна Благомир Коцев, като изтъкна, че тези букви се използват от повече от четвърт милиард души по света.

В словото си той отбеляза още, че за първи път българските букви присъстват и върху монетите на Европейския съюз като символ на признанието към българската култура и духовност. “Можем да сме горди, че сме европейци и че нашата култура е част от богатството на европейската култура”, посочи кметът.

В приветствието си Варненският и Великопреславски митрополит Йоан отбеляза, че 24 май е ден на признателност към делото на светите братя Кирил и Методий и към всички, които съхраняват българската духовност, книжовност и култура. “Пазете заветите на славните ни предци и винаги помнете, че сред всичко онова, което е допринесло за съхраняването ни като народ, най-голям е приносът на родната ни писменост, духовност и култура. Вдъхновявайте се от делото на първоучителите и ревностно подражавайте на оставения от тях пример и всеотдайност”, каза още митрополит Йоан.

Сред официалните гости на събитието бяха още областният управител Марио Смърков, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, директорът на Регионалното управление по образование Ирена Радева, народни представители, районни кметове, общински съветници и други. На изградената специално за събитието сцена присъстваха и носители на Награда „Варна“ в областта на образованието, науката и културата през годините.

След приветствията на официалните гости започна и фолклорна композиция, изпълнена от танцови състави с ученици и студенти от различни формации в града.

Празничното шествие бе поведено от официалните гости под звуците на духовия оркестър на Националното училище по изкуствата „Добри Христов“, който изпълни химна на светите братя „Върви, народе възродени“. След тях премина знаменен блок с български трибагреници, носени от 40 ученици от Варненската морска гимназия „Николай Чудотворец“, икона на светите братя и букви с надпис „Варна – знание и бъдеще“.

В шествието преминаха първи ученици и учители от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, които отбелязват своя патронен празник, следвани от училищата – носители на „Награда Варна“ – Варненската търговска гимназия „Георги Стойков Раковски“, Професионалната гимназия по туризъм „Асен Златаров“ и СУ „Любен Каравелов“. В традиционния парад се включиха общо 73 блока на училища, университети, центрове за подкрепа за личностно развитие и културни институции.

Паралелно с тях преминаха и блоковете на 53 детски градини, водени от ДГ №9 „Ален мак“ – носител на награда „Варна“ в областта на предучилищното образование. Сред участниците бяха още ДГ „Детски свят“, която отбелязва своя 50-годишен юбилей, ДГ №7 „Александър Сергеевич Пушкин“, която чества 65 години, както и ДГ №17 „Д-р Петър Берон“ и ДГ „Ян Бибиян“, които отбелязват 60-годишнини. Последваха и блоковете на всички останали детски заведения в града.

Празничната програма завърши с концерт на фолклорен ансамбъл „Варна“ пред входа на Морската градина.

Традицията Варна да отбелязва Деня на светите братя Кирил и Методий има повече от 160-годишна история. Началото е поставено през 1862 г., когато архимандрит Филарет произнася първото тържествено слово за делото на първоучителите пред българската общност в града. Оттогава до днес 24 май остава един от най-светлите и почитани празници в морската столица.

2026 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна