Мобилно меню

Турция пое командването на Противоминната група в Черно море

През юли командването ще бъде поето от България
Турция пое командването на Противоминната група в Черно море

С официална церемония на 8 януари в Истанбул бе извършена смяна на командването на Военноморската противоминна група в Черно море "MCM BLACK SEA". От ВМС на Румъния командването бе поето от ВМС на Турция. В събитието участваха  командирите на военноморските сили на Турция и България, а Румъния беше представена от контраадмирал Кожухару.

По време на работна среща на Комитета на командващите бе направен 6-месечен анализ на дейността на "MCM BLACK SEA" по време на румънското ротационно командване и приносът на България и Турция в него.

"Като командир на ВМС на България и член на Комитета, за мен е привилегия и чест, да изразя благодарността на екипажите  и щабните офицери от Оперативната противоминна група за Черно море. Докладът на румънското командване за изминалите шест месеца, представи споделения ангажимент за гарантиране на сигурността и повишените способности на съюзническите сили от "MCM BLACK SEA" да работят заедно в Черно море. След три ротации на Командването на "MCM BLACK SEA" между Военноморските сили на България, Румъния и Турция, групата е признат пример за единство, сътрудничество и ефективност", заяви контраадмирал Кирил Михайлов, цитиран от пресцентъра на ВМС.

С поемане на Командването от страна на Турските военноморски сили на 8 януари 2026 г. започна осмата активация на Военноморската противоминна група в Черно море, в която  България участва с базов миночистач "Прибой" от състава на Шести дивизион противоминни кораби.  

Военноморските сили на Република България предстои да поемат Командването на Противоминната военноморска група в Черно море "MCM BLACK SEA" през месец юли тази година.

2026 © Варна е / снимка: Пресцентър ВМС

Две години "Лакърдии от кокпита"

Видео подкастът е любимо място за срещи на морски ентусиасти, шкипери и професионалисти
Две години "Лакърдии от кокпита"

Видео подкастът "Лакърдии от кокпита" (Tales From The Yacht Cockpit) отбелязва своя втори рожден ден на 24 юни 2026 г.. Успешният варненски проект стартира на 24 юни 2024 г., превръщайки се бързо в любимо място за срещи на морски ентусиасти, шкипери и професионалисти.

Носител на престижните награди за морска журналистика "Тинко Трифонов"и "Море", предаването събира на едно място колоритни личности. В неформалната атмосфера на яхтения кокпит на Емилиян Ялъмов и д-р Петър Павлов гостуват както легенди на ветроходството, така и популярни имена от кулинарията, киното и културата.

С десетки хиляди гледания, успешни премиери на нови епизоди и издадена книга с най-добрите интервюта, проектът продължава да вдъхновява. Той разказва за смелостта, адреналина и романтиката на живота в синьо.

2026 © Варна е