Мобилно меню

В деня на труда, 1 май: Община Варна организира пролетно почистване

Служители на Общината и районните кметства също ще се включат в кампанията, като ще почистват различни локации в града
В деня на труда, 1 май: Община Варна организира пролетно почистване

Община Варна и тази година организира пролетно почистване, а датата за провеждане на традиционната кампания е Денят на труда – 1 май (петък). В рамките на инициативата ще бъдат почистени междублокови пространства, детски площадки, паркове, паркинги и други територии за обществено ползване.

Девизът на кампанията е

"С лице към природата, с грижа към града. Да почистим заедно!".

Призовават се граждани, институции, бизнес, социални, образователни и културни институти, неправителствени организации и спортни клубове да се включат активно в почистването на прилежащите пространства и да допринесат за по-чиста и приветлива градска среда. 

Учебните заведения са поканени за участие в инициативата чрез различни дейности в дворовете на училища и университети в учебни дни. Покани са отправени и до различни доброволчески организации, които са традиционни партньори на Община Варна в подобни инициативи. 

Служителите на Община Варна и районните кметства също ще се включат в кампанията, като ще почистват различни локации в града. Сред ключовите места, предвидени в графика за почистване, са тревните площи около пл. "Съединение", Адвокатска градинка, градинката пред ГХГ "Борис Георгиев", Кукления театър, Ботевата градинка, пространството около Дом на архитекта и Юнашкия салон, парк-паметника в кв. "Бриз", междублокови пространства и градинки в жилищните квартали, алеи в морската градина и други територии за обществено ползване. 

Събраните отпадъци следва да бъдат поставени в чували и оставени до съдовете за битови отпадъци, както и до контейнерите за разделно събиране. В съдовете не трябва да се изхвърлят строителни отпадъци, опасни отпадъци, излезли от употреба гуми и стари електрически уреди. 

В дните 1, 2, 3 и 4 май в район "Приморски" (паркинг пред УМБАЛ " Света Марина", зад бензиностанция "Бенита") ще бъде поставен специален контейнер за събиране на дървесни отпадъци, образувани от домакинствата – дървесни плоскости, мебели (шкафове, гардероби, маси, столове - без текстилна част), врати, дървесни опаковки. Инициативата се реализира съвместно с фирма "Кроношпан България".

Районните еколози ще създадат необходимата организация за осигуряване на помощни материали (чували и ръкавици). Ангажирана ще бъде и сметопочистващата фирма, като ще бъде организирано своевременно извозване на отпадъците в деня на почистването и след него. Гражданите могат да се обръщат към районните администрации, както и към общинската администрация, на посочените по-долу телефони за контакт: 

  • Отдел "Контрол и опазване чистотата на обществените територии", дирекция "Екология и опазване на околната среда", при Община Варна – 052/820 345
  • район "Одесос" – 052/612 877
  • район "Приморски" – 052/359 158
  • район "Младост" – 052/820 877
  • район "Аспарухово" – 0888/340 114
  • район "Владислав Варненчик" – 052/575 720
  • км. "Звездица" – 052/820 662
  • км. "Тополи" – 052/741 003
  • км. "Казашко" – 052/820 664
  • км. "Константиново" – 052/820 797
  • км. "Каменар" – 052/671 323
2026 © Варна е

49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

Церемонията се проведе пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев в градинката до ЖП гарата в морската столица
49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

С церемония по полагане на венци и цветя във Варна отбелязаха 49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма".

Пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев (1925 – 1996) – началник на Централното управление Противопожарна охрана - МВР в годината на инцидента на "Ерма" и ръководител на операцията по ликвидирането на пожара, беше отдадена почит към хората, които през юни 1977 г. застават на първа линия в една от най-критичните ситуации в историята на града.

На събитието присъстваха областният управител Марио Смърков, началникът на отдел "Отбранително мобилизационна подготовка" към Община Варна Георги Иванов, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, директорът на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" – Варна ст. комисар Стоян Стоянов, депутати, представители на ВМС, както и на различни организации.

Ветерани, участвали в събитията преди 49 години, споделиха спомени за трудните часове на борба с огнената стихия и за проявените смелост и професионализъм.

Този ден остава в паметта като един от най-драматичните и опасни моменти в съвременната история на града в мирно време. На 23 юни 1977 г. Варна се изправя пред една от най-големите си заплахи. На борда на танкера "Ерма", акостирал на пристанището и разтоварващ близо 18 000 тона нефт, отеква мощна експлозия, последвана от огромен пожар. Причината е техническа повреда в спомагателен генератор. При взрива в машинното отделение загиват механикът Александър Бонев и огнярят Никола Николов.

2026 © Варна е / снимка: Общински съвет - Варна