Мобилно меню

Варненци се преклониха пред паметта на Апостола на свободата

Венци и цветя бяха поднесени пред паметника на Левски в морската градина, по повод 153 години от гибелта му
Варненци се преклониха пред паметта на Апостола на свободата

С военен ритуал по поднасяне на венци и цветя, във Варна отбелязаха 153 години от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски. Общоградското поклонение се състоя пред паметника му в Алеята на Възраждането в Морската градина. Свещеници от Варненската и Великопреславска света митрополия отслужиха заупокойна молитва в памет на националния герой.

Преклонението си пред паметта на Апостола изказаха областният управител проф. Андрияна Андреева, кметът Благомир Коцев, командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, представители на Областната дирекция на МВР, на съдебната власт, на Съюза на офицерите и сержантите от резерва и запаса и на Съюза на ветераните от войните. Церемонията уважиха още районни кметове, народни представители, общински съветници, представители на политически партии, университети и неправителствени организации. В ритуала се включиха и ученици от варненски училища, носещи името на Апостола – сред тях НУ "Васил Левски" и Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия "Васил Левски", както и представители на НЧ "Васил Левски 1945".

"Целият живот на Левски е низ от примери, които извисяват нацията. В посланията му и днес, и утре ще откриваме вечни истини", прозвуча по време на възпоменанието. Припомнени бяха и думите на Апостола:

"Времето е в нас и ний сме във времето, то нас обръща и ний него обръщаме".

Честването бе организирано от Община Варна, със съдействието на Военноморските сили на Република България и Варненската и Великопреславска света митрополия.

2026 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

Откриха изложба "Варна – 105 години курортен град"

Експозицията е подредена в Музея за нова история на Варна и може да бъде разгледана до края на септември
Откриха изложба "Варна – 105 години курортен град"

Изложба "Варна – 105 години курортен град" бе открита в Музея за нова история на Варна. Експозицията е подготвена от отделите "Нова история" и "Най-нова история" към Регионалния исторически музей – Варна и проследява развитието на Варна като морска дестинация от края на XIX век до 80-те години на XX век. По време на откриването беше прочетен оригиналният текст на прокламацията, с която през 1921 г. Варна е провъзгласена за "специален и свободен курортен град".

В приветствието си към гостите заместник-кметът Снежана Апостолова подчерта, че преди повече от век Варна е направила един от най-важните избори в своята модерна история, насочвайки развитието си към морето и туризма. След тежките години на войни и икономически трудности тогавашната варненска управа поглежда към морето не просто като към природна даденост, а като към бъдеще. Това е бил смел и далновиден избор. Още тогава амбицията е била Варна да се развива като модерен морски курорт, който да се нареди до известните европейски туристически градове, посочи Апостолова.

Тя отбеляза, че Морската градина, започнала своето развитие още в края на XIX век и свързана с имената на Михаил Колони и Антон Новак, е част от душата на Варна, а Морските бани, чието изграждане започва през 1925 година и които са открити през 1926 година, дават на града модерния облик на европейски морски курорт.

Историята на Варна не се изчерпва само с градския център и Морската градина. Тя живее и в курортите край града – "Св. св. Константин и Елена", "Златни пясъци", "Слънчев ден", "Ривиера", "Чайка" и всички туристически зони, които посрещат гости от България и света. Те са неразделна част от туристическата идентичност на Варна. Те носят нейното име, нейното гостоприемство и нейния образ пред света, каза още заместник-кметът.

Апостолова изрази признателност към всички хора, работещи в сферата на туризма, които с труда и професионализма си допринасят за добрия имидж на града и за развитието му като предпочитана туристическа дестинация. Преди 105 години Варна е имала смелостта да си представи бъдеще, по-голямо от своето настояще. Днес ние сме длъжни да направим същото. 105 години са повод за гордост, но и за амбиция, каза още Апостолова.

Сред най-ценните експонати в изложбата са оригиналната покана до цар Борис III за откриването на Морските бани през 1926 г., бански костюми и плажни аксесоари от 30-те години на миналия век, както и редки фотографии и пощенски картички, разкриващи облика на Варна като курортен град преди повече от век.

Посетителите имат възможност да разгледат още оригинални документи, рекламни материали, брошури и бюлетини, свързани с развитието на курортното дело и морелечението. Специално място в експозицията е отделено на курортните комплекси "Св. св. Константин и Елена" и "Златни пясъци", които през годините се утвърждават като символи на българския морски туризъм.

Експозицията ще бъде достъпна за посетители до края на месец септември.

По повод годишнината Община Варна направи дарение за фонда на музея от юбилейни книги, албуми и рекламни материали, свързани с историята на Варна като курортен град.

2026 © Варна е / снимка: Пресцентър Община Варна