Мобилно меню

Варненецът Иван Иванов спечели историческия български финал на US Open

Трофеят е втори за тенисиста ни от Големия шлем за юноши
Варненецът Иван Иванов спечели историческия български финал на US Open
548

Варненският тенисист Иван Иванов спечели историческия български финал на US Open. Иванов триумфира с титлата на Откритото първенство на САЩ, след като победи със 7:5, 6:3 Александър Василев. Трофеят е втори пореден за варненеца от турнири от Големия шлем за юноши. За първи път двама българи играха на финала в турнир от подобен ранг. 

Победата на Иванов е под номер №12 за него в турнирите от Шлема, като в тези мачове е загубил само един сет.

Така 16-годишният Иванов стана втория български тенисист, който печели последователно титлите на Уимбълдън и US Open след Григор Димитров през 2008 г. 

Полуфиналистът от Уимбълдън и №4 в схемата Александър Василев също заслужава страхотни поздравления за представянето си не само на този турнир, а през цялата година. Василев стигна до финала на US Open с пет поредни победи и само два загубени сета, отбелязват от Българската федерация по тенис. 

Качеството на финала беше на високо ниво, като двамата българи направиха страхотни разигравания. 

Иванов проби за 2:1 в първия сет, но Василев успя да изравни при 5:5. Иванов проби отново за 6:5, а след това затвори първата част със 7:5 на собствен сервис. Във втората част Иванов спечели четири поредни гейма от 1:2 до 5:2, като при този резултат сервира за спечелване на мача. Василев не се предаде и върна един пробив, но след това Иванов отговори с рибрейк и триумфира с победата. 

"Благодаря на всички и първо трябва да поздравя Александър за играта му през тази седмица. Благодаря на хората от моя отбор, без които нямаше да постигна подобни успехи. Благодаря и на всички, които ни подкрепят от България", заяви шампионът Иван Иванов в интервюто на корта.

"Много съм щастлив, че стигнах до финала. Благодарности на всички за страхотния турнир. Вече гледам към следващите предизвикателства", заяви Александър Василев в интервюто на корта и продължи на български: "Честит празник на всички. Днес е денят на Съединението на България". 

Иван Иванов и Александър Василев са част от отбора на България за Купа „Дейвис“ за мача срещу Финландия от Световна група I на Купа „Дейвис". България ще бъде домакин на срещата от световното отборно първенство за мъже на 13 и 14 септември на кортовете на ТК „Локомотив" в Пловдив. Срещите в събота ще започнат в 12 часа, а в неделя в 11 часа. Входът за зрители ще бъде свободен до запълване на капацитета на трибуните на ТК "Локомотив". 

В тима са включени Пьотр Нестеров (22 г.), Александър Донски (27 г.), Янаки Милев (21 г.), Александър Василев (18 г.) и Иван Иванов (16г.). 

При победа в този мач България ще играе квалификация за влизане в Световна група през февруари следващата година. При загуба, пак през февруари 2026-а, предстои бараж за оставане в Световна група I.

 

2025 © Варна е / Снимка: Frank Malter ITF

Варненската тенисистка Карола Карова с три златни медала от Държавното до 11 години

Момичетата на СКТМ Варна заслужиха сребро в отборната надпревара
Варненската тенисистка Карола Карова с три златни медала от Държавното до 11 години

Поредното добро представяне в състезания за подрастващи записаха тенисистите на Спортен клуб по тенис на маса Варна. В Държавното първенство до 11 години, което се проведе в Благоевград от 19 до 21 юни, момичетата на клуба спечелиха сребро отборно. В индивидуалната надпревара Карола Карова беше тотален хегемон, като завоюва три златни медала - индивидуално, на двойки с Моника Илиева (“Янтра” Полски Тръмбеш) и на смесени двойки с Емил Попов (“Попови” Стамболийски).

Индивидуалната титла е втора поредна за Карола в тази възрастова група, изтъкват от клуба. 

От СКТМ Варна отбелязват добро представяне и на другите си състезатели: 

“Александър Драгоев показа сериозен напредък след като премина успешно груповата фаза, но отпадна за влизане в първите шестнадесет в основната схема.  
Лада Золотухина показа характер като надви всички в групите безпроблемно, но отстъпи на третата в състезанието за влизане в първите осем.
Ния Атанасова отново беше във вихъра си. Победи всички в групата си, а в основната схема дори имаше шанс да играе за медал.
Ния успя да вземе и бронзов медал на двойки със София Кирилова от Варна 2015”. 

От клуба обобщават, че успехите са резултат от ежедневната усилена работа с младите таланти в тениса на маса. 

2026 © Варна е / снимка: СКТМ Варна