Мобилно меню

Във Варна обявиха конкурси за нови управители на болници и общински дружества

Обновяването на ръководствата ще се осъществи за първи път от 2022 година 
Във Варна обявиха конкурси за нови управители на болници и общински дружества
521

Общинският съвет във Варна обяви конкурси за избор на управители и контрольори на общински лечебни заведения и търговски дружества. Решението бе взето на първото за годината заседание на местния парламент.

Процедурите за подбор обхващат 11 лечебни заведения и 7 търговски дружества – всички собственост на Община Варна. Нови ръководители се търсят за ДКЦ I "Св. Клементина", ДКЦ "Св. Иван Рилски", ДКЦ III, ДКЦ IV, ДКЦ V "Св. Екатерина" и ДКЦ "Чайка". Конкурс ще има и за назначаване на управители на "Специализираната болница по акушерство и гинекология за активно лечение проф. д-р Димитър Стаматов – Варна", "Специализираната болница за активно лечение на онкологични заболявания д-р Марко А. Марков – Варна", "Специализираната болница за активно лечение по пневмо-фтизиатрични заболявания – Варна", "Дентален център I Варна" и "Медицински център за рехабилитация и спортна медицина 1 – Варна".

Конкурси ще се проведат също за попълване на съветите на директорите на общинските дружества "Ученическо и столово хранене", "Пазари", "Дворец на културата и спорта", "Градски транспорт", "Стадион Спартак" и "Индустриално-технологичен парк Варна". Предстои също избор на управител на "Обреди"

За подготовката и провеждането на конкурсите за лечебните заведения беше сформирана специална комисия, включваща общински съветници, представители на общинската администрация и на Регионалната здравна инспекция – Варна. От квотата на Общинския съвет за членове бяха определени Николай Костадинов, Тодор Балабанов, Христо Димитров и Светлан Златев, като Христо Димитров пое функциите на председател, а Светлан Златев – на заместник-председател. За резервни членове бяха посочени Мария Ангелова-Дойчева и Добромир Джиков.

Аналогична комисия бе избрана и за конкурсите за управлението на търговските дружества. В нейния състав отново бяха включени общинските съветници Христо Димитров, Тодор Балабанов, Николай Костадинов и Светлан Златев. Ръководните функции в тази комисия също бяха възложени на Христо Димитров като председател и на Светлан Златев като заместник-председател. За резервни членове бяха определени Мария Ангелова-Дойчева и Христо Атанасов.

Съгласно приетите днес от местния парламент решения, комисиите за подготовка и провеждане на конкурсите следва в 7-дневен срок да публикуват публична покана на интернет страницата на Общинския съвет и в един централен всекидневник. В поканата ще бъдат посочени позицията, изискванията към кандидатите, критериите за подбор, методиката за оценка, необходимите документи, както и срокът и начинът за комуникация със съответната комисия.

Обновяването на ръководствата на общинските лечебни заведения и дружества ще се осъществи за първи път от 2022 година. 

2026 © Варна е

49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

Церемонията се проведе пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев в градинката до ЖП гарата в морската столица
49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

С церемония по полагане на венци и цветя във Варна отбелязаха 49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма".

Пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев (1925 – 1996) – началник на Централното управление Противопожарна охрана - МВР в годината на инцидента на "Ерма" и ръководител на операцията по ликвидирането на пожара, беше отдадена почит към хората, които през юни 1977 г. застават на първа линия в една от най-критичните ситуации в историята на града.

На събитието присъстваха областният управител Марио Смърков, началникът на отдел "Отбранително мобилизационна подготовка" към Община Варна Георги Иванов, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, директорът на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" – Варна ст. комисар Стоян Стоянов, депутати, представители на ВМС, както и на различни организации.

Ветерани, участвали в събитията преди 49 години, споделиха спомени за трудните часове на борба с огнената стихия и за проявените смелост и професионализъм.

Този ден остава в паметта като един от най-драматичните и опасни моменти в съвременната история на града в мирно време. На 23 юни 1977 г. Варна се изправя пред една от най-големите си заплахи. На борда на танкера "Ерма", акостирал на пристанището и разтоварващ близо 18 000 тона нефт, отеква мощна експлозия, последвана от огромен пожар. Причината е техническа повреда в спомагателен генератор. При взрива в машинното отделение загиват механикът Александър Бонев и огнярят Никола Николов.

2026 © Варна е / снимка: Общински съвет - Варна