Мобилно меню

Във Варна се проведе втората акция "Сливи за смет": по плажовете бяха събрани 250 кг отпадъци

В края на годишния цикъл от събития КУБ Корпорация ще връчи награда на най-активния доброволец, събрал най-много "сливи"
Във Варна се проведе втората акция "Сливи за смет": по плажовете бяха събрани 250 кг отпадъци

Във Варна се проведе поредната екологична акция във формат плогинг, организирана от строително-инвестиционната корпорация КУБ. Служители на компанията и приятели от сдружение "Ми разом", се включиха в традиционното почистване на плажа, организирано вече повече от четвърт век от Туристическо дружество "Родни балкани", по случай Деня на Черно море.

Стотиците участници, разделени в малки групи, почистиха крайбрежната зона от квартал Галата, през хижи "Ветеран" и "Черноморец", до Паша дере, събирайки над 250 килограма отпадъци

Организаторите отбелязват, че серията плогинг акции е насочена към популяризиране на разделното събиране на отпадъци и личната отговорност за градската екология. Всички събрани отпадъци бяха предадени за сортиране; пластмасата ще бъде рециклирана и използвана за създаване на арт обект.

"С всяка следваща акция виждаме как все повече хора се интересуват от нашата инициатива, което не може да не ни радва. Културата на отговорност и съвместни действия в полза на общото благо е част от корпоративната култура на КУБ, защото за нас е важно не само да строим домове, а и да създаваме среда, в която хората искат да живеят – чиста, безопасна и вдъхновяваща. Затова сме благодарни на всеки варненец, който помага градът да става по-добър", посочи основателят на корпорацията Олег Невзоров.

Всички участници във втората акция получиха символични нашивки във форма на сливи – едновременно символ на проекта и насърчение за редовно участие. В края на годишния цикъл от събития КУБ Корпорация ще връчи награда на най-активния доброволец, събрал най-много "сливи".

2025 © Варна е / източник и снимки: КУБ Корпорация

Заради детски празник: Променят маршрута на автобусни линии във Варна

Няма да се обслужват спирките "Академията" и "Севастопол" в двете посоки
Заради детски празник: Променят маршрута на автобусни линии във Варна

Във връзка с инициативата на Община Варна "Слез от колата, включи се в играта", посветена на Международния ден на детето, на 31 май (неделя) ще бъдат въведени временни промени в организацията на движението в централната част на града и ще има промяна в маршрутите на градския транспорт.

От общинската фирма "Градски транспорт" съобщават, че 08:00 до 20:00 ч. ще бъде преустановено обслужването на автобусните спирки "Академията" и "Севастопол" в двете посоки. През посочения период автобусни линии № 9, 14, 109 и 409 ще се движат по бул. "Осми приморски полк", като на кръстовището с бул. "Цар Освободител" ще завиват надясно, а на кръстовището с бул. "Княз Борис I" ще се включват отново по маршрутите си. Автобусите по тези линии ще обслужват спирките "Музея" и "Площад Съединение" до Младежкия дом.

Заради провеждането на събитието от 08:00 до 20:00 ч. ще бъде преустановено движението на пътни превозни средства по следните участъци:

  • бул. "Сливница" – от кръстовището с бул. "Мария Луиза" до кръстовището с бул. "Княз Борис I"
  • бул. "Княз Борис I" – от кръстовището с бул. "Сливница" до кръстовището с бул. "Цар Освободител"
  • ул. "Опълченска" – от бул. "Сливница" до ул. "Братя Миладинови"
  • ул. "Братя Миладинови" – от ул. "Петко Каравелов" до бул. "Княз Борис I"
  • ул. "Иларион Макариополски" – от ул. "Александър Малинов" до бул. "Сливница"
  • ул. "Македония" – от ул. "Петко Каравелов" до ул. "Любен Каравелов".

Не се допуска напречно пресичане на затворените участъци. Гражданите се уведомяват, че паркираните в обхвата на ограниченията автомобили няма да могат да бъдат придвижвани в часовия диапазон на събитието.

От ОП "Общински паркинги и синя зона" информират още, че на 31 май "синята зона" в централната градска част ще бъде безплатна за жителите и гостите на Варна.

2026 © Варна е