Мобилно меню

Във Варна стартира кампания срещу употребата на вейп устройства

Инициативата се провежда под наслов "С вкус на зависимост" и цели да предпази децата от трагичните последствия
Във Варна стартира кампания срещу употребата на вейп устройства

Кампания срещу употребата на вейп устройства стартира във Варна. Инициативата под наслов "С вкус на зависимост" се организира съвместно от общинската дирекция "Превенции", общинския съвет по наркотичните вещества, ОД на МВР – Варна и Регионално управление на образованието – Варна. Официален старт на кампанията бе даден със събитие в Професионалната техническа гимназия. Училището е дългогодишен партньор на Община Варна и активен участник в реализацията на дейности по превенция на рисковото поведение сред младите хора.  

"Вие сте нашето бъдеще и трябва да изберете правилния път, а вейповете и наркотичните вещества не са верният избор. Животът и опитът са ни доказали, че точният път е училището, знанието и просперитета. Затова спортувайте, четете, образовайте се, потърсете забавление в срещите с приятели, културните събития и спорта". С тези думи заместник-кметът и председател на Общински съвет по наркотични вещества Илия Коев се обърна към учениците. Той ги призова да избягват продукти, които някой се опитва да им продава като нещо интересно, а да изберат най-голямата ценност за човека - здравето.

В рамките на информационна сесия с учениците от X клас специалисти представиха факти и доказателства за високия риск и фаталните последици от употребата на вейп устройства. Експерти от общинската дирекция "Превенции" разказаха на учениците какво представляват вейповете и електронните цигари и какви вещества се съдържат най-често в тях. Изложени бяха тревожни факти за действието им дори и при кратка употреба. Вследствие засиленото потребление на опасния химически коктейл, съдържащ се в тези устройства, зачестиха случаите на новооткритата белодробна болест наречена EVALI.

Синтетичните съединения във вейп устройствата водят до фатални последици на централната нервна система, бърза зависимост и носят високи рискове от свръхдоза.

Това съобщи пред учениците Николай Кърджиев, експерт от дирекция "Превенции" на Община Варна. По думите му критично се увеличават случаите на

биполярни и личностни разстройства след употребата на вейп, а една от най-големите заплахи е, че използващите синтетичната наркотична течност развиват доживотна психоза и страдат от необратими нарушения на биохимичния състав в мозъка.

Експерти от отдел "Наркотици" на ОД на МВР пък изтъкнаха пред учениците, че разпространителите на вейп устройства стават все по-дръзки и дори смесват Хексахидроканабинол (HHC синтетичен заместител на Тетрахидроканабинола THC - психоактивното вещество на канабиса) с метамфетамини и фентанил, които са сред най-опасните синтетични наркотици на века и често водят до тежки зависимости и фатален край.

От полицията предупредиха учениците, че дори в случаите, когато при проверка на непълнолетни има открити наркотични вещества, младежите подлежат на задържане и носят наказателна отговорност.   

По техни данни през 2023 г. – годината, когато влизат в сила промените в Наредбата за наркотичните вещества, са иззети 18 вейп устройства и 217 пълнителя. За миналата 2024 г. ОД на МВР отбелязва значителен прираст на заловените наркотични вещества - 1168 капсули, съдържащи течност с тетрахидроканабинол и хексахидроканабинол, както и още 1500 мл. течност синтетичен канабиноид. По техни данни от началото на 2025 г. до момента са задържани и иззети 391 вейп устройства с наркотично вещество в тях, както и 192 мл. течност за пълнители.

Според актуалната статистика повече от 40% от гимназистите употребяват вейпове.

Основна задача на кампанията "С вкус на зависимост" е ограничаване и прекратяване ползването на вейп устройства от младежите чрез повишаване на информираността на обществото. Кампанията цели още да провокира ученици, учители, родители и граждани да се включат в общите усилия да предпазим децата от трагичните последствия, до които може да доведе употребата на вейп устройства.

2025 © Варна е / снимка: freepik

Общинският съвет отказа 160 хил. евро за концерта за Деня на Варна

Може да бъдат анонсирани едни известни изпълнители, а на сцената да излязат съвсем други, аргументираха се съветниците и настояха за конкретна програма
Общинският съвет отказа 160 хил. евро за концерта за Деня на Варна

Заради липсата на информация за програмата, организацията и участниците в събитието Общинският съвет не одобри предложеното от общинската администрация финансиране за големия концерт по случай Деня на Варна. За празничната проява, която традиционно се провежда в зоната на Пантеона в Морската градина, беше поискана сумата от 160 хил. евро.

Според съветници местният парламент

все по-често е поставян в ситуация да одобрява средства без необходимата аргументация.

Отново сме поставени пред избора или да гласуваме средства, или да провалим дадено събитие. Това не е нормален начин за работа между администрацията и Общинския съвет, коментираха съветници.

Те определиха като недопустимо искането за този значителен финансов ресурс да бъде внесено без конкретна разбивка на разходите и без яснота за изпълнителите. По думите им по този начин Общинският съвет трябва да взема решение, без да има достатъчно информация и необходимата обосновка за начина, по който ще бъдат разходвани публични средства.

В зала "Пленарна" бяха изразени опасения, че може да бъдат анонсирани едни известни изпълнители, а на сцената да излязат съвсем други. Говори се, че има отправена покана към победителката на "Евровизия" DARA, но няма гаранция, че тя действително ще бъде част от празничната програма, коментираха съветници.

Според тях администрацията трябваше да представи няколко възможни варианта за отбелязване на празника, заедно с конкретни бюджети и участници, така че местният парламент да може да направи избор. Вместо това е било поискано единствено одобрение на сумата от 160 хил. евро.

Общинският съвет не подкрепи и предложението да бъдат предоставени 20 хил. евро от бюджета за литературния форум "Море от книги". По време на обсъждането стана ясно, че тези средства са предназначени за наем на оборудване, което включва шатри, осветление, транспорт, монтаж и демонтаж.. Част от общинските съветници поставиха под въпрос необходимостта от разход в такъв размер и изразиха мнение, че вместо да се отделят средства за наем, Общината би могла да инвестира в собствено оборудване, което да използва при бъдещи събития.

В дневния ред на заседанието фигурираше също искане за отпускане на 180 хил. евро за реализацията на игрален филм за живота и кариерата на олимпийския шампион Ивайло Маринов. Финансирането също не беше одобрено от местния парламент.

2026 © Варна е / снимка: Общински съвет - Варна