Мобилно меню

Започва Международният музикален фестивал "Варненско лято"

Откриването ще е тази вечер, на Основна сцена, а Симфоничният оркестър на Държавна опера Варна ще свири под палката на големия български диригент Иван Кожухаров
Започва Международният музикален фестивал "Варненско лято"

Симфоничният оркестър на Държавна опера Варна ще открие Mеждународния музикален фестивал „Варненско лято“ 2023.

Съставът, който само преди година отпразнува своя 75- годишен юбилей, ще свири под палката на големия български диригент Иван Кожухаров - възпитаник на Арвид и Марис Янсонс в консерваторията „Римски-Корсаков“ в Санкт-Петербург, която завършва като първенец на випуска, един от победителите в конкурса на фондация „Херберт фон Караян“ (1979) и носител на Голямата награда на името на Барток (1980), дългогодишен главен диригент на Бургаския симфоничен оркестър и опера, като успоредно гостува и на Президентския оркестър в Анкара и Prima la musica в Белгия.

Той ще дирижира разнообразна програма, която по традиция започва с Рапсодия „Вардар“ от Панчо Владигеров и продължава с бляскавия и изключително труден концерт за тромпет и оркестър от арменския композитор Александър Арутюнян.

Солист е Ромен Лельо - ярък представител на френската тромпетна школа, вдъхновил много композитори да създават нови произведения за тромпет, инструменталист с богат репертоар и впечатляваща дискография, чест солист на водещите френски оркестри и фестивали. Варненската публика аплодира Ромен Лельо на фестивала през 2019 с неговия ансамбъл Convergences.

Финалът ще е за ключовата и до голяма степен автобиографична Четвъртата симфония на Пьотр Илич Чайковски.

Красива космополитна програма, виртуозен тромпетист от най-висока класа и именит диригент - запазена марка на „Варненско лято“! Билети може да бъдат закупени ТУК .

Международният музикален фестивал се организира от Община Варна в партньорство с Министерството на културата, Националното училище по изкуствата „Добри Христов“, Театрално-музикален продуцентски център - Варна, и със съдействието на Градската художествена галерия "Борис Георгиев", Регионалния исторически музей, Икономически университет – Варна, Дворец на културата и спорта – Летен театър, и Фестивален и конгресен център – Варна.

ММФ „Варненско лято“ е член на Европейската фестивална асоциация и на Българската фестивална асоциация.

Участници от 38 държави ще се представят в тазгодишното издание на международния музикален фестивал Варненско лято. В периода от юни до октомври са предвидени общо 41 събития.

„Сигурен съм, че ни очакват много вълнуващи музикални срещи, които ще удължат варненското лято до октомври. Община Варна ще продължи да подкрепя фестивала, очаквайки с нетърпение неговата 100-годишнина през 2026 година“, обобщи кметът Иван Портних при представяне програмата на ММФ „Варненско лято“ 2023.

2023 © Варна е

За първи път в България: Анна и Димитър Фурнаджиеви представят творби от Дора Пеячевич

Изявата ще е в Концертното студио на Радио Варна на 28 ноември, от 19 часа
За първи път в България: Анна и Димитър Фурнаджиеви представят творби от Дора Пеячевич

Интересен концерт за ценители на музиката във Варна подготвят Анна Фурнаджиева - концертмайстор на оркестъра на Варненската опера и Димитър Фурнаджиев - пианист и корепетитор в оперния театър. На 28 ноември, от 19 часа, в Концертното студио на Радио Варна семейство Фурнаджиеви, въпреки че отдавна са заедно, за пръв път излизат заедно на сцена

Поводът да се случи това, е забележителен. Анна и Димитър Фурнаджиеви ще изпълнят за пръв път в България произведения за цигулка и пиано от Дора Пеячевич (1885-1923), първата композиторка на Хърватия и едно от известните имена в европейската музика от края на XIX и началото на XX век. Родена в хърватското благородническо семейство Пеячевичи, тя е продължител на знаменитата възрожденска българска католическа фамилия от Чипровци, принудена да напусне България след Чипровското въстание през 1688 година. Дора Пеячевич е дъщеря на Теодор Пеячевич, носител на аристократичната титла "бан на Хърватия, Славония и Далмация", и на унгарската баронеса Елизабета Вай де Вайя. 

Посветила се от ранни години на музиката, завършила музика и композиция в Дрезден и Мюнхен, тя се нарежда сред първите жени - композитори в Европа. Създава камерна, солистична и оркестрова музика, която следва големите музикални модели на времето, композира  оригинални творби за пиано, цигулка и пиано, както и солови песни.

"Забравени след ранната ѝ кончина, през последните 20 години творбите на Дора Пеячевич все по-често са част от хърватския музикален живот. Ролята ѝ в хърватската музика от онова време е преоткрита и Дора Пеячевич е призната за автор на първата модерна симфония, носител на европейската хармонична мисъл в хърватската музика и един от най-смелите композитори в европейската камерна и концертна музика. Без съмнение, Дора Пеячевич е най-изявената жена - композитор от края на XIX и началото на XX век. Неслучайно Едуард Григ и Клод Дебюси се възхищават от нейното творчество", пише в научната си студия за Дора Пеячевич проф. д-р Тодор Петров, познат и с други свои изследвания в областта на музикалната история.

В своя концерт, под наслов "Романтична музика от композиторка с български корени", Анна и Димитър Фурнаджиеви ще изпълнят в Концертното студио на Радио Варна за пръв път в България "Романс", "Славянска соната за цигулка и пиано", "Елегия" и "Пролетна соната за цигулка и пиано" от Дора Пеячевич. 

2024 © Варна е