Мобилно меню

Заработи коледният базар в центъра на Варна

Той е разположен на площад Независимост и приема посетители всеки ден от 11 до 22 часа, до 6 януари
Заработи коледният базар в центъра на Варна
1396

Коледният базар във Варна отново е разположен в центъра на града, на площад Независимост. Той официално заработи в първия ден на декември и ще приема посетители всеки ден от 11 до 22 часа, до 6 януари 2025 година. Базарът е организиран по инициатива и с подкрепата на Община Варна.  

Любимото място за срещи и прекарване на свободното време на варненци преди празниците е изпълнено с автентична предколедна атмосфера – светлини, приятна музика, аромати, оригинални идеи за подаръци и примамливи предложения за хапване.

От коледните къщички на базара се носи ароматът на греяно вино с плодове, горещ шоколад с подправки, сладкиши, джинджифилови сладки, козуначени рулца и меденки.

Всички посетители ще бъдат посрещнати от стоплящи душата кулинарни изненади и интересни гастрономически предложения. На базара всеки може да открие и оригинални коледни подаръци и сувенири, ръчно изработени изделия и декорация или просто да прекара безценно време с близки и приятели под светлините на площад „Независимост“ и да запечата тези моменти със снимка край новата коледна украса.  

Очакват ви още редица кулинарни презентации и благотворителни инициативи, в които гостите на базара могат да се включат – всичко това е с вход свободен, подчертават от община Варна.

Организаторите обещават незабравимо преживяване и уверяват, че вкусната и разнообразна храна ще бъде приготвяна пред очите на посетителите от някои от най-добрите кулинари в региона. 

За подробности относно коледния базар може да се информирате и от страницата на събитието във Facebook.

За доброто празнично настроение допринася и пространството около пл. „Независимост“, което вече грее с изцяло нова енергоспестяваща коледна украса. Между Градската градинка до Театъра и сградите на Варненския окръжен съд и Държавния архив са монтирани 120 светещи завеси, под които са разположени къщичките на коледния базар. 

Шадраванът е украсен с 22 светещи елхи, а 1 800 м нови лампички осветяват фасадата на Варненския окръжен съд. Светлините на градското коледно дърво, което се намира на площада, и тази година по традиция ще бъдат запалени от кмета Благомир Коцев навръх Никулден – 6 декември.

2024 © Варна е / снимка: Пресцентър Община Варна

С пъстро празнично шествие във Варна отбелязаха 24 май

Хиляди ученици, учители, студенти, културни дейци и граждани изпълниха централните улици на морската столица в Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност
С пъстро празнично шествие във Варна отбелязаха 24 май

 

24 май – Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, бе отбелязан във Варна с тържественото общоградско шествие, в което се включиха хиляди ученици, учители, студенти, културни дейци и граждани. 

Празничната програма започна на площад „Св. св. Кирил и Методий“ под звуците на националния химн, изпълнен от Представителния духов оркестър на Военноморските сили.

“Днес е денят, в който можем да сме горди, че сме българи и че сме дали нещо наистина значимо на света. Нещо, което идва от векове и ще остане за векове напред. Това е нашата азбука, която ни дава възможност да творим, да градим, да създаваме наука", каза в приветствието си кметът на Варна Благомир Коцев, като изтъкна, че тези букви се използват от повече от четвърт милиард души по света.

В словото си той отбеляза още, че за първи път българските букви присъстват и върху монетите на Европейския съюз като символ на признанието към българската култура и духовност. “Можем да сме горди, че сме европейци и че нашата култура е част от богатството на европейската култура”, посочи кметът.

В приветствието си Варненският и Великопреславски митрополит Йоан отбеляза, че 24 май е ден на признателност към делото на светите братя Кирил и Методий и към всички, които съхраняват българската духовност, книжовност и култура. “Пазете заветите на славните ни предци и винаги помнете, че сред всичко онова, което е допринесло за съхраняването ни като народ, най-голям е приносът на родната ни писменост, духовност и култура. Вдъхновявайте се от делото на първоучителите и ревностно подражавайте на оставения от тях пример и всеотдайност”, каза още митрополит Йоан.

Сред официалните гости на събитието бяха още областният управител Марио Смърков, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, директорът на Регионалното управление по образование Ирена Радева, народни представители, районни кметове, общински съветници и други. На изградената специално за събитието сцена присъстваха и носители на Награда „Варна“ в областта на образованието, науката и културата през годините.

След приветствията на официалните гости започна и фолклорна композиция, изпълнена от танцови състави с ученици и студенти от различни формации в града.

Празничното шествие бе поведено от официалните гости под звуците на духовия оркестър на Националното училище по изкуствата „Добри Христов“, който изпълни химна на светите братя „Върви, народе възродени“. След тях премина знаменен блок с български трибагреници, носени от 40 ученици от Варненската морска гимназия „Николай Чудотворец“, икона на светите братя и букви с надпис „Варна – знание и бъдеще“.

В шествието преминаха първи ученици и учители от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, които отбелязват своя патронен празник, следвани от училищата – носители на „Награда Варна“ – Варненската търговска гимназия „Георги Стойков Раковски“, Професионалната гимназия по туризъм „Асен Златаров“ и СУ „Любен Каравелов“. В традиционния парад се включиха общо 73 блока на училища, университети, центрове за подкрепа за личностно развитие и културни институции.

Паралелно с тях преминаха и блоковете на 53 детски градини, водени от ДГ №9 „Ален мак“ – носител на награда „Варна“ в областта на предучилищното образование. Сред участниците бяха още ДГ „Детски свят“, която отбелязва своя 50-годишен юбилей, ДГ №7 „Александър Сергеевич Пушкин“, която чества 65 години, както и ДГ №17 „Д-р Петър Берон“ и ДГ „Ян Бибиян“, които отбелязват 60-годишнини. Последваха и блоковете на всички останали детски заведения в града.

Празничната програма завърши с концерт на фолклорен ансамбъл „Варна“ пред входа на Морската градина.

Традицията Варна да отбелязва Деня на светите братя Кирил и Методий има повече от 160-годишна история. Началото е поставено през 1862 г., когато архимандрит Филарет произнася първото тържествено слово за делото на първоучителите пред българската общност в града. Оттогава до днес 24 май остава един от най-светлите и почитани празници в морската столица.

2026 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна