Мобилно меню

Зелената зона във Варна се очаква да заработи от септември

Общият брой на паркоместата е 10 200, като от тях 580 броя са предназначени за хора с увреждания
Зелената зона във Варна се очаква да заработи от септември
2330

През септември се очаква да заработи "Зелената зона" за краткосрочно паркиране на автомобили във Варна - тогава се предвижда договорът за софтуера и поддръжката на системата да бъде финализиран. Това съобщи заместник-кметът на община Варна Илия Коев. Той поясни, че зоната ще включва 7 подзони, обхващащи всички територии между бул. "Васил Левски" и "Синя зона" (без "Максуда"). Общият брой на паркоместата е 10 200, като от тях 580 броя са предназначени за хора с увреждания, допълни Коев.

По думите му

"Зелената зона" ще работи само през делнични дни от 9 до 19 часа, като ще осигурява кратковременно паркиране до 5 часа на цената от 1 лв. на час. 

"В момента съм разпоредил обследване с краен срок до 5 септември, което да провери  дали проектът за "Зелена зона" е изпълнен коректно, както и да се отбележат местата, където има знаци и маркировка с нарушена цялост, за да бъдат възстановени", допълни Коев. Той подчерта, че за улеснение на гражданите в Двореца на културата и спорта ще бъде открит още един пункт на ОП "Общински паркинги и синя зона", където паралелно със съществуващия вече офис на ул. "Ал. Рачински" 26 ще се приемат заявления за преференциално платено паркиране на живущите в "Синя" и "Зелена" зони. 

Обособените 7 нови подзони са:

  • Подзона 1, която включва и се ограничава от булеварди и улици: бул. "Христо Ботев", ул. "Кракра", ул. "Иван Рилски", ул. "Тодор Влайков", ул. "Христо Македонски", ул. "Константин Доганов", ул. "Академик Фьодор Успенски", ул. "Вл. Димитров- Майстора", ул. "Филип Тотю", ул. "Антон Страшимиров"; 
  • Подзона 2, която включва и се ограничава от булеварди и улици: ул. "Кракра", ул. "Проф. П. Стоянов", бул. "В. Левски", бул. "Вл. Варненчик", ул. "Д-р Пискюлиев", ул. "Беласица"; 
  • Подзона 3, която включва и се ограничава от булеварди и улици: бул. "Вл. Варненчик", бул. "В. Левски", бул. "Сливница", ул. "Дрин";
  • Подзона 4, която включва и се ограничава от булеварди и улици: бул. "Сливница", бул. "В. Левски", бул. "Цар Освободител", ул. "Пирин";
  • Подзона 5, която включва и се ограничава от булеварди и улици: бул. "Цар Освободител", бул. "В. Левски", бул. "Царевец", бул. "Ген. Колев", бул. "Чаталджа", ул. "Братя Бъкстон", ул. "Битоля";
  • Подзона 6, която включва и се ограничава от булеварди и улици: бул. "Царевец", бул. "В. Левски", бул. "Осми Приморски полк"; 
  • Подзона 7, която включва и се ограничава от булеварди и улици: бул. "Осми Приморски полк", бул. "В. Левски", бул. "Княз Борис I", ул. "Никола Вапцаров".

Предвиден е гратисен период от 2 месеца за подаване на документи преди официалното стартиране на проекта, поясни заместник-кметът и допълни, че организацията е с цел улеснение на гражданите и предотвратяването на струпване пред пунктовете. По думите на Коев по време на двумесечния период SMS-ите на кратък номер 1353 няма да бъдат таксувани, а инспекторите ще извършват интензивен мониторинг преди официалното стартиране на "Зелена зона" във връзка със съществуващите пътни знаци, указващи местата за паркиране, както и за спазването на забраната за паркиране в определени райони. 

Според последните данни от ОП "Общински паркинги и синя зона", вследствие завишения контрол за последните 6 месеца санкционираните водачи в зоната за кратковременно паркиране са два пъти повече, увеличени са и бройките на репатрираните заради нарушение автомобили, изтъкна още Коев. 

По време на брифинга в Община Варна беше отчетен напредъкът и по други инфраструктурни проекти от обществена значимост. Заместник кметът Димитър Кирчев обясни, че забавянето в държавното финансиране е причината за удължения срок за завършване на някои от ключовите строителни обекти. Един от тях е за основния ремонт на пътя между кварталите Аспарухово и Галата, финансиран по Инвестиционната програма за общински проекти на Министерството на финансите. В продължение на няколко месеца - от декември 2024 г. до края на юни 2025 г., Община Варна не е получавала средства от държавата. След извършване на плащането в края на миналия месец фирмата-изпълнител е поела ангажимент да завърши обекта до края на месец октомври, като с това ще бъде възстановен и редовният маршрут на автобусните линии на градския транспорт, поясни зам.-кметът. Той допълни, че на 100% е завършен проектът за основен ремонт на ул. "Д-р Пискюлиев", където в хода на строителството е имало малко забавяне, поради добавянето на велоалея и премахването на неработещи търговски обекти. 

Община Варна е отправила искане за финансиране със средства от държавния бюджет и на 13 подлеза, но все още няма отговор от МРРБ, каза още заместник кметът. По думите му в следващите няколко месеца ще се направи обследване на общо 60 пешеходни съоръжения, които не са ремонтирани от години и не подлежат на текуща рехабилитация.

2025 © Варна е

49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

Церемонията се проведе пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев в градинката до ЖП гарата в морската столица
49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

С церемония по полагане на венци и цветя във Варна отбелязаха 49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма".

Пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев (1925 – 1996) – началник на Централното управление Противопожарна охрана - МВР в годината на инцидента на "Ерма" и ръководител на операцията по ликвидирането на пожара, беше отдадена почит към хората, които през юни 1977 г. застават на първа линия в една от най-критичните ситуации в историята на града.

На събитието присъстваха областният управител Марио Смърков, началникът на отдел "Отбранително мобилизационна подготовка" към Община Варна Георги Иванов, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, директорът на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" – Варна ст. комисар Стоян Стоянов, депутати, представители на ВМС, както и на различни организации.

Ветерани, участвали в събитията преди 49 години, споделиха спомени за трудните часове на борба с огнената стихия и за проявените смелост и професионализъм.

Този ден остава в паметта като един от най-драматичните и опасни моменти в съвременната история на града в мирно време. На 23 юни 1977 г. Варна се изправя пред една от най-големите си заплахи. На борда на танкера "Ерма", акостирал на пристанището и разтоварващ близо 18 000 тона нефт, отеква мощна експлозия, последвана от огромен пожар. Причината е техническа повреда в спомагателен генератор. При взрива в машинното отделение загиват механикът Александър Бонев и огнярят Никола Николов.

2026 © Варна е / снимка: Общински съвет - Варна