Мобилно меню

Зов за помощ: Млад баща от Варна спешно се нуждае от подкрепа 

Неговата половинка Мая Панайотова отправя апел към всеки, който може да помогне на Боян, да пребори тежкото заболяване
Зов за помощ: Млад баща от Варна спешно се нуждае от подкрепа 

Боян Божилов е млад баща от Варна, който има спешна нужда от средства, за да му бъде извършена животоспасяваща операция в Турция. През 2021 г. Боян и семейството му чуват страшната диагноза “рак на мозъка”.

Младият мъж веднага започва лечение, претърпява операция, лъчелечение и химиотерапия в България. В продължение на две години състоянието на Боян е  стабилно и семейството му започва да вярва, че имат още път напред. Светът им обаче се преобръща, когато в началото на февруари тази година, главоболието и пристъпите се завръщат. След направените изследвания става ясно, че туморът е отново активен и този път е много по-агресивен.

Неговата половинка Мая Панайотова отправя апел към всеки един, който може да помогне на Боян, да пребори това тежко заболяване:

Обръщам се към вас с молба за помощ в един от най-трудните моменти за нашето семейство. Със съпруга ми, Боян Божилов сме заедно от 18 години, винаги сме били рамо до рамо, а най-голямата ни радост е 8-годишният ни син Борис. Сега се борим за още време заедно.

През 2021 г. Боян беше диагностициран с рак на мозъка, претърпя операция, лъчелечение и химиотерапия в България. В продължение на две години състоянието му беше стабилно и ние започнахме да вярваме, че имаме още път напред ... До началото на февруари тази година, когато главоболието и пристъпите се завърнаха. След направените изследвания стана ясно, че туморът е отново активен и този път е много по-агресивен.

Множеството консултации с неврохирурзи завършиха с няколко отказа за втора операция, определяйки я като твърде рискова и сложна.

С помощта на приятели, успяхме да се свържем с един от най-добрите специалисти в Турция - Prof. Dr. Ugur Türе от болница Yeditepe Universitesi в Истанбул. Той ни дава надежда - вярва, че може да отстрани голяма част от тумора, но трябва да се действа спешно, тъй като до седмици състоянието на Боян ще се влоши.

Операцията струва 53 000 EUR, като след нея ще има последваща химиотерапия, за която все още нямаме предоставена оферта.

Семейството ни не разполага с подобна сума. Молим се за вашата помощ и благодарим на всеки, който ще се отзове! С ваша подкрепа имаме надежда за бъдеще, в което Боян ще бъде до сина ни, за да го вижда как расте!

Ето как можете да подкрепите Боян Божилов в битката срещу коварното заболяване:

На платформата Павел Андреев: https://pavelandreev.org/bg/campaign/da-podkrepim-boyan

По банков път:

  • IBAN: BG44BUIN95611000071463
  • Титуляр: Боян Ангелов Божилов
  • Основание: Дарение за лечение
  • revolut.me/mayabmr95
  • Контакти на Мая Панайотова: 0899197596
2025 © Варна е

Мемориал в почит на дарителството за медицинска наука и образование откриха във Варна

Пилотната за България инициатива на Медицинския университет в Морската столица се проведе в навечерието на Световния ден на здравето
Мемориал в почит на дарителството за медицинска наука и образование откриха във Варна

Първият в страната мемориал в почит на дарителството в името на медицинската наука и образование бе открит в Медицинския университет във Варна в навечерието на Световния ден на здравето - 7 април. Инициативата е на академичната общност на МУ “Проф. д-р Параскев Стоянов”. Мемориалът „Дори в смъртта служим на живота“, на латински MORTUI PROSUMUS VITAE, бе открит от ректора на МУ-Варна проф. д-р Димитър Райков. Той е символ на признателността на студентите и преподавателите от медицинския университет в морската столица към хората, които са направили благородния избор след смъртта тялото им да послужи за развитието на науката и за обучението по анатомия на бъдещите лекари.

Мемориалът с паметна плоча, вечно зелени и цъфтящи растения, е обособен в градината на МУ-Варна. При откриването му ректорът на университета се обърна към присъстващите с думите:

„Медицински университет – Варна е първият в страната, който открива подобен мемориал. Подобна инициатива е първа и за България. По света това е традиция, с която се изразява почитта към дарителите. Традиция ще стане и за нашия университет.

Човешкото тяло остава най-ценният учител за всеки студент по медицина, а даряването му е върховен акт на благородство.

Мемориалът, който откриваме, неслучайно се намира в този зелен кът – дървото и цветята са символ на живота. Те ще ни напомнят, че зад всяка лекция, всяка операция и всяко спасено човешко сърце стоят успешни лекари, но и непознати дарители. Преди да облечем белите престилки, ние всички сме се учили от тях. Нека отдадем почит и уважение на хората, които със своята благородна саможертва са неразделна част от обучението на бъдещите лекари“.

От 2016 г. в „Катедрата по анатомия и клетъчна биология“ към МУ-Варна действа програма за доброволно дарителство на тяло за нуждите на обучението на студентите в часовете по анатомия. Благодарение на тези свои първи учители, бъдещите лекари получават най-добрите знания, за да станат отлични професионалисти. След приключване на програмата тленните останки на дарителите се погребват  с почести.

Ръководителят на Катедрата по анатомия и клетъчна биология доц. д-р Стоян Павлов припомни: „Донорската програма на МУ-Варна  PROSUMUS VITAE е създадена с високата отговорност, която имаме към процеса на обучението по анатомия на студентите по медицина, към обществото и към медицинското съсловие. Мемориалът ще напомня за хора, които вече ги няма сред живите, но дори в смъртта си продължават да служат на живота. В МУ-Варна ги наричаме „тихите учители“, защото те не само мълчаливо предоставят повече знания за човешкото тяло, отколкото който и да е лектор, но и преподават на студентите важни уроци по смирение и човешко отношение“.  

Специален гост на церемонията бе Варненският и Великопреславски митрополит Йоан

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър МУ - Варна