Мобилно меню

В музея "Владислав Варненчик": Отбелязаха 580 години от битката при Варна

Открита беше изложба "Варна. Последната битка", която може да бъде посетена до края на януари
В музея "Владислав Варненчик": Отбелязаха 580 години от битката при Варна

С военен ритуал, заупокойна молитва и откриване на изложбата "Варна. Последната битка" беше отбелязана 580-ата годишнина от Битката при Варна в Парк-музей "Владислав Варненчик", филиал на Националния военноисторически музей. В битката при Варна обединената европейска армия, предвождана от полско-унгарския крал Владислав ІІІ Ягело (Варненчик) и трансилванския воевода Янош Хуняди, се изправя срещу турските войски на султан Мурад ІІ.

В честването се включиха Представителният духов оркестър и почетен караул от Военноморските сили. Строят на почетния караул от състава на свързочното формирование на ВМС беше приет от командира на Военноморска база Варна капитан Ӏ ранг Борислав Великов.

Свещеници от Варненска и Великопреславска Света митрополия отслужиха заупокойна молитва. С минута мълчание беше отдадена почит към загиналите в битката при Варна бойци и рицари от множество националности.

В словото си по време на честването, зам.-директорът на Националния военноисторически музей Деяна Костова изтъкна, че последният кръстоносен поход на Балканите е част от един по-голям процес, водещ до осъзнаване на нашата обща европейска идентичност.

"Той е част от колективната памет на народите, която ни учи да се борим за нашите ценности, да помним онези, дали живота си за тях, и да ценим мира", подчерта тя.

На събитието присъстваха областният управител на Варна Андрияна Андреева, зам.-председателят на Общинския съвет Цветелина Атанасова, заместник-кметът на община Варна Снежана Апостолова, началникът на Военноморска база – Варна капитан I ранг Борислав Великов, представители на полската и унгарската общност, на местната власт, командири и началници на военни формирования, представители на военно-патриотичните съюзи, граждански организации и колеги от музейната гилдия. Те поднесоха венци и цветя пред мавзолея на крал Владислав III и паметника на трансилванския воевода Янош Хуняди.

Директорът на Парк-музей "Владислав Варненчик" Милен Димов представи подготвената специално за случая изложба "Варна. Последната битка". Реализирана в партньорство с Националния археологически институт с музей при БАН, Регионален исторически музей – Русе, Регионален исторически музей – Силистра, Регионален исторически музей – Шумен, тя може да бъде разгледана до края на януари 2025 година.

2024 © Варна е / снимки: ВМС

На 6 декември: Военноморският музей във Варна открива традиционната си годишна изложба

В експозицията "Многото пътеки към морската история" ще бъдат представени дарените през 2024 г. експонати
На 6 декември: Военноморският музей във Варна открива традиционната си годишна изложба

На 6 декември (петък) от 11 часа във Военноморския музей във Варна ще бъде открита традиционната годишна изложба "Многото пътеки към морската история". В нея ще бъдат представени най-новите експонати, постъпили във фонда на Музея през 2024 година. Сред тях е единствената запазена част от първия български водосамолет, проектиран от  Атанас Григоров през 1923 – 1924 г. – витлото, съхранено и предадено на Музея от наследниците на конструктора. 

Ценителите на изкуството ще бъдат изкушени да погледнат през погледа на френския художник и военен кореспондент илюстратор Дюран Браже, пренасяйки се в сюжета на неговата литография на Каварненския залив по време на Кримската война (1853 – 1856). 

Любителите на подводната археология и разкриването на морските тайни ще се натъкнат на истинска находка от морското дъно – детайл от корпуса на плавателен съд от ХIX век

Част от изложбата са и свидетелства от по-новата история: картичка, изпратена лично от кап. Георги Георгиев като поздрав от водите на Северния Атлантик и залива Брентън по време на околосветското му плаване с яхтата "Кор Кароли", както и моряшкият паспорт на може би единствения български гражданин, за когото се знае, че е роден на кораб. След любопитните артефакти са още стари риболовни принадлежности, моряшко униформено облекло, отличия, флагове, фотоси и документи.

2024 © Варна е